MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie PIT za 2023 rok. Nowości dla rolników. Z usługi Twój e-PIT skorzystają prowadzący działy specjalne produkcji rolnej

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
PIT można rozliczyć w formie papierowej lub elektronicznej.
PIT można rozliczyć w formie papierowej lub elektronicznej. Bruno Fidrych/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku podatnicy mogą rozliczać PIT za ubiegły rok. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usług elektronicznych. W tym roku pojawiło się kilka nowości – z ułatwień skorzystają przedsiębiorcy i rolnicy.

Spis treści

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz szósty udostępniły usługę Twój e-PIT. Dostępne są trzy wersje językowe: polska, angielska i ukraińska. Przewidziano pewne zmiany – z rozliczenia elektronicznego będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej.

Resort zaznacza, że z rozliczenia w Twój e-PIT mogą szczególnie skorzystać tzw. ryczałtowcy i osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą. Przy logowaniu warto też aktywować usługę e-korespondecji.

Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20 proc. deklaracji podatnicy złożyli papierowo, podkreślił Marcin Łoboda, szef KAS.

Popularność usługi wynika z wygody. Elektronicznego rozliczenia można dokonać przez całą dobę, a zwrot nadpłaconego podatku następuje do 45 dni po jego złożeniu, a nie do 3 miesięcy, jak w przypadku zeznań papierowych. MF zapowiedziało, że w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji. Obecnie płatności podatku dokonuje się już za pomocą systemu BLIK, w planach jest stworzenie możliwości użycia kart płatniczych.

Twój e-PIT. Ułatwienia dla przedsiębiorców i rolników

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana do osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej, także tych z zawieszoną działalnością. Obok znanych formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znalazły się trzy nowości:

  • PIT-36L – formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Nowości także dla ryczałtowców

Jak wskazano, z możliwości rozliczenia się w usłudze Twój e-PIT mogą skorzystać ryczałtowcy, którzy nie wykazują w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów. Łatwiej będą też mieli posiadacze nieruchomości, którzy rozliczą przychody z najmu ryczałtem.

Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo że nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36, rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza, czytamy w komunikacie.

Jak uzupełnić PIT za 2023 rok?

Ministerstwo przypomina, że w usłudze podatnicy znajdą dane, które posiada KAS. W przypadku rozliczeń tzw. „etatowców” wystarczy przejrzeć PIT i ewentualne zmiany, których chcemy dokonać, dotyczą np. narodzin dziecka i dodatkowej ulgi lub chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku.

Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku. W przypadku przedsiębiorców jest inaczej. Muszą oni uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT, poinformowała Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.

Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełnia dane dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, składek, a także ulg i odliczeń. Można wspierać się specjalnie przygotowanym kreatorem, który krok po kroku pomoże uzupełnić zeznanie.

Logowanie do usługi Twój e-PIT

Do e-US można zalogować się klasycznymi metodami – za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości lub aplikacji mObywatel. Można też użyć danych podatkowych, aby dostać się bezpośrednio do usługi Twój e-PIT. Rok temu niemal 80 proc. logowań do rozliczeń odbyło się za pomocą login.gov.pl, a z elektronicznej wersji skarbówki korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników.

Źródło: Ministerstwo Finansów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczenie PIT za 2023 rok. Nowości dla rolników. Z usługi Twój e-PIT skorzystają prowadzący działy specjalne produkcji rolnej - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska