MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się kolejny etap budowy obwodnicy Niepołomic. Nowa droga poprawi dojazd do Krakowa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Obwodnica Niepołomic ma usprawnić ruch w aglomeracji.
Obwodnica Niepołomic ma usprawnić ruch w aglomeracji. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
W najbliższych miesiącach będą prowadzone prace związane z budową kolejnego etapu obwodnicy Niepołomic. To bardzo ważna arteria w naszym regionie, która połączy Niepołomicką Strefę Inwestycyjną z siecią dróg międzynarodowych, usprawni ruch w aglomeracji krakowskiej i poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Całkowita wartość tego projektu to przeszło 54,5 mln zł.

Obwodnica Niepołomic i Podłęża poprawi dostęp do autostrady A4 i drogi krajowej 75. Usprawni komunikację między Krakowem, Wieliczką, Dobczycami i Niepołomicami. Ułatwi dojazd do stref aktywności gospodarczej oraz obszarów atrakcyjnych turystycznie, m.in. Puszczy Niepołomickiej. Mieszkańcom pozwoli odetchnąć od ruchu, w tym ciężkiego, na lokalnych ulicach, a kierowcom zapewni komfort podróżowania.

- Rozpoczynamy realizację kolejnego etapu obwodnicy Niepołomic, która będzie ukończona w 2025 roku i oddana kierowcom. Będzie to nowoczesna bezpieczna droga, dostosowana do ruchu tranzytowego - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

- Obwodnica jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. To tutaj zlokalizowano zakłady pracy, które zatrudniają tysiące osób. Bardzo się cieszę, że dzięki dobrej współpracy z parlamentarzystami inwestycja zyskała wsparcie rządowe w kwocie ponad 30 mln zł. Dziękuję też za dobrą współpracę z Powiatem Wielickim i Gminą Niepołomice, która wsparła budowę obwodnicy kwotą ponad 7 mln zł, co ułatwiło realizację tego zadania - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Od nowej obwodnicy Podłęża do mostu na Wiśle

Rozpoczynająca się inwestycja to kontynuacja prac z lat 2020-2022. Powstał wtedy pierwszy odcinek obwodnicy Niepołomic i Podłęża, czyli budowana od podstaw droga (2,2 km) od autostradowego „Węzła Niepołomice” do ul. Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Dla I etapu przedsięwzięcia inwestorem była gmina Niepołomice, natomiast w przypadku II etapu jest nim województwo małopolskie (Zarząd Dróg Wojewódzkich).

Prace, które obejmą modernizację w sumie ok. 5,3 km dróg - od obwodnicy, która powstała w I etapie do mostu na Wiśle – wraz z przebudowę siedmiu skrzyżowań (w tym pięć na rondo), podzielono na dwie części.

Teraz ruszyła modernizacja odcinka I o długości 3,9 km: od zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Diesla do DK 75 i mostu na Wiśle. Natomiast druga część to odcinek o długości około 1,4 km - od nowej obwodnicy Podłęża do skrzyżowania ulic Kwiatkowskiego i Diesla.

W ramach inwestycji zaplanowano m.in. budowę drogi klasy G, jednojezdniowej o 2 pasach ruchu, o długości ok. 3,9 km wraz ze zmianą charakterystyki i parametrów technicznych drogi (tj. ul. Kwiatkowskiego, ul. Wimmera oraz fragmentu ul. Kolejowej) na odpowiadające wymaganiom drogi wojewódzkiej. Powstaną też nowe chodniki, pobocza, droga rowerowa z dopuszczeniem ruchu pieszego, 5 skrzyżowań typu rondo, system odwadniający oraz nowe oświetlenie drogowe.

Przejazd obwodnicą Niepołomic w maju 2025 roku

Całkowita wartość projektu to przeszło 54,5 mln zł, z czego blisko 32 mln zł pochodzi z budżetu państwa, w ramach dotacji celowej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Przeszło 15,1 mln zł to wkład własny z budżetu województwa, natomiast ponad 7,3 mln zł jest wkładem Gminy Niepołomice.

Most Grunwaldzki w Krakowie.

Most Grunwaldzki w Krakowie do wyburzenia! "Śmierć techniczn...

Zakończenie projektu pn. „Budowa obwodnic Podłęża i Niepołomic w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 964 stanowiących połączenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej z siecią dróg międzynarodowych - Etap 2 Budowa Obwodnicy Niepołomic” jest planowane na koniec maja 2025 roku.

Nowsze auta, emisja CO2 bez zmian

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska