Ślub kościelny. Zmiany od 1 czerwca 2020 roku
Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.
- Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - stwierdził bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku i zastąpi przepisy obowiązujące od trzydziestu lat, a zawarte w jednej z instrukcji KEP.
Ślub kościelny według nowych zasad
Liczący 76 stron dokument zawiera m.in. przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy. Ksiądz będzie oceniał m.in. czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad. Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi.
Sesja ślubna w plenerze: pomysły, miejsca? Gdzie zrobić sesj...
Kto nie będzie mógł wziąć ślubu kościelnego?
- Ślubu nie będą mogły wziąć osoby, które cierpią na impotencję. Kapłan ma za zadanie zapytać o stan zdrowia przyszłych małżonków. "Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem" - czytamy w dekrecie.
- Sama niepłodność nie jest powodem do braku udzielenia zgody na małżeństwo, o ile nie jest ukryta.
- Zezwolenia na ślub nie uzyskają też osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości.
- Zakazane są małżeństwa mieszane, czyli "zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami, są zabronione bez wyraźnego zezwolenia ordynariusza miejsca". Nie otrzymają go też osoby po zmianie płci.
- Co ważne - brak zgody zostanie umieszczony w protokole - oznacza to w praktyce, że nawet idąc do innej parafii, młodzi mogą nie uzyskać zgody na zawarcie małżeństwa. Do tej pory narzeczeni w ten sposób sobie radzili, jeśli nie mogli dogadać się z jakimś księdzem w kwestii ślubu.
- Jako miejsce zaślubin jednoznacznie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych - przy czym do parafii należy się już po miesiącu od zamieszkania w nowym miejscu na terenie Polski. "Za regułę należy uznać zawarcie małżeństwa w parafii jednego z nupturientów". Oznacza to, że parafia w rodzinnych stronach, jeżeli obecnie mieszkamy i pracujemy w innym miejscu, nie jest naszą parafią.
- Jeżeli chcemy wziąć ślub w okolicach domu rodzinnego, trzeba uzyskać specjalną zgodę.
- "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca" - czytamy w dekrecie.
