Spis treści
- Portal, który tworzymy, ma być ułatwieniem dla rolników. Takim jednym internetowym okienkiem dla nich – powiedział Tomasz Nawrocki, zastępca prezesa ARiMR, podczas debaty na tegorocznym AGRO SHOW w Bednarach.
Nowość od ARiMR. Powstaje Portal Rolnika, który ma ułatwić przepływ informacji
Agencja - która pracuje nad przygotowaniem Portalu Rolnika - wyjaśnia, że chodzi o ułatwienie dostępu do informacji i narzędzi internetowych dla rolników.
ARiMR twierdzi, że nie od dziś rolnicy uskarżają się na trudności w znalezieniu w internecie skierowanych do nich ważnych informacji i przydatnych usług: „(…) Brakuje im jednej e-platformy, której istnienie pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu. Zmuszeni są poświęcać go sporo na wyszukiwanie tego, co im potrzebne na stronach poszczególnych instytucji związanych z sektorem rolniczym.
Ten nowy serwis elektroniczny ma się stać platformą integrującą komunikację i usługi świadczone przede wszystkim przez instytucje podlegające Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
To też może Cię zainteresować
Aby zrealizować ten cel, ARiMR stara się o objęcie wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności projektu, w wyniku realizacji którego powstanie centralny system informatyczny – Portal Rolnika. Kryjąca się pod tą nazwą platforma ma być miejscem, w którym będzie można znaleźć komunikaty na temat działalności Agencji i w prosty sposób uzyskać dostęp do obsługiwanych przez nią aplikacji.
Docelowo w tym serwisie mają się znajdować również informacje dotyczące przedsięwzięć realizowanych przez jednostki podlegające MRiRW i z nim współpracujące, np. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa czy Centrum Doradztwa Rolniczego. (...)”
Nowy portal ARiMR ma łączyć szereg funkcjonalności dla rolników
ARiMR dodaje, że za pośrednictwem tej witryny będzie można skorzystać m.in. z następujących usług:
- dostępu do transakcji finansowych związanych z pomocą, o którą się wystąpiło (ARiMR);
- przeglądu wszystkich działek, upraw i zabiegów rolniczych prowadzonych na gruntach objętych dofinansowaniem (ARiMR);
- zgłaszania, aktualizacji i pozyskiwania informacji o produktach wytwarzanych w ramach rolnictwa ekologicznego (IJHARS);
- rejestracji wniosku o ocenę polową materiału siewnego oraz szkółkarskiego (PIORiN).
„(...)W ramach Portalu Rolnika, który ma zostać uruchomiony najpóźniej w I połowie 2026 r., będą udostępniane także inne funkcjonalności. Wszystko po to, by usprawnić komunikację między instytucjami publicznymi z branży rolniczej, a beneficjentami ich działań” – wyjaśniła ARiMR.
