Spis treści
mObywatel i zmiany w aplikacji
mObywatel to rządowa aplikacja, która już w swojej obecnej formie jest niezbędnym elementem życia każdego nowoczesnego Polaka. Jest to swojego rodzaju cyfrowy portfel, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty w formie elektronicznej. Zawarte są w niej różne moduły i funkcje, umożliwiające pozostawienie fizycznych dokumentów w domu lub załatwienie niektórych spraw urzędowych. Wśród nich wyróżniamy takie jak m.in.:
- mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
- mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta-rencisty;
- mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych;
- czy mPojazd – cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu.
Za pomocą apki można również złożyć różne wnioski – o zwiększenie limitu na energię elektryczną, o zakup preferencyjnego węgla dla gospodarstw domowych czy o refundację podatku VAT za paliwo gazowe. Wkrótce jednak mają nastąpić w niej ogromne zmiany, które często określane są jako mObywatel 2.0. Dzięki nim m.in. dowód wirtualny zrówna się swoimi kompetencjami z tym plastikowym, co znaczne ułatwi Polakom życie.
Kiedy zostaną wprowadzone zmiany w mObywatel?
Ustawa o zmianach w aplikacji mObywatel została przyjęta przez rząd 28 lutego 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 14 czerwca, co sprawiło, że tylko kwestią czasu było oficjalne ogłoszenie daty wprowadzenia zmian i terminu udostępnienia ich obywatelom Rzeczpospolitej.
Na swoim profilu na Twitterze Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił oficjalną datę wejścia zmian w życie. Będzie to 14 lipca 2023 roku. Do wpisu szefa resortu odniósł się prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. „Potwierdzam taki harmonogram” - napisał.
Minister dodał, że aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości obowiązującym w Polsce. Podczas wywiadu dla Radia Wrocław Cieszyński zapewnił jednak, że korzystanie z aplikacji mObywatel będzie nadal dobrowolne i bezpłatne.
- Taka jest nasza idea od samego początku. Nikt nie powinien być zmuszany do korzystania z aplikacji. Natomiast ja jestem przekonany, że w momencie, kiedy ona rzeczywiście będzie miała te nowe funkcje, to po prostu znacznie więcej osób się na to zdecyduje. Często słyszeliśmy takie pytania, po co mam instalować aplikację skoro w wielu miejscach słyszę, że ona nie jest uznawana. Teraz to się zmieni. To jest coś, co sprawi, że będzie miała znacznie więcej użytkowników – powiedział w wywiadzie Minister Cyfryzacji.
Aplikacja mObywatel ma być również zintegrowana z
- Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS),
- Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Do tej pory odnotowano ponad 10 milionów pobrań aplikacji. To pokazuje, że zainteresowanie nowym rozwiązaniem oferowanym przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej powinno być duże. W szczególności powinno ono spodobać się osobom, które nie lubią nosić kieszeni wypchanych plastikowymi kartami. Dowód osobisty w tej formie będzie wkrótce potrzebny jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach, np. na lotniskach i przy przekraczaniu granicy kraju.
Zobacz również:

Problem z radioteleskopem UMK - coraz większe zakłócenia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?