https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślub kościelny: Duże zmiany w 2020 roku. Sprawdź nowe zasady 16.03.20

red
Ślub kościelny według nowych zasad. Liczący 76 stron dokument zawiera m.in. przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy.
Ślub kościelny według nowych zasad. Liczący 76 stron dokument zawiera m.in. przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy. pixabay
Ślub kościelny. Wszystkie pary, które planują w najbliższym czasie ślub kościelny czekają zmiany. Nowe przepisy kościelne dotyczą przede wszystkim tego, co wydarzyć się musi przez ślubem: weryfikacji narzeczonych przez księży, nauk przedślubnych, dokumentów, zapowiedzi. Ksiądz będzie oceniał m.in. czy narzeczeni "mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad.

Ślub kościelny. Zmiany od 1 czerwca 2020 roku

Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.

- Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - stwierdził bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku i zastąpi przepisy obowiązujące od trzydziestu lat, a zawarte w jednej z instrukcji KEP.

Ślub kościelny według nowych zasad

Liczący 76 stron dokument zawiera m.in. przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy. Ksiądz będzie oceniał m.in. czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad. Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi.

Przejdź dalej i zobacz wyjątkowe miejsca w Małopolsce! >>>

Sesja ślubna w plenerze: pomysły, miejsca? Gdzie zrobić sesj...

Kto nie będzie mógł wziąć ślubu kościelnego?

  • Ślubu nie będą mogły wziąć osoby, które cierpią na impotencję. Kapłan ma za zadanie zapytać o stan zdrowia przyszłych małżonków. "Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem" - czytamy w dekrecie.
  • Sama niepłodność nie jest powodem do braku udzielenia zgody na małżeństwo, o ile nie jest ukryta.
  • Zezwolenia na ślub nie uzyskają też osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości.
  • Zakazane są małżeństwa mieszane, czyli "zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami, są zabronione bez wyraźnego zezwolenia ordynariusza miejsca". Nie otrzymają go też osoby po zmianie płci.
  • Co ważne - brak zgody zostanie umieszczony w protokole - oznacza to w praktyce, że nawet idąc do innej parafii, młodzi mogą nie uzyskać zgody na zawarcie małżeństwa. Do tej pory narzeczeni w ten sposób sobie radzili, jeśli nie mogli dogadać się z jakimś księdzem w kwestii ślubu.
  • Jako miejsce zaślubin jednoznacznie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych - przy czym do parafii należy się już po miesiącu od zamieszkania w nowym miejscu na terenie Polski. "Za regułę należy uznać zawarcie małżeństwa w parafii jednego z nupturientów". Oznacza to, że parafia w rodzinnych stronach, jeżeli obecnie mieszkamy i pracujemy w innym miejscu, nie jest naszą parafią.
  • Jeżeli chcemy wziąć ślub w okolicach domu rodzinnego, trzeba uzyskać specjalną zgodę.
  • "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca" - czytamy w dekrecie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jadwiga Szlnda

[wulgaryzm]ANRETASYLWEKANELAARNOLDKARIOLINAZAMORSKIE[wulgaryzm][wulgaryzm]YKTODOPARWAIAKOCHAWIWRDSZYWTWENGNÓJ[wulgaryzm]KOŚCIÓŁ IŚLUB [wulgaryzm][wulgaryzm][wulgaryzm]U!!!!!

M
Mateusz Ceglak

[wulgaryzm]KAROLIANZAMORSKANELARONODSYALWEKANROLD!!!!

M
Mateusz Ceglak

[wulgaryzm][wulgaryzm]KOŚCIÓŁ[wulgaryzm]GNÓJZA[wulgaryzm]E[wulgaryzm]KTOODPWRAWIAWEWIRSZY[wulgaryzm]AĆWOLĘ[wulgaryzm][wulgaryzm]AĆ[wulgaryzm]U!!!!!

G
Gość
24 lutego, 18:12, Gość:

Gdzie można kupić fajne zaproszenia? Amelia Wedding tylko znamy i pewnie na nich sie skończy, ale jeszcze mamy troche czasu.

4 marca, 11:43, Gość:

my przeglądaliśmy chyba wszystkie możliwe i też amelia wedding wybraliśmy, najłądniejsze :D

pierwsze słyszę, ale sprawdzimy co tam mają . Na pierwszy rzut oka, jest nadzieja.

G
Gość

Gdzie można kupić fajne zaproszenia? Amelia Wedding tylko znamy i pewnie na nich sie skończy, ale jeszcze mamy troche czasu.

G
Gość

Wady to mają księża, bo jak można inaczej rozumieć tyle rozwodów kościelnych. Masz kasę dostaniesz rozwód kościelny. Panienki brały ślub kościelny, później za kasę robiły z mężów chorych psychicznie, niepłodnych itp. , brały drugi ślub i znowu małżonków zostawiały dla następnego. Albo facet miał trzy żony, każdą zostawiał nagle dla następnej, dzisiaj modli się żarliwie.To ma być wiara, o co tu chodzi, co to za moralność. Co to za ksiądz w parafii, który podpisywał wniosek o rozwiązanie sakramentalnego związku?

G
Gość

Czy ksiądz również będzie uczestniczył w nocy poślubnej jak pierwszy konsument dziewictwa panny młodej, a może (w zależności od preferencji) - pana młodego?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska