Robert Kubica w 6 godzin wycisnął czas na podium na Monzie

Piotr Olkowicz
Valerio Origo/LiveMedia/Shutterstock
Belgijski zespół Orlen Team WRT którego kierowcą jest Robert Kubica zajął trzecie miejsce w klasie LMP2 w piątej rundzie długodystansowych mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship), którą rozegrano na włoskim torze Monza.

W LMP2 zwyciężył zespół JOTA w składzie Duńczyk David Hansson, Brazylijczyk Pietro Fittipaldi i drugi Duńczyk Oliver Rasmussen. Drugie miejsce wywalczyła francuska ekipa Alpine.

W klasie Hypercar triumfowała Toyota, w której jechał m.in. znany z Formuły 1 Japończyk Kamui Kobayashi. Drugie miejsce przypadło teamowi Ferrari, a trzecie Peugeotowi. Tym samym japoński team wziął rewanż na Ferrari za porażkę w 24 Le Mans.

W teamie WRT obok Kubicy jechali Szwajcar Louis Deletraz, z którym Polak triumfował w 2021 w European Le Mans Series oraz urodzony w Angoli Portugalczyk Rui Andrade. Walkę o trzecią lokatę i miejsce na podium Deletraz stoczył podczas ostatnich 15 minut wyścigu. Szwajcar jechał na ostatniej zmianie, dość długo był czwarty, ale jego strata do amerykańskiego zespołu United Autosports była minimalna, nie przekraczała 0,5 s.

Na cztery okrążenia przed końcem Szwajcar zaatakował, gdy bolid rywali prowadził Oliver Jarvis. Brytyjczyk nie obronił się, Szwajcar go wyprzedził, wyszedł na trzecią pozycję i na takiej minął linię mety. United spadli na czwarte miejsce.

Na piątej pozycji wyścig na Monzie ukończył polski zespół Inter Europol Competition z Kubą Śmiechowskim, który w czerwcu zwyciężył w LMP2 w najbardziej prestiżowym wyścigu 24 Le Mans.

Dzięki wywalczeniu trzeciej lokaty WRT umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugi jest nadal Inter Europol.

Sezon długodystansowych mistrzostw świata WEC rozpoczął się 17 marca na torze Sebring w USA. W programie jest siedem rund. Ostatnia, ośmiogodzinny wyścig w Bahrajnie odbędzie się 4 listopada.

W sezonie 2023 rywalizacja w LMP2 jest prowadzona po raz ostatni w ramach WEC (World Endurance Championship). Od 2024 kierowcy walczyć będą wyłącznie w kategorii hypercars. LMP2 pojadą tylko w 24 Le Mans.

W poprzednim sezonie WEC Kubica był kierowcą teamu Prema Orlen, który zajął w klasyfikacji generalnej piątą lokatę, do czwartego teamu WRT stracił tylko jeden punkt. W zespole jeździli wtedy Kubica, Deletraz, z którym w 2021 roku Polak triumfował w klasyfikacji generalnej Le Mans Series oraz debiutant Włoch Lorenzo Colombo.

Do zakończenia sezonu WEC zostały jeszcze dwa wyścigi 10 września - 6 godzin Fuji w Japonii i 4 listopada - 8 godzin Bahrajnu.