https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie i Małopolsce. Prezydent Krakowa wydał ostrzeżenie przed zanieczyszczeniem powietrza

Redakcja
Smog spowił okolice Krakowa. Fatalnie szczególnie na północy województwa
Smog spowił okolice Krakowa. Fatalnie szczególnie na północy województwa archiwum Polska Press
Już w poniedziałek wieczorem Małopolskę spowiła "czapa" smogu. Normy zanieczyszczenia były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było na północ od Krakowa - w Skale stężenie PM10 około godziny 18 wyniosło 908 µg/m³, a to oznacza, że normy zostały przekroczone o 1800%. We wtorek w godzinach rannych w Krakowie jakość powietrza była wciąż daleka od ideału. Sprawdź aktualne dane.

O godz. 5 największe stężenia pyłu PM10 odnotowała stacja pomiarowa ulokowana przy Alejach Krasińskiego, która wykazała 183 ʮg/m3, o godz. 8 poziom stężenia wyniósł tutaj 141 ʮg/m³, a o godz. 11 - 158 ʮg/m³. Podobnie źle wygląda również sytuacja na Kurdwanowie, gdzie licznik o godz. 10 wskazał 159 ʮg/m³ pyłu PM10.

Według prognozy jakości powietrza IMGW dla Krakowa we wtorek 13 listopada istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń poziomu na co najmniej 10 proc. obszaru miasta dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10.

Przekroczenia poziomu 50µg/m³ przez średnie dobowe stężenia PM10, przewiduje się w dzielnicach: Stare Miasto, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Nowa Huta.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00-7.00 (8.00 dla stacji Aleja Krasińskiego), zarejestrowany na stacjach pomiarowych w Krakowie wyniósł 111 ʮg/m³. Dopuszczalna norma dobowa to 50ʮg/m³.

Obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Prezydent Krakowa zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów przy domach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Smog w Małopolsce. Fatalna jakość powietrza w Krakowie i okolicach

Powietrze w Krakowie, a także innych miejscowościach w Małopolsce jest bardzo zanieczyszczone. Skała, Wieliczka, Olkusz, Krzeszowice, Niepołomice, Miechów, Słomniki, Proszowice - w tych miejscach nie łapcie głębokiego oddechu!

Sprawdź aktualne dane z czujników stanu jakości powietrza airly.eu:

Kraków, Aleje Trzech Wieszczów

Kraków, Bulwarowa

Kraków, Dietla

Kraków, Porucznika Halszki

Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć.

Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, ...

Smog w Krakowie i w Małopolsce. Przekroczone normy dopuszczalne

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Skała

Targowisko

Proszowice

Skawina

Olkusz

Oświęcim

Chrzanów

Zakopane

Nowy Sącz

Gorlice

Tarnów

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Komentarze 60

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan
Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu, jednak zwracać należy szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku
s
szymon
Termomodernizacja jest bardzo ważna w walce ze smogiem. Aby była skuteczna styropian musi być dobrej jakości a wykonanie poprawne. Jakość styropianu kontroluje GUNB za pomocą wyrywkowych badań kontrolnych. Na podstawie publikowanych wyników można zweryfikować które materiały nie spełniają norm jakości
M
Marta Kowalewska
Witam! Borok, filtr powietrza Air Purifier Philipiak możesz obejrzeć/kupić w naszych salonach stacjonarnych, które zlokalizowane są w kilku miastach Polski. Ich adresy znajdziesz na stronie: philipiaksalony.pl/jak-kupic

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
b
borok
Co racja to racja! Taki filtr to gdzie kupiłeś?
o
oczyszczacz
Przy takim zanieczyszczeniu wychodząc na pole zawsze mam ze sobą maseczkę antysmogową. W domu z kolei używam oczyszczacza powietrza Philipiaka, który działa też antyalergicznie więc i nawet z tego tytułu warto go mieć.
f
feliks
Wydają ostrzeżenia i tyle... Żenada, a ludzie wdychają ten syf. Dobrze, że ja kupiłem do domu filtr powietrza Air Purifier. Choć we własnych 4 kątach mogę liczyć na zdrowe powietrze. Jak wychodzę na tramwaj do pracy to obowiązkowo zakładam maskę.
e
ekologia
rząd ma pieniądze, tyle środków przeznaczonych na walkę ze smogiem marnuje się a do roku 2029 chcą przeznaczyć około 103 mld pln... ale niech nie wydaja na spoty informacyjnie tylko realnie pomogą, a nawet jeżeli nie pomogą to przynajmniej jakieś ulgi dla takich osób
a
asdlkqjiojsaf
chcesz sponsorować te programy wsparcia? przecież one pójdą z twoich pieniędzy, albo pieniędzy twoich dzieci
O
Obserwator
Właśnie dzisiaj na stacji paliw zobaczyłem pro eokologiczne zachęcanie do korzystania z w sumie najmniej szkodliwego paliwa jakim jest LPG. Cena już 2,59PLN/l. Na zachodzie są dopłaty do istalacji LPG, samochodów elektrycznych, a u nas golić równo.
Zakazy nakazy nic nie dają jak widać. Węgiel miał być z certyfikatami jakości, a ja u sąsiada tą jakość widzę z komina wychodzącą. Aż mu dach poczerniał od sadzy. Okazuje się, że nikt tych certyfikatów nie egzekwuje. Za to proponuje się obywatelom zakup roślinek pochłaniających smog. Sprytne są. Pył, który na nich osadzie wchłaniają przez liście, podobno. Zadziwiające, że u mnie i innych osób trzeba co kilka dni wszystkie roślinki wycierać z pyłu. Bo jak nie to ten pył wraca do obiegu i fruwa w powietrzu. Ale ludzie kupują roślinki i łykają propagandę.
e
ela
chciałbyś PO i stare wiatraki od Niemców co u nich już środowisko zdegradowały?? może jeszcze uchodźców by ci kobietę obrobili?
K
KAKA
Coz powiem tak ,mieszkam w sulechów gmina kocmyrzów 3km od granic krakowa i jestem pewien ze to wsie daja najwiekszy smog ,tu unas palą najgorszym weglem i o wymianie pieców nie chca słyszec ,nikt nie kontroluje ,a na dwór nieda sie wyjsc unas jak z tego komina na zdjeciu jest takich na peczki wiec wyobrazcie sobie ze to wszystko idzie na kraków ,a majchrowski czepia sie samochodów ,nie to zadymiarze na wsiach sa najbardzie szkodliwymi i wynnimi smogu.
P
Pognac do Krakowa
Wsiasc spychacza i przejechac po tej bezprawanie zajetej naszej drodze i po ptokach.
A Baranowi dac te znaki przed jego domem. Niech sie cieszy jak male dziecko.
Wasz Antek Ropa.
L
LOS
Demokracja i POlityka i mamy Oswiecim 40-45 Gazuja nas bez opowiadania bajek ze idziemy do gazu zeby sie umyc.Dzieci nie moga wychodzic na spacery,starsi sie dusza i gina jak mrowki na rozne choroby,a my dalej przez 10 lat bedziemy ocieplac domy,kpiny sobie z nas robia.
g
głupia wojtyła !
Czyli co 27000 z 31000 pieców rzekomo wymienione, a tutaj smog jest dalej i to jeszcze większy, chociaż to jeszcze nie sezon grzewczy ?
Wyjaśnienie :
1) są dwa rodzaje zanieczyszczeń pyłowe i toksyny.
2) Zanieczyszczenia pyłowe są mniej więcej tak samo "groźne" jak kurz wzbijany z ulicy przez wiatr, albo piasek na pustyni. Można się przed nimi chronić maską, szalikiem chustą itd. Sadza z komina z pieca opalanego drewnem/węglem to zanieczyszczenie pyłowe. Należy ogłosić konkurs dla naukowców (np 1mln $nagrody) na skonstruowanie filtrów nakładanych na kominy , aby wychwytywały pyły.
3)zanieczyszczenia toksynami pochodzą ze spalin z samochodów, z fabryk z wyłączonymi filtrami i ze spalania "chemii" ( plastiki, guma) w piecach. Nie chroni przed nimi żadna maseczka ani jakieś pierdoły. Trzeba wprowadzić kaucję na opakowania plastikowe i zakazać pod restrykcyjnymi karami spalania gumy i opakowań. Do centrów miast, albo w ogóle na terenie miast , powinny być wpuszczane wyłącznie samochody na prąd ,gaz. Inne pojazdy można by użytkować tylko i wyłącznie w ruchu poza miastem.
j
jaś
co daje ostrzeżenie? w ruch powinny pójść wszystkie absolutnie siły miasta i województwa; jak na marsz niepodleglości ,Po mieście i okolicznych wsiach , Tylki grzeja wojtowie a w nocy gospodynie hajcują aż strach- patrz Michałowice!!!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska