Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace nad nową siatką szkół w Krakowie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Prezydent Jacek Majchrowski zainaugurował prace zespołu ds. wdrażania reformy oświaty, którą szykuje rząd PiS. Zakłada ona likwidację gimnazjów oraz przywrócenie ośmioletnich podstawówek i czteroletnich liceów. Przeciw zmianom protestują rodzice. Część z nich pojawiła się na inauguracji prac zespołu.

Już w drugiej połowie października władze Krakowa przedstawiły plan wdrażania reformy oświaty. Zakłada on, że siedem krakowskich gimnazjów zostanie zlikwidowanych, a 13 przekształconych w 8-letnie szkoły podstawowe. Powstaną też cztery nowe licea. Koszt zmian w Krakowie nie powinien przekroczyć 20 mln zł.

Część rodziców nie zgodziła się z takimi zmianami. Prezydent zdecydował, że o ostatecznym kształcie zdecydują szerokie konsultacje, a przeprowadzi je specjalny zespół. Jego prace zainaugurował we wtorek w sali obrad Rady Miasta.

- Nie oceniam, czy reforma jest dobra czy zła. Ważne, że musimy się do niej przygotować, tak aby nie było strat dla dzieci, nauczycieli i szkół, albo żeby były jak najmniejsze – powiedział Jacek Majchrowski.

Na sali pełnej rodziców byli też przeciwnicy zmian. Podkreślali, że reforma wprowadzi chaos, jest realizowana zbyt szybko, a zmiany są nieprzemyślane. Choć rodzice protestują, to Jacek Majchrowski jest raczej przekonany, że reforma PiS wejdzie w takiej formie, w jakiej będą chcieli rządzący.

- To nie jest tak, że wychodzimy przed szereg, jak nam niektórzy zarzucają. Gdybyśmy z tym zwlekali, to z niczym byśmy nie zdążyli – powiedział prezydent. Dodał, że konsultacja będą prowadzone w każdej z 18 dzielnic Krakowa, bo każda z nich ma inną strukturę szkół.

Rodzice skupieni wokół Forum Rad Rodziców pojawili się na inauguracji prac zespołu, protestując przeciwko reformie.

- Planowaną "reformą" edukacji odbiera naszym dzieciom szansę na dobre wykształcenie, na funkcjonowanie w bezpiecznej szkole i oznacza indoktrynację prowadzoną zgodnie z ideologią PiS – zaznaczyli w apelu.

Punktem wyjścia prac zespołu będzie dokument z końca października, gdzie zaproponowano powyższe zmiany w krakowskiej siatce szkół. Następnie, przez pierwszą połowę grudnia, członkowie zespołu będą się spotykać w poszczególnych dzielnicach, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W skład zespołu wchodzi 61 osób: radni z Komisji Edukacji Rady Miasta, przedstawiciele dyrektorów szkół, rodziców, związków zawodowych, a także organizacji pozarządowych i Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa. Pracom zespołu przewodniczyć będzie Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji lub – w zastępstwie – Anna Korfel-Jasińska, dyrektor Wydziału Edukacji UMK. Dodatkowo w posiedzeniach zespołu będą mogli uczestniczyć – z głosem doradczym – członkowie Rad Dzielnic Krakowa.

Najważniejszym zadaniem zespołu będzie wypracowanie propozycji nowej sieci szkół samorządowych w Krakowie oraz wyznaczenie granic obwodów szkolnych. Na podstawie tych propozycji przygotowane zostaną projekty uchwał dotyczące reorganizacji sieci szkół. Ostateczną decyzję w sprawie kształtu sieci szkolnej podejmie Rada Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska