Roślinny Big Brother - tak opisuje wynalazek jego "ojciec" czyli prof. Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Innowacyjny system do monitoringu ma pomóc w uprawie roślin w szklarniach, na polach uprawnych, a także w lasach.
Urządzenie jest zmodyfikowaną kamerą przemysłową służącą do monitoringu. Ma dwoje oczu: jedno monitoruje, co dzieje się z roślinami, a drugie - za pomocą wiązki laserowej - mierzy sygnał fluorescencji chlorofilu. Przez internet wysyła wynik do komputera lub aplikacji zainstalowanej w telefonie. Nad stanem roślin urządzenie czuwa przez 24 godziny na dobę.
Wśród dostępnych opcji są m.in. ustawianie alarmu, rejestracja pomiaru w określonym czasie.
Tutaj także: Plantatorzy tytoniu nie chcą wypaść z rynku, ale produkcja wciąż jest bardzo pracochłonna
Wiązka laserowa umożliwia pomiary na odległość do około 300 kilometrów. Wystarczy maszt, na którym umieszczona zostanie kamera.
- Głównym przeciwnikiem aplikacji było światło słoneczne, które zaburzało pomiary. Udało się jednak wyeliminować błędy w wynikach i tak skalibrować urządzenie, by działało niezależnie od zewnętrznego światła. Wielu naukowców na świecie próbowało poradzić sobie z tym problemem, ale dopiero nam się udało - wskazuje prof. H.M. Kalaji.
Źródło: SGGW
__________________________
Agro Pomorska odcinek 69
