MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Składka KRUS za II kwartał 2024 - do kiedy trzeba zapłacić? Stawka ubezpieczenia społecznego

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników w II kwartale 2024 roku. Trzeba liczyć się z podwyżką. Stawki w KRUS są uzależnione od wielkości gospodarstwa i tego, czy rolnik prowadzi działalność pozarolniczą. Najwięcej zapłacą ci, którzy prowadzą największe gospodarstwa z działalnością pozarolniczą — prawie 3,5 tys. zł. Do kiedy trzeba zapłacić KRUS za II kwartał? Zbliża się termin.

Spis treści

Rolnicy i ich rodziny ubezpieczone w KRUS, inaczej niż pracownicy etatowi, sami muszą opłacać swoje ubezpieczenie społeczne. W składce mieszczą się ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Rolnicy swoje składki opłacają kwartalnie
Rolnicy swoje składki opłacają kwartalnie pixabay.com, AGW/canva

Terminy płatności składek KRUS raz na kwartał

Rolnicy płacą składki kwartalnie. Termin płatności przypada w ostatnim dniu pierwszego miesiąca danego kwartału, czyli:

 • 31 stycznia za I kwartał,
 • 30 kwietnia za II kwartał,
 • 31 lipca za III kwartał,
 • 31 października za IV kwartał.

Wysokość składki ubezpieczeniowej KRUS za II kwartał 2024 roku

Wysokość składki, którą w KRUS opłacają rolnicy czy też ich domownicy, jest uzależniona od wielkości gospodarstwa. Drugim czynnikiem decydującym o kwocie do zapłaty jest to, czy dana osoba prowadzi działalność pozarolniczą. W takiej sytuacji składka rośnie.

W drugim kwartale roku składki są podnoszona. Najniższa z nich wynosi aktualnie 660 zł za osobę, czyli o 51 zł więcej niż w ostatnich czterech kwartałach.

Tyle zapłaci za ubezpieczenie społeczne rolnik/małżonka (-ek) rolnika prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni w hektarach przeliczeniowych:

 • do 50 ha - 660 zł (poprzednio 609 zł),
 • powyżej 50 ha do 100 ha - 1 236 zł (poprzednio 1 125 zł),
 • powyżej 100 ha do 150 ha - 1 815 zł (poprzednio 1 638 zł),
 • powyżej 150 ha do 300 ha - 2 391 zł (poprzednio 2 154 zł ),
 • powyżej 300 ha - 2 967 zł (poprzednio 2 667 zł),
 • domownik rolnika - 660 zł (poprzednio 609 zł),

Rolnik/małżonka (-ek) rolnika prowadzący działalność gospodarczą i działalność rolniczą w gospodarstwie rolnych o powierzchni w hektarach przeliczeniowych:

 • do 50 ha - 1 140 zł (w I kwartale 1 038 zł),
 • powyżej 50 ha do 100 ha - 1 716 zł (poprzednio 1 554 zł),
 • powyżej 100 ha do 150 ha - 2 295 zł (poprzednio 2 067 zł),
 • powyżej 150 ha do 300 ha - 2 871 zł (poprzednio 2 583 zł),
 • powyżej 300 ha - 3 447 zł (poprzednio 2391 zł),
 • Domownik rolnika - 1140 zł (poprzednio 1 038 zł).

Przeczytaj też: Jaką emeryturę rolniczą dostanę z KRUS po 25 latach płacenia składek? Opłaca się przejść rok później? Wyjaśniamy

Od marca 2023 wrosła emerytura rolnicza, zmienił się sposób jej naliczania

Sposób waloryzacji emerytur rolniczych został ujednolicony na wzór tego z ZUS, a świadczenia wzrosły. Jak wyjaśnia KRUS, waloryzacja emerytur i rent rolniczych w 2023 r. polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1.429,60 zł, przez wskaźniki wymiaru ustalone indywidualnie dla każdego świadczenia (dla części składkowej i dla części uzupełniającej).

Rolnik, aby otrzymać emeryturę z KRUS, musi osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny. Trzeba być ubezpieczonym w KRUS przez okres co najmniej 25 lat. Od połowy 2022 roku zmieniło się prawo i producenci nie muszą już zbywać gospodarstw (przekazywać np. dzieciom czy sprzedawać), aby otrzymać świadczenie emerytalne.

Jakie odsetki trzeba zapłacić za spóźnienie w składce?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z 10 października 2023 r., od 5 października 2023 r., obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę w wysokości 14,50 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Składka KRUS za II kwartał 2024 - do kiedy trzeba zapłacić? Stawka ubezpieczenia społecznego - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska