9 z 14
Wielu ogrodników pragnie mieć przed domem budleję skrętolistną. Jest to piękny krzew dorastający do 3.5 m wysokości. Na jego pędach w czerwcu zaczynają pojawiać się niezwykłe, kuliste kiści pachnących kwiatów o liliowo-fioletowym kolorze. Trzeba jednak zaznaczyć, że kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach, dlatego nie można przycinać ich na wiosnę. Liście z kolei są szarozielone i niezwykle wąskie. Budleja najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku w żyznej, przepuszczalnej ziemi o obojętnym odczynie zasadowym.
Budleja skrętolistna
10 z 14
Mekonops wielki pochodzi z Azji, często nazywany jest także makiem himalajskim lub makiem tybetańskim. Jego 10-centymetrowe kwiaty, które kwitną od maja do lipca, przyciągają wzrok intensywnie niebieskim kolorem. Roślina osiąga wielkość nawet 150 cm, choć w naszym klimacie zazwyczaj dorasta do około metra.
Mekonops wielki (niebieski mak)
11 z 14
Róże pienne w ogrodach wciąż należą do rzadkości, aczkolwiek stają się coraz bardziej popularne. Są to niewielkich rozmiarów drzewka o kulistych koronach, na których zauważyć można mnóstwo drobnych róż. Odmian jest naprawdę wiele, także sadząc róże pienne w ogrodzie możemy wybrać niemalże dowolny kolor kwiatów. Doskonale sprawdzą się jako ozdoby rabat lub posadzone w dużych donicach, np. na balkonie.
Róża pienna
12 z 14
Zapewne z każdy z nas kojarzy Magnolię i jej biało-różowe kwiaty. Niewielu z nas wie, że istnieje odmiana, która stanowi prawdziwy klejnot dla znawców krzewów i kwiatów – jest to Magnolia Blue Opal, której gęsto rosnące kwiaty przybierają intensywny niebiesko-żółty kolor. Mają one długość 10 cm i otwierają się w maju oraz czerwcu. Co ciekawe, po rozwinięciu stają się zielono-żółte. Odmiana ta nie ma żadnych szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Warto także zaznaczyć, że jest niezwykle mrozoodporna. Wytrzyma nawet w temperaturze -34 st. Celsjusza. Dorasta do ok. 3-4 metrów