Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w tarnowskiej bibliotece

Paweł Chwał
Z najcenniejszych zasobów tarnowskiej MBP może już skorzystać każdy, kto ma internet
Z najcenniejszych zasobów tarnowskiej MBP może już skorzystać każdy, kto ma internet Paweł Chwał
Starodruki znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, które były do tej pory zarezerwowane niemal wyłącznie dla historyków i badaczy literatury, można już przeglądać do woli. Na dodatek nie trzeba wcale iść do biblioteki.

Wystarczy mieć tylko komputer z dostępem do internetu. Pierwsza partia blisko 100 dzieł z XVI i XVII wieku została właśnie udostępniona w sieci w ramach Tarnowskiej Biblioteki Cyfrowej. Do tej pory w internecie można było przeglądać znajdujące się w zbiorach MBP czasopisma "Pogoń" i "Unia", które ukazywały się w Tarnowie ponad sto lat temu. Teraz dołączyły do nich starodruki.

- Wybraliśmy takie dzieła, które dotychczas nie zostały zdigitalizowane i nie można ich znaleźć w innych bibliotekach cyfrowych w kraju - mówi Elżbieta Rogozińska-Bień pełniąca obowiązki dyrektor MBP. Digitalizacja polegała na benedyktyńskiej pracy osób zatrudnionych w bibliotece i firmie, która wygrała ogłoszony w tym celu przetarg. Każdą książkę trzeba było zeskanować strona po stronie i szczegółowo opisać.

W niektórych przypadkach nie obyło się bez drobnych korekt. - Musieliśmy na przykład usunąć zasuszoną muchę, która zostawiła swój ślad na jednej ze stronic - mówi Monika Kozioł odbywająca staż w MBP. Korekta nie objęła odręcznych notatek, które na przestrzeni kilkuset lat zostały dopisane na kartkach poszczególnych pozycji.

Najstarszą z zeskanowanych i umieszczonych w sieci pozycji jest liczące prawie pół tysiąca lat "Introductorium astronomiae in ephemerides" Jana Głogowczyka. Poza tym zdigitalizowano 19 woluminów z XVI i 80 woluminów z XVII wieku. Do wykonania pozostało jeszcze ok. pięciu tysięcy skanów książek XIX-wiecznych. - Wszystkie pozycje będą ogólnodostępne w sieci. Kopie archiwalne zeskanowanych publikacji zostały jednocześnie zapisane na płytach DVD - dodaje dyr. Rogozińska-Bień.

Biblioteka zdobyła na ten cel ponad sto tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury. Ponad 30 tysięcy dołożyło miasto. W placówce już przygotowany jest kolejny projekt - na digitalizację następnej partii zbiorów. W sumie w dziale starodruków znajduje się ok. tysiąca pozycji. Do zasobów Tarnowskiej Biblioteki Cyfrowej można dostać się m.in. przez stronę MBP. Możemy nie tylko dotrzeć do interesujących nas pozycji, ale także wyszukiwać konkretne hasła czy nazwiska, bez przeglądania wszystkich książek strona po stronie.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska