Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok w pigułce czyli najważniejsze wydarzenia 2014 roku

Halina Gajda
Tym żyliśmy w minionym roku.

STYCZEŃ
Dariusz Bohatkiewicz, gorliczanin, dziennikarz telewizyjny, otrzymał statuetkę Dersława Karwacjana, doroczną nagrodę burmistrza przyznawaną za upowszechnianie kultury, promocję miasta, osiągnięcia artystyczne.

W Urzędzie Miejskim zaczyna działać Biuro Obsługi Klienta. Z założenia ma być pomocne w załatwieniu spraw - petenci szybko i jasno mają być informowani, w którym pokoju i u kogo załatwią interesującą ich sprawę.

LUTY
Gmina Uście Gorlickie ogłasza kolejny przetarg na zagospodarowanie Ostrego Wierchu na stację narciarską. Jak na razie poszukiwania poważnego inwestora wciąż się nie zakończyły.

Ponoć kot ma siedem żywotów, ale ten, którego ratowaliśmy z wysokiej lipy, limit miał już wyczerpany. Na drzewie siedział, wedle świadków, kilka dni. Z pomocą strażaków i wysięgnika udało się zwierzaka ściągnąć. Gdy opublikowaliśmy historię, zgłosili się właściciele. Okazało się, że kot ma na imię Czaruś. Przyszła po niego zapłakana z radości mieszkanka Gorlic.

Zapada decyzja o likwidacji gimnazjum w Wójtowej. Powód? Zbyt mała liczba uczniów.

MARZEC
Michał Apollo zostaje "Człowiekiem Roku" Gazety Krakowskiej. Michał to podróżnik, naukowiec, geograf. Zakochany w górach i rodzinnej Moszczenicy. Uzasadnienie było jasne i zwięzłe: za pasję, zarażanie nią innych, za porywające przesłanie, że gdy człowiek chce, może zdobyć każdy szczyt.

Marta Przewor, Jan Ryzner i Anna Cetnarowicz zostali tegorocznymi laureatami nagrody Pro Publico Bono przyznawanej za bezinteresowną pracę na rzecz innych, często słabszych, chorych czy niepełnosprawnych.

Ryszard Guzik wygrał nasz plebiscyt Jak Oni Rządzili. Mieszkańcy mogli oddawać głosy na "tak" albo na "nie". Guzik dostał najwięcej głosów popierających. Na drugim końcu rankingu z najmniejszym poparciem znalazł się Witold Kochan.

KWIECIEŃ
Tajemnicze odkrycie w Zagórzanach - podczas prac ziemnych wykopano około setki puszek o niewiadomej zawartości. Do akcji wchodzą strażacy, saperzy i chemicy. Okazuje się, że to granaty dymne.

Bogumił Bubniak i Paweł Barszcz budują oryginalną konstrukcję - mobilne planetarium, inne niż wszystkie tego typu. Jest największe w Polsce. I nie trzeba jechać do NASA, żeby poczuć na własnej skórze stan nieważkości.

Pożegnaliśmy Adama Nowaka, który przez blisko trzydzieści lat szefował gorlickiemu Centrum Kultury. Uśmiechnięty, zawsze chętny do pomocy, pasjonat fotografii, dobrej muzyki, grywał na harmonijce ustnej.

MAJ
Jan Wojnarski, współwłaściciel firmy Angus, zostaje tegorocznym laureatem nagrody Złotego Liścia dębu, przyznawanej przez Gorlickie Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług. Tytuł Menadżera Roku trafia do Stefana Klińskiego, właściciela firmy Stefan.

Dwa dni ulew i kilka milionów strat w infrastrukturze. Woda znowu pustoszyła Gorlickie. W Kwiatoniu zniszczyła wodociąg, kilka mostów i przepustów na drogach powiatowych, zalała studnie, zniszczyła drogi.

CZERWIEC
Prokuratura oskarżyła nauczyciela pracującego w jednej z miejskich szkół o czyny pedofilskie względem piętnastolatki oraz o naruszenie nietykalności cielesnej dziecka.

Pożegnaliśmy Edwarda Wresiłę, wieloletniego współpracownika Gazety Gorlickiej, jedenego z jej założycieli. Przez lata widywaliśmy go z kamerą, pracował bowiem dla Regionalnej Telewizji Gorlickiej. Miał 57 lat. Na uroczystości pogrzebowe przyszły tysiące ludzi.

Henryk Mikowski, na co dzień mechanik samochodowy, pasjonat paralotniarstwa wygrywa konkurs na film promujący Gorlice.

LIPIEC
Janusz Zięba, dotychczasowy kierownik kasztelu w Szymbarku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury.

Miejski Zakład Komunikacyjny wzbogacił się o kolejny, nowoczesny autobus. To drugi solaris, który pojawił się na trasach obsługiwanych przez MZK

Rzesze wiernych przyjechały, ale również przyszły do Wysowej, by wziąć udział w pielgrzymce na Górę Jawor, która rokrocznie odbywa się w święto św. Piotra i Pawła. Uroczyste nabożeństwo prowadziło dwóch arcybiskupów.

SIERPIEŃ

Po raz pierwszy Gorlice były ringiem wystawowym - Krajowa Wystawa Psów Rasowych przyciągnęła tłumy miłośników czworonogów.

Ulewy, burze, silny wiatr - pogoda pustoszyła gminę Bobowa. Wiatr porwał kilkanaście dachów, uszkodził ogrodowe altany, zabrał to, co znajdowało się na tarasach i balkonach.

Wspólnie z grupą wolontariuszy zebraliśmy ponad 2565 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację trojga rodzeństwa z Czarnej, które cierpi na rzadką chorobę genetyczną - zespół Battena. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, a rodzeństwo cały czas przebywa w Hamburgu, gdzie poddawane jest eksperymentalnemu leczeniu.

WRZESIEŃ
Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia prac budowlanych, w Bielance odbyła się uroczystość poświęcenia prawosławnej cerkwi.

Na Stawiskach rozpoczęła się budowa Kauflandu. Miała być wielka, piękna, nowoczesna galeria, a będzie kolejny dyskont. Prace cały czas idą pełną parą.

Rozpoczyna się montowanie rezonansu magnetycznego w szpitalu. Urządzenie waży, bagatela, osiem ton.

PAŹDZIERNIK
W skansenie w Szymbarku powstaje oryginalna ekspozycja. To kilkanaście woskowych figur naturalnej wielkości - dowódców, wojskowych, żołnierzy, rannych, personel medyczny.

Na Pustkach w Łużnej uroczyste poświęcenie odbudowanej gontyny. Pierwowzór spłonął w latach osiemdziesiątych. Kaplicę udało się odbudować dopiero teraz. Efekt jest imponujący.

Gorliczanie głosowali na projekty w budżecie obywatelskim. Znowu wygrały inwestycje - budowa chodnika przy ul. Konopnickiej oraz remont stadionu. Obie proszą się o zrealizowanie od wielu lat.

LISTOPAD
Michał Telega, uczeń gorlickiego Kromera, wygrał prestiżowy konkurs Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na scenariusz sztuki współczesnej. Spektakl zrealizuje poznański teatr Granda.

W cerkwi w Kwiatoniu sensacyjne odkrycie - w parapecie chóru, pod kwiatowym motywem, skrywało się czterystuletnie malowidło. Po badaniach okazało się, że powstało w pierwszej połowie XVII wieku.

Wybory samorządowe przyniosły rozstrzygnięcie we wszystkich gminach poza miastem. Sensacją było zwycięstwo Mirosława Wędrychowicza już w pierwszej turze. Zdeklasował rywali łącznie z dotychczas urzędującą Urszulą Niemiec. W Gorlicach do drugiej rundy stanęli Witold Kochan i Rafał Kukla.

GRUDZIEŃ
W drugiej turze wyborów, w Gorlicach wygrywa Rafał Kukla.

Szpitalne laboratorium zdobywa akredytację. Nie trzeba już wozić próbek do Limanowej. Można również wykonywać badania wody oraz te potrzebne do pracy.

Libuszanka Marta Kwiatkowska, na co dzień pracująca na Uniwersytecie Oksfordzkim, odebrała w Sztokholmie tytuł Honoris Causa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska