Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w krakowskim ratownictwie

Anna Górska
archiwum
Myślenice, Niepołomice, Skawina, Proszowice - dyspozytornie pogotowia ratunkowego w tych czterech powiatach zostaną do końca maja tego roku zlikwidowane i przyłączone do dyspozytorni medycznej w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym (KPR). Jak podkreśla Jerzy Miller, wojewoda małopolski, nowy scentralizowany system powiadamiania ratunkowego podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej jednostce pracować będzie 10 dyspozytorów na jednej zmianie.

Do integracji lokalnych dyspozytorni stacje pogotowia w naszym regionie przygotowywały się kilka lat. Właśnie się rozpoczęła. Co się zmienia w systemie ratownictwa? Mieszkańcy powiatów: myślenickiego, wielickiego, krakowskiego i proszowickiego dzwoniąc po karetkę, zgłoszą się do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, bo tu mieści się wspólna dyspozytornia. To krakowscy dyspozytorzy będą odpowiadać za wysyłanie do potrzebujących karetek w Dobczycach czy Skawinie. Mieszkańcy natomiast nie powinni się martwić, że ambulanse również zostaną przeniesione do stolicy Małopolski. Karetki będą nadal stacjonować w powiatach!

Integracja dyspozytorni, zdaniem wojewody małopolskiego, przyniesie same korzyści. Zaznacza, że scentralizowany system powiadamiania ratunkowego jest stosowany w wielu krajach i świetnie się sprawdza. Lepiej, efektywniej i skuteczniej jest sterować większą liczbą karetek. Gdy do tej pory powiatowy dyspozytor wysłał do pacjentów wszystkie swoje dwie lub trzy karetki, miał problem jak pomóc kolejnym dzwoniącym. Operator, który ma do dyspozycji np. 30 karetek, ma większe pole manewru. - Chodzi o to, by nawet do małej miejscowości, w których karetek jest mało, szybko przyjechała pomoc z innej gminy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nowe rozwiązanie pozwoli na racjonalne wykorzystanie zespołów ratownictwa medycznego - tłumaczy Jerzy Miller.

- Dyspozytor siedząc w Krakowie, widzi na swoim monitorze wszystkie karetki i może zdecydować o wysłaniu jednej z nich, jeśli do zdarzenia doszło tuż obok trasy jej przejazdu - wtóruje Marek Maślerz, wicedyrektor KPR. Dodaje, że po likwidacji dyspozytorni w Myślenicach, w ciągu kilkunastu dni 17 razy wysyłano karetkę z Mogilan w powiecie krakowskim na teren powiatu myślenickiego.

Wstępnie władze województwa planowały zostawić tylko dwie dyspozytornie: w Krakowie i Tarnowie. Plany jednak się zmieniły. Teraz Jerzy Miller podkreśla, że nie ma mowy o wyznaczonej docelowej liczbie dyspozytorni, które będą wysyłać karetki. Nie wiadomo zatem, czy dyspozytornie w Nowym Sączu, Nowym Targu czy Zakopanem zostaną również przyłączone do KPR. Zależy to, jak podkreśla Miller, od tego, czy krakowskie pogotowie poradzi sobie w operowaniu wszystkimi karetkami w regionie. - Decydujące będzie kryterium geograficzne. Obszar obsługiwany przez jedną dyspozytornię ma być spójny - kwituje wojewoda.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma do dyspozycji 29 karetek, po przyłączeniu czterech dyspozytorni będzie ich 39.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska