https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstaje nowa ulica w Krakowie. Jak postępują prace przy budowie ulicy 8 Pułku Ułanów? Nie wszystkim się ta budowa podoba

Aleksandra Łabędź
Tak wygląda teraz budowa ulicy 8 Pułku Ułanów w Krakowie.
Tak wygląda teraz budowa ulicy 8 Pułku Ułanów w Krakowie. Anna Kaczmarz
Budowa nowej ulicy w Krakowie - 8 Pułku Ułanów od początku budzi wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników, ale i nie brakuje jej przeciwników. Aktualnie mieszkańcy Krakowa są mocno podzieleni. Jedni twardo przekonują, że budowa tej ulicy jest konieczna. Z drugiej strony są również głosy, że budowa, szczególnie IV etapu tej inwestycji musi zostać pilnie wstrzymana. W obu przypadkach mieszkańcy przygotowali specjalne petycje do prezydenta Krakowa. Każda ze stron przekonuje w nich do swoich racji.

Spis treści

Nowe utrudnienia w Krakowie

- W związku z budową ulicy 8 Pułku Ułanów od 21 marca od godz. 6.00 na ul. Zawiłej wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu. Prace prowadzone będą, przy zajęciu pobocza oraz połowy szerokości jezdni na odcinku ok. 100 m od numeru 44 w kierunku ul. Zakopiańskiej. Ruch pieszy zostanie przeniesiony na jedną stronę ulicy. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, regulowany przez uprawnione osoby. Dodatkowo obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Taka organizacja ruchu potrwa do 28 marca. Przepraszamy za utrudnienia - informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Apelują o zaprzestanie prac

Mieszkańcy Krakowa, a szczególnie okolic ul. Lipińskiego wystosowali petycję do prezydenta miasta, rady miejskiej oraz Zarządu Inwestycji Miejskich, w której apelują o - "wstrzymanie pochopnej wycinki drzew oraz budowy IV odcinka ulicy 8 Pułku Ułanów w rejonie ul. Lipińskiego".

- Nasza prośba wynika z poważnych wątpliwości co do bezpieczeństwa tej inwestycji, zarówno w kontekście stabilności pobliskich budynków, jak i ochrony zieleni miejskiej - piszą.

Zapewniają też: - Podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju infrastruktury drogowej w Krakowie, ale domagamy się, by każda inwestycja była prowadzona w sposób odpowiedzialny i z pełnym poszanowaniem bezpieczeństwa mieszkańców oraz środowiska.

Długa lista argumentów

W swojej petycji powołują się m.in. na: niszczenie zieleni miejskiej, zagrożenie dla stabilności budynków i bezpieczeństwa mieszkańców, negatywny wpływ hałasu, zanieczyszczeń i wzmożonego ruchu na Szkołę Podstawową nr 15, brak odpowiednich badań geologicznych i konstrukcyjnych oraz niejasności prawne i administracyjne dotyczące inwestycji.

- W trakcie budowy nowego budynku wielorodzinnego przy ul. Lipińskiego odnotowano liczne uszkodzenia konstrukcji sąsiednich nieruchomości (nr 9), w tym pęknięcia ścian, przesunięcia posadzek oraz osiadanie gruntu - piszą mieszkańcy i dodają, że "ekspertyzy wykazały, że odpompowywanie wód gruntowych i ruch ciężkich maszyn mogą powodować dalszą degradację budynków".

Dodatkowo wskazują, że: - Planowana droga 8 Pułku Ułanów będzie bezpośrednio graniczyć z boiskiem Szkoły Podstawowej nr 151, co niesie ze sobą poważne konsekwencje dla uczniów i pracowników placówki. Wzmożony ruch samochodowy, spowoduje znaczący wzrost poziomu hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza, co negatywnie wpłynie na zdrowie i komfort dzieci uczących się w szkole - tłumaczą i podkreślają, że hałas obok boiska szkolnego oraz strefy relaksu ma szanse przekroczyć 75 dB.

Niektórzy mieszkańcy tej części Krakowa poddają też w wątpliwość - "konieczność realizacji IV odcinka w planowanej formie, zwłaszcza w obliczu braku realizacji II odcinka 8 Pułku Ułanów, który wciąż nie uzyskał Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), finansowania ani wykonawcy" - tłumaczą.

- Kluczowe dla poprawy przepustowości i zmniejszenia ruchu w rejonie Klinów i Ruczaju jest połączenie 8 Pułku Ułanów z Trasą Łagiewnicką i dalej z ul. Grota-Roweckiego, jednak obecna forma realizacji inwestycji budzi poważne zastrzeżenia. Istnieją alternatywne rozwiązania, które mogłyby skuteczniej rozładować ruch w południowej części miasta, bez generowania tak dużego ryzyka dla budynków i mieszkańców ul. Lipińskiego - czytamy w petycji.

Chcą niezależnych badań

Autorzy petycji apelują o natychmiastowe wstrzymanie wycinki drzew oraz dalszych prac budowlanych na IV odcinku ulicy 8 Pułku Ułanów. Zwracają też uwagę na konieczność przeprowadzenia rzetelnych i niezależnych badań geologicznych oraz konstrukcyjnych budynków znajdujących się w strefie oddziaływania inwestycji IV odcinka 8 Pułku Ułanów.

Chcą również: - Podjęcia transparentnych konsultacji społecznych z mieszkańcami w celu wypracowania rozwiązań minimalizujących zagrożenia wynikające z inwestycji. Co więcej, zweryfikowania zgodności inwestycji z obowiązującymi przepisami oraz dokonania ponownej oceny jej wpływu na środowisko i infrastrukturę okolicznych budynków.

Ich zdaniem konieczna jest też ponowna analiza zasadności budowy IV odcinka w kontekście rzeczywistych potrzeb komunikacyjnych miasta oraz alternatywnych rozwiązań infrastrukturalnych.

Petycję podpisało przeszło 440 osób.

Apelują o kontynuowanie prac

Petycja o zaprzestanie prac, nie jest jedyną, która krąży w przestrzeni medialnej. Inni mieszkańcy z kolei przygotowali swoją wersję petycji, w której wyrażają swoje poparcie dla budowy ul. 8 Pułku Ułanów.

- Jako mieszkańcy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa wzywamy do kontynuacji budowy ul. 8 Pułku Ułanów, zwłaszcza na fragmencie od ul. Miłkowskiego do ul. Grota-Roweckiego (tak zwany IV odcinek). Z niepokojem czytamy o kolejnych protestach mieszkańców ul. Lipińskiego a także kolejnych petycjach mających na celu wtrzymanie tej inwestycji - piszą mieszkańcy.

Autorzy tej petycji wyrażają swoją wyrozumiałość, tłumacząc: - Zrozumiała jest niechęć do tej inwestycji mieszkańców ul. Lipińskiego, gdyż wiadomo, że każdy z nas chciałby mieszkać przy drodze bez przejazdu dla wszystkich (ze szlabanem  na pilota od strony ul. Miłkowskiego) oraz przy terenach zielonych.

Wskazują jednak: - Z drugiej strony należy przypomnieć genezę zachowania tych terenów zieleni, a mianowicie trzeba przypomnieć, że jest to rezerwa pod budowę tzw. Trasy Nowoobozowej (obecnie ul. 8 Pułku Ułanów). Wskazana rezerwa była przewidziana już w zapisach Planu ogólnego z 1988 r. i jego zmianą z 1994 r. jako dopełnienie promienistego układu drogowego w strukturze komunikacyjnej całego miasta. Tutaj należy wskazać bloki po wschodniej stronie planowanej ul. 8 Pułku Ułanów wtedy jeszcze nawet nie istniały, zatem mieszkańcy nieparzystych nr przy Lipińskiego wprowadzając się do mieszkań mieli świadomość, że przed oknami będą mieć drogę.

"Budowa tej ulicy jest niezbędna!"

- Budowa tej ulicy jest niezbędna z uwagi na konieczność zapewnienie właściwych relacji komunikacyjnych rozwiązań kompleksowych tego układu, zwłaszcza, że odciążenia wymaga ul. Kobierzyńska, której przepustowość została już dawno wyczerpana i nie jest przystosowana do obsługi dynamicznie rozwijającej się południowej części Krakowa. Aktualnie pasażerowie autobusów tracą mnóstwo czasu w korkach na Kobierzyńskiej - wyjaśniają w petycji.

Ich zdaniem pozostawienie obszarów: Kobierzyn-Zalesie i Ruczaj-Zaborze, ale także os. Kliny, bez realizacji ulicy 8 Pułku Ułanów może spowodować paraliż komunikacyjny tego obszaru miasta.

Poprawa jakości życia mieszkańców Krakowa

- Wnosimy o jak najszybsze rozpoczęcie budowy IV odcinka i kontynuację budowy na pozostałych fragmentach. W innym wypadku dojdzie do długotrwałego zacofania tego obszaru miasta pod względem komunikacyjnym, a rozwój urbanistyczny zostanie zablokowany. Miasto nie może uginać się grupce osób dbających tylko o własne interesy, tylko musi dbać o dobro większości, a więc mieszkańców południowej części Krakowa. Mieliśmy już ofensywę inwestycji drogowych na północy Miasta (drogi ekspresowe S52, S7, Trasa Wolbromska, 29 aleja Listopada, tramwaj na Górkę Narodową, przebudowa Piaskowej i Stelmachów, a za chwilę budowa tramwaju do Azorów), pora na poprawę jakości życia i funkcjonowania na południu! - podsumowują.

Tę petycję z kolei podpisało już ponad 900 osób.

Inwestycja planowana od lat

Przypominamy, że ul. 8 Pułku Ułanów, po realizacji wszystkich czterech odcinków (odcinek nr 1: Zawiła – okolice ul. Krępy, dla odcinka nr 2: okolice ul. Krępy – Podhalańska - projektant złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID, odcinek nr 3: Podhalańska – Trasa Łagiewnicka i odcinek nr 4: Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie Grota Roweckiego i Kapelanka), będzie stanowiła alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej i poprawi obsługę komunikacyjną w dzielnicach VIII i IX.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana licząca łącznie 2,7 km droga zbiorcza, po jednym pasie w każdą ze stron. Ulicą 8 Pułku Ułanów będzie się poruszać m.in. komunikacja autobusowa. Ponadto wzdłuż jezdni zaplanowano drogi rowerowe, poprowadzone po obu stronach niemal na całym odcinku lub ciągi pieszo-rowerowe.

Przebudowana bądź wybudowana będzie nowa infrastruktura podziemna, m.in. sieć wodna i kanalizacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska