
PASZTET Z FASOLI „PIĘKNY JAŚ Z DUNAJCA"
Pasztet z fasoli z marchewką lub grzybami był jadany na śniadanie lub kolację przez mieszkańców okolic Jeziora Różnowskiego, zastępując trudno dostępne mięso.
SKŁADNIKI:
35 dkg białej fasoli, 1 duża cebula,4 łyżki tłuszczu, 5 dkg suszonych grzybów, 2 jajka, 4 łyżki tartej bułki, cukier, majeranek, pieprz ziołowy, sól.
JAK PRZYRZĄDZIĆ?:
Fasolę ugotować do miękkości. Cebulę lekko przysmażyć. Gdy fasola ostygnie, zemleć ją w maszynce razem z przesmażoną cebulą. Dodać ugotowane w niewielkiej ilości wody i pokrojone w paseczki grzyby wraz z wywarem, jajka, dosypać bułkę tartą i przyprawy. Dokładnie wyrobić masę. Brytfannę wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Włożyć do niej masę fasolową. Piec w piekarniku w temperaturze około 200 stopni przez godzinę. Podawać z sosami i surówkami. Można jeść na zimno z pieczywem.

ŻUREK "TĘGOBORSKI"
Ta bardzo smakowita zupa pochodzi z okolic miejscowości Tęgoborze. Specjał ten wymaga tygodnia czasu na przygotowanie, znakomicie jednak smakuje w chłodne dni.
SKŁADNIKI
2 ząbki czosnku, 10 dkg słoniny, 3 łyżki mąki żytniej, 1 listek laurowy, szczypta majeranku, sól
JAK PRZYRZĄDZIĆ?
Zakisić żurek: mąkę wymieszać z pół l wody w glinianym naczyniu lub słoiku, dodać czosnek i przykryć gazą. Postawić w ciepłym miejscu na ok. 5 dni (gdy kisi się pierwszy raz może być nawet dłużej, ale przy następnym kiszeniu trwa to krócej). Na gotującą się wodę (ok. 11) wlać zakiszony żurek pamiętając o tym, aby trochę zakwasu zostawić na następne kiszenie. Żurek zamieszać, posolić, dodać listek laurowy, majeranek, odstawić. Drobno pokrojoną słoninę usmażyć i dodać do ugotowanego żurku. Podawać z ziemniakami lub chlebem.

PIEROGI ŁOMNICOŃSKIE
Danie to wywodzi się z Łomnicy - Zdroju. Przepis na pierogi przekazywany jest z pokolenia na pokolenie od ponad stu lat. Aby je przygotować potrzeba około godziny czasu.
SKŁADNIKI:
2-3 kg ziemniaków, 50 dkg białego sera (najlepiej z dodatkiem bryndzy owczej), 2 jajka, 1 łyżka mąki, 2 łyżki mleka, sól oraz okrasa (przysmażona słonina).
JAK PRZYRZĄDZIĆ?
Ziemniaki trzeba obrać, zetrzeć na tarce i odcisnąć przez płótno lniane lub gazę nad miską. Nie wylewać odciśniętej wody, ale dostawić ją do odstania. Po odstaniu płyn odlać, a pozostałą na dnie miski skrobię oddać do miazgi ziemniaczanej wraz z jajkiem, łyżką mąki oraz solą. Wyrobić wszystko na jednolitą masę. Farsz przygotować z sera z dodatkiem soli i jajka.
Z ciasta oderwać kawałek wielkości dużego kurzego jaja i uformować z niego kulę. Spłaszczyć ją na dłoni i nałożyć na środek farsz. Zlepić pieroga i nadać mu nieco wrzecionowaty kształt. Ulepione pierogi włożyć do wrzątku i gotować aż do wypłynięcia. (ok 10 - 15 minut). Do okraszenia stosować omastę ze słoniny pokrojonej na małe kawałki i przesmażonej na złoto. Można także zastosować omastę z przesmażonej wiejskiej śmietany.

SZARLOTKA SĄDECKA
Najlepiej wykorzystać do jej produkcji znakomite jabłka pochodzące z sądeckich sadów
SKŁADNIKI
85 g mąki krupczatki, 85 g mąki pszennej, 85 g masła, 1/4 szklanki cukru, 1 żółtko, 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 płaska łyżka śmietany 18 procent, 75 dkg jabłek łąckich, 1 łyżeczka cynamonu, 4-5 łyżeczek miodu spadziowego, bułka tarta.
JAK PRZYRZĄDZIĆ?:
Jabłka obrać, wyciąć gniazda, pokroić na cienkie plasterki lub w małą kostkę. Dodać miód i cynamon oraz wymieszać. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Ciastem wyłożyć foremki i podpiec przez 10 - 15 minut. Na podpieczony spód wysypać bułkę tartą. Na tak przygotowane ciasto wyłożyć jabłka. Pozostałą cześć ciasta rozwałkować, pociąć na paski i układać na jabłkach w formie kratki. Całość wstawić do piekarnika i piec około godziny, aż ciasto się zarumieni. Po wyjęciu wystudzić. Można podawać z musem malinowym bądź posypać cukrem pudrem.