Bardzo dobre wieści napłynęły do nas z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach. Biuro rozpoczęło już wypłatę dopłat za 2014 rok. Z informacji tej najbardziej zadowoleni są nasi rolnicy oraz ci, co korzystają z unijnych dopłat.
- W pierwszej kolejności przelewy dla rolników poszły z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach. To tereny, na których produkcja rolnicza jest utrudniona ze względu na warunki naturalne, ale także występuje tu możliwość nadmiernego wyludnienia. W naszym powiecie takich terenów nie brakuje. Z tytułu ONW rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości prawie 1,3 mln zł - informuje Bogdan Wojnarski, kierownik biura ARiMR w Gorlicach.
Kolejne dopłaty, które już trafiają na konta rolników, to tak zwane płatności rolno-środowiskowe. ARiMR wypłaci w tym roku z tego tytułu ponad milion dwieście osiemnaście tysięcy złotych. - To nie koniec dobrych wieści, bowiem od pierwszego grudnia rusza na dużą skalę wypłata dopłat bezpośrednich, gdzie stawka do jednego hektara wzrosła i wynosi obecnie 910 złotych 87 groszy. W całym kraju na takie dopłaty przeznaczone jest 14,6 mld złotych - wyjaśnia kierownik Bogdan Wojnarski.
Wysokość tych dopłat zależy od kursu euro do złotego, który ogłasza Europejski Bank Centralny. W Polsce wynosi on 4,1776 złotych za euro i jest podstawą do przeliczenia i wypłacenia dopłat bezpośrednich za 2014 rok. Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro.
ARiMR informuje też o nowych zmianach, jakie będą obowiązywały w 2015 roku. Rolnicy, którzy w tym roku ubiegali się o wsparcie bezpośrednie, na początku roku, tak jak dotychczas, otrzymają od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie wypełnione wnioski wraz z materiałem graficznym.
- Wniosek ten będzie zawierał nowe elementy, jak np. załączniki. Chcemy opracować taki formularz, by jego wypełnienie nie było trudne dla rolnika. Tak jak w latach ubiegłych wniosek będzie również dostępny na stronach ARiMR. Wraz z wnioskiem rolnik otrzyma instrukcję jego wypełnienia, do której planowane jest dołączenie dodatkowych materiałów informacyjnych, tak by dodatkowo powiększyć zakres informacji rolnika o nowym systemie wsparcia. Rolnik, który nie składał wniosku o przyznanie płatności w 2014 r., będzie mógł pobrać czysty formularz w biurze powiatowym i oddziałach regionalnych ARiMR , który należy złożyć w okresie od 15 marca do 15 maja - wyjaśnia dalej Bogdan Wojnarski.
Podkreśla, że najistotniejszą kwestią jest nowy kształt dopłat bezpośrednich od nowego roku. Proponowane rozwiązania pozwolą skutecznie i efektywnie wykorzystać dostępne środki unijne na rzecz rozwoju polskiej wsi. - Mają w dużej mierze trafić do "prawdziwych" rolników. Będą preferencje dla małych i średnich gospodarstw rolnych w płatności dodatkowej, jak i płatności związanej z produkcją. Ważną informacją jest to, że gospodarstwa rolne, których dopłaty nie będą przekraczać wysokości 1250 euro, zostaną zaliczone do tzw. małych gospodarstw rolnych i z tego tytułu będą zwolnieni z niektórych kontroli przeprowadzanych przez ARiMR - wyjaśnia.
Planowane są też inne zmiany jak np. płatności dla młodych rolników do 40. roku życia w wysokości 62 euro do hektara i do powierzchni nie większej niż 50 ha. Istotną rzeczą jest też zmiana do płatności zwierzęcej. Będą one dotyczyły bydła, krów, owiec i kóz.
- Jeżeli chodzi o płatności rolno-środowiskowe, nie przewiduje się większych zmian oprócz gospodarstw w Naturze 2000. Chodzi tutaj w szczególności o trwałe użytki zielone. Jeżeli w roku 2015 zostaną zadeklarowane, to przez cały okres programu muszą być utrzymane w niezmiennej powierzchni - mówi Wojnarski.