Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer Eilego wzbogacił się o nowe drzewa oraz trawniki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zakończył się pierwszy etap budowy tzw. Superścieżki. Od wczoraj w końcu można spacerować po odnowionym skwerze Eilego.

Od końca lutego aż do wczoraj skwer Eilego przy alei Powstania Warszawskiego był niedostępny dla mieszkańców. Na wtorkowe otwarcie przyszły tłumy mieszkańców. Miejsce zmieniło się na lepsze, ale niektórzy uważają, że wspólna inwestycja magistratu oraz prywatnych inwestorów, a taką jest budowa tzw. Superścieżki, której skwer jest jednym z elementów, to przerost formy nad treścią. Co prawda posadzono tam około pięćdziesięciu nowych drzew, ale wcześniej pozwolono na zabudowę okolicznych terenów. Nad niewielkim zieleńcem dominuje potężny biurowiec Axis, do którego już jakiś czas temu wprowadziła się firma ABB. Budynek, który wybudowała Skanska, miał wczoraj oficjalne otwarcie, wraz z pierwszym fragmentem Superścieżki, czyli projektu, który między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim przewiduje tereny rekreacyjne.

Defilada Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Krakowie (brak daty). Defilada samochodów strażackich na dziedzińcu koszarowym. Z lewej widoczni strażacy z odświętnie udekorowanymi rowerami.http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/93745/db50b69f43561951e105c4b649b43766/

Rowerowy Kraków sprzed wojny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że pierwszy etap inwestycji miał być gotowy już w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciele Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje projekt, tłumaczyli, że przyczyną opóźnienia jest duża liczba formalności, które trzeba załatwić. Co zmieniło się na skwerze? Poza kolejnymi drzewami pojawiły się tam również huśtawki, hamaki, ławki, nowe alejki oraz rzeźba, która jest kompozycją wydłużonych, drukarskich czcionek. Projekt odwołuje się do dorobku „Przekroju”, czyli pisma założonego przez patrona skweru. Pierwszy etap kosztował 2,5 miliona złotych brutto - takie koszty poniosła Skanska. Gmina dołożyła 131 tys., które zostały przeznaczone na sadzonki roślin. Rewitalizacja skweru to pewna forma rekompensaty ze strony inwestora, który wcześniej zabudował dość spory kawałek terenu biurowcem. Co dalej? Zarząd Zieleni Miejskiej już ogłosił przetarg na modernizację ścieżki pieszo-rowerowej od ulicy Sądowej do ronda Mogilskiego. To właśnie ZZM będzie koordynował kolejne etapy tzw. Superścieżki.

Otwarte pozostaje pytanie, co z drogą wjazdową do nowego biurowca Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Miałaby zająć część terenu, który był planowany pod zieleń.

- MARR złożył wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Teraz trwają odwołania od tej decyzji. Czekamy na informację, jak to się skończy - twierdzi Iwona Kluza-Wąsik z zespołu projektów inwestycyjno-remontowych Zarządu Zieleni Miejskiej.

WIDEO: Wiosenny serwis rowerowy. Co trzeba sprawdzić?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska