
Ruiny zamku w Rożnowie. Kamienna budowla została wzniesiona między 1336 a 1370 rokiem przez przez ojca Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf. W 1409 r. był w posiadaniu Piotra Kurowskiego, który nabył także dobra w Gródku nad Dunajcem. Potem znalazł się w rękach słynnego Zawiszy Czarnego i po jego śmierci w 1428 r. należał do jego potomków. Kolejnymi właścicielami byli Wydżgowie, a od drugiej połowy XV w. Tarnowscy. Od XVI w. zamek zaczął popadać w ruinę. Zachowały się jedynie fragmenty murów.

Resztki fortyfikacji w Rożnowie. Zachowane obiekty pochodzą z XVI wieku. Dzisiaj można podziwiać beluardę - jedną z niewielu na świecie, datowaną na XVII-XVIII w. Beluarda zbudowana jest z muru kamiennego o grubości 2,5-3 m. W środku zachowały się ślady ganku i wiodącej do niego równi pochyłej. Z ganku wychodzą strzelnice krzyżowe, odrębne dla broni ręcznej i artylerii. Nieopodal fortyfikacji znajduje się dwór z XIX wieku.

Pałac Stadnickich w Nawojowej. W jego miejscu w latach 1580-1590 Piotr Nawojowski zbudował dwór. Gdy w 1799 r. Franciszek Stadnicki stał się posiadaczem Nawojowej, zaczął rozbudowywać dwór i nadał mu kształt pałacu. W czasie II wojny światowej w obiekcie stacjonowały wojska niemieckie, a w 1945 r. majątek przejęło państwo. W budynku znajdowało się Technikum Hodowlane, a potem Małopolski Ośrodek Doradztwa rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2013 r. potomkowie hrabiego Stadnickiego odzyskali majątek.

Dwór w Brzeznej. Obiekt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Obok dworu, zabudowań gospodarczych, czworaków dla służby, zbudowano także browar wraz ze specjalnym wodociągiem i stawem odpływowym. Został jednak rozebrany po zakazie produkcji alkoholu wydanym przez władze austriackie. Po II wojnie światowej własność przejęło państwo. Aktualnie dwór jest w prywatnych rękach. Jego właściciele odbudowali i wyremontowali obiekt, w którym organizowane są wesela i imprezy okolicznościowe.