W niedawno opublikowanym materiale na łamach "Głosu Wielkopolskiego" informowaliśmy, że w Polsce sporym problemem jest wystawienie aktów zgonu. Ani lekarz rodzinny, ani pracownicy pogotowia ratunkowego czy koronerzy nie chcą przyjechać, gdy w domu zmarł nam bliski, by potwierdzić jego zgon na piśmie.
Winne są przestarzałe przepisy, a także pieniądze. Za wystawienie karty zgonu lekarze rodzinni nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia i nie chcą wystawiać kart zgonu wobec osób w przypadkach, gdy nie znali pacjenta. Ratownicy medyczni dyżurujący w karetkach wzywanych na miejsce zdarzenia nie posiadają z kolei uprawnień do wystawienia karty zgonu, pomimo tego, że faktycznie stwierdzają zgon pacjenta przy podejmowaniu czynności medycznych. Brakuje też koronerów lub są wzywani tylko w wyjątkowych przypadkach przez policję.
Koronerzy w czasie COVID-19
Problem przybrał na sile, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa w Polsce. Do tej pory w wyniku zakażenia COVID-19 zmarło ponad 44 tys. osób. Wiele zgonów nastąpiło w trakcie domowej izolacji. Dlatego też wojewodowie zdecydowali się powołać specjalnych koronerów tzw. covidowych do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem. Na terenie województwa wielkopolskiego od sierpnia do grudnia funkcjonowało dwóch koronerów.
- Aktualnie w województwie wielkopolskim jest 12 koronerów COVID-19, którzy pracują całodobowo według ustalonego grafiku. Ponadto w sierpniu 2020 roku wojewoda wielkopolski wystosował pisma do odpowiednich instytucji z informacją, w jaki sposób kontaktować się z tzw. koronerem covidowym
- tłumaczy Anna Czuchra z biura prasowego wojewody wielkopolskiego.
12 koronerów w Wielkopolsce
Zgodnie z przyjętą procedurą kontakt z lekarzem stwierdzającym zgon u osób podejrzanych o zakażenie lub zakażonych koronawirusem następuje dopiero po weryfikacji, czy dana osoba znajduje się w ewidencji systemu EWP, który jest oficjalnym systemem teleinformatycznym wspomagającym walkę z pandemią COVID-19.
- Koronerzy są w pełnej gotowości do pracy przez 24 godziny na dobę. Wojewoda wielkopolski zapewnia dla lekarzy -koronerów środki ochrony osobistej
- informuje A. Czuchra.
Koronerzy są też dodatkowo opłacani.
Zobacz też:
Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...
