FLESZ - Idzie prawdziwa zima
W badaniach uczestniczą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Wynik badania każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.
W Małopolsce wymazy są pobierane w 17 punktach drive-thru i w 23 punktach doraźnych specjalnie przygotowanych na tę akcję – obsługiwanych przez zespoły karetek wymazowych.
Jedną z osób stojących w kolejce do namiotu przy ul. Ptaszyckiego była Wiesława Bilska, nauczycielka religii ze Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 STO im. Juliusza Słowackiego przy ul. Krowoderskiej.
- Zdecydowałam się na wymaz po to aby ochronić starszych kolegów i koleżanki w pracy przed niebezpieczeństwem zarażenia, a także dla własnego bezpieczeństwa - mówi Wiesława Bilska
Nauczycielka przyznaje, że tęskni za powrotem do normalnych warunków pracy.
- Największe trudności w pracy zdalnej są z najmłodszymi dziećmi, którym na co dzień bardzo potrzeba kontaktu z rówieśnikami i ruchu. Tego nie zastąpi żaden komputer - dodaje nauczycielka.
Podczas konferencji przed nowohucka placówką głos zabrał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Testy są dobrowolne. W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości. Dzięki wynikom będziemy mieć szerszą wiedzę o skali zakażeń wśród nauczycieli klas I-III. Przypomnijmy, że Małopolska już realizowała bezprecedensową akcję badań przesiewowych. W sierpniu – w ciągu jednego dnia – pobrano ponad 4,4 tys. wymazów od pracowników nowosądeckich zakładów. Dziś rozpoczynamy projekt, w ramach którego tylko w Małopolsce zostanie przebadanych blisko jedenaście tysięcy pracowników oświaty mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Z kolei małopolska kurator oświaty Barbara Nowak podkreśliła, że chce, aby uczniowie wrócili do szkół.
- Ważne jest jednak bezpieczeństwo. Stąd akcja, która odbywa się w całej Polsce. Dzięki niej nauczyciele i rodzice uczniów będą wiedzieli, że są bezpiecznie. W Małopolsce duża grupa pedagogów już przechorowała, więc myślę, że po badaniach będziemy mieć pewność co do 50-70 proc. wszystkich nauczycieli – stwierdziła małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak.
Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepi...
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
