Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: akcja szczepienia lisów

Arkadiusz Arendowski
archiwum
We wtorek rozpoczyna się na Sądecczyźnie wielka akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W zeszłym roku epidemia tej niebezpiecznej choroby zdziesiątkowała populację dzikiej zwierzyny w naszym regionie. W tym ma być zupełnie inaczej. Dlatego szczepionka będzie rozrzucana z samolotów gęściej niż dotychczas.

Zobacz także: Przeciążone tiry już nie wjadą do Nowego Sącza

- Przez wiele lat szczepienia przynosiły efekt, dlatego i teraz przeprowadzamy akcję - informuje Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii w Krakowie. - Aby mieć pewność, że lisy zjedzą przynęty, zdecydowaliśmy się zagęścić linie przelotów.

Za akcję nad powiatem nowosądeckim, limanowskim i gorlickim odpowiada m.in. Aeroklub Podhalański z Łososiny Dolnej. Jego samoloty będą poruszać się równoleżnikowymi pasami co 500 metrów, począwszy od południa, kierując się stopniowo na północ województwa. Tym razem 30 dawek szczepionek ma spaść na kilometr kwadratowy, a nie 20, jak do tej pory. Łącznie w całej Małopolsce rozrzuci się ponad 455 tysięcy sztuk szczepionek.

Akcja, jeśli dopisze pogoda, potrwa tydzień. Okrągłe przynęty zawierające szczepionkę są szarozielone. Lisy omijają te, których dotkną ludzie. Dlatego inspektorzy weterynarii proszą mieszkańców, aby przez 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie wchodzili do lasów i nie wypuszczali na pola bez opieki psów, kotów i innych zwierząt domowych.

W ubiegłym roku szczepionki nie zapobiegły wściekliźnie. Pierwsze przypadki tej choroby stwierdzono właśnie we wrześniu w gm. Korzenna i Grybów. Później rozprzestrzeniła się ona lawinowo na gminy - Chełmiec, Kamionka Wielka, Gródek nad Dunajcem, Muszyna, Łabowa, Nawojowa, Krynica-Zdrój i Nowy Sącz. Przez wiele miesięcy zamknięte były skupy żywca i ubojnie, a myśliwi nie mogli polować na zagrożonych terenach. Choroba zaczęła ustępować dopiero na początku tego roku. Ostatniego, chorego kota wykryto 11 marca w Jasiennej.

- Trudno jednoznacznie określić, co w ubiegłym roku spowodowało tak wiele zachorowań - mówi Mariusz Stein, powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Sączu. - Mogę tylko przypuszczać, że przyczyniła się do tego powódź.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska