Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeczanka jest w gronie najlepszych 25 maturzystów w Polsce. Będzie studiować w Oxfordzie

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Magdalena Kościółek z Liceum Akademickiego w Nowym Sączu osiągnęła jeden z najwyższych wyników maturalnych w Polsce
Magdalena Kościółek z Liceum Akademickiego w Nowym Sączu osiągnęła jeden z najwyższych wyników maturalnych w Polsce Janusz Bobrek
Magdalena Kościółek znalazła się w gronie 25 najlepszych maturzystów w Polsce, bo prawie ze wszystkich egzaminów otrzymała 100 punktów. Tegoroczna absolwentka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu od października będzie studiować na Uniwersytecie w Oxfordzie.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

W najbliższy piątek, 20 września, Magdalena Kościółek, która na co dzień mieszka w Piwnicznej-Zdroju weźmie udział w Gali Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent”. Dzięki swoim wynikom maturalnym znalazła się w gronie 25 najlepszych spośród blisko 250 tysięcy maturzystów w kraju.

Uroczyste wręczenie wyróżnień laureatom w obecności zaproszonych dyrektorów szkół, przedstawicieli władz oświatowych, samorządowych i miejskich odbędzie się w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

Matura to formalność?

Magda zdała sześć egzaminów maturalnych na 100 procent i dwa na 98 i 94 proc. Jej egzamin dojrzałości trwał całe dwa tygodnie. Co zdecydowało o tak dobrym wyniku?

- Dyscyplina, pasja i łut szczęścia. Na pewno też profil szkoły, ze specjalnie dobranym programem i zwiększoną liczbą godzin z języka angielskiego. Reszta może jest w genach? - zdradza Magdalena Kościółek. Jej wyśrubowany wynik, mimo że nie zaskoczył społeczności Zespołu Szkół Akademickich, gdzie uczęszczała również do gimnazjum, to jednak bardzo wszystkich ucieszył.

- Wiedzieliśmy, że jest wybitną uczennicą. Podczas sześciu lat spędzonych w naszej szkole była laureatką i finalistką wielu ogólnopolskich konkursów - podkreśla Bogusław Kołcz, dyrektor ZSA im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. - Już w drugiej klasie miała indeks na wiele uczelni i wystarczyło, żeby zdała maturę. Ona jednak bardzo wysoko postawiła sobie poprzeczkę. Miała ambicje, a my trzymaliśmy za nią kciuki.

Co ciekawe, do uczennicy nie przylgnęła łatka „humanistki”.

- Magda była najzdolniejszą uczennicą w klasie. Potrafiła nadrobić cały materiał, który ominął ją podczas przygotowań do olimpiady historycznej. Ma zadatki na dobrego „ścisłowca” i szkoda, że nie wybrała matematyki rozszerzonej na maturze - zaznacza dr Krzysztof Tokarz, nauczyciel matematyki.

Magda najwięcej czasu poświęciła w liceum historii. W szkole mogła liczyć na indywidualne lekcje i doskonałe przygotowanie do olimpiady przedmiotowej.

- Praca z Magdą to przygoda, która pewnie dla nauczyciela zdarza się raz w życiu. Wiele można byłoby mówić o jej wiedzy, sumienności w nauce, zainteresowaniach i oczytaniu - mówi Bogumiła Gleń-Balicka, nauczycielka historii, która przygotowywała ją również do Olimpiady Historycznej. W finale konkursu jej uczennica zdobyła drugi najwyższy wynik w Polsce.

- Praca z tak zdolnym uczniem jest rozwijająca zarówno dla niego, jak i dla samego nauczyciela - dodaje. Podobnego zdania jest Bogusław Kołcz, jej polonista.

- Inspirowała mnie do wielu działań. Często bardzo krytycznie podchodziła do wielu tekstów i interpretacji, więc była wymagającą partnerką w dyskusji. Nie zawsze mogłem dopuścić ją do głosu, bo zdominowałaby lekcję - dodaje.

Czas na Oxford

Wysoko zdana matura rozszerzona z trzech przedmiotów, zdany egzamin wstępny, praca pisemna i dobrze oceniona rozmowa kwalifikacyjna zdecydowały o wymarzonych studiach w Oxfordzie. Magda jako laureat Olimpiady Historycznej mogła studiować na dowolnej uczelni w kraju, ale postawiła sobie za cel naukę w najlepszej uczelni na świecie.

- To miejsce jak z bajki, jestem nim zachwycona. Czuję się szczęśliwa i zaszczycona, że będę mogła tam studiować. Inne uczelnie nie wchodziły w grę, bo chciałam uczyć się w najlepszej - przekonuje Kościółek.

- Cieszę się, że z naszej szkoły pójdzie w wielki świat. Dobrze, jeśli z oddali spojrzy na naszą najnowszą historię Polski. Życzę jej, żeby obiektywnie, bez wpływu władzy, która naciska na wykładowców i nauczycieli, mogła ją przedstawiać - dodaje Kołcz, który jest w 100 procentach przekonany, że jego była uczennica świetnie poradzi sobie w słynnej angielskiej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska