Mijają lata, a Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce nadal pozostaje jedynym miejscem na świecie, gdzie powstają solne pisanki.
Wszystkie są urodziwe, bo uczestnicy konkursu, który już dawno zyskał status rywalizacji ponadregionalnej, wykazują się artyzmem i pomysłowością przy ich zdobieniu. Niektóre edycje nietypowej rywalizacji były międzynarodowe, a wielkanocne, pięknie zdobione bryłki wielickiej soli są prezentowane w kilku muzeach w kraju, m.in. w Muzeum Pisanek w Ciechanowie.
Można powiedzieć, że w Wieliczce okres wielkanocny rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem przez muzeum konkursu na „Najpiękniejszą pisankę z soli”. Jego 20. edycję zapowiedziano na 12 kwietnia. W tym roku bryłki białego złota będą zdobić uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz uczestnicy zajęć w domach kultury z powiatów: wielickiego, krakowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, myślenickiego, olkuskiego i proszowickiego oraz z Krakowa. Chęć udziału w konkursie można zgłaszać do 9 kwietnia pod nr tel. 12/289-16-33.
Jubileusz zobowiązuje, więc wielkanocnych atrakcji będzie więcej. Konkursowi towarzyszy program „Jajo z soli zdobimy do woli”. Wezmą w nim udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz przedszkolaki z Wieliczki, którzy ozdobią znacznie większe jaja z soli. Będzie też pokaz rzeźbionych pisanek wykonanych przez uczniów krakowskiego „plastyka”.
Te symbole Wielkanocy nie będą oceniane podczas konkursu, ale zostaną pokazane na tradycyjnej już pokonkursowej wystawie solnych pisanek, zaplanowanej w Zamku Żupnym (w sali gotyckiej) od 16 do 28 kwietnia.
- Natomiast na zamkowym dziedzińcu powstaną gigantyczne pisanki z wiklinowych jaj, które ozdobią uczniowie Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Te oryginalne świąteczne symbole można będzie oglądać przez cały wielkanocny okres - zapowiada Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
W ramach programu „Jajo z soli zdobimy do woli” odbędą się w wielickim muzeum także rodzinne warsztaty z artystką plastykiem w ramach cyklu „Mama, tata i ja” (14 kwietnia, godz. 10 i 12.30). Na te zajęcia nie ma już wolnych miejsc, ale pracownicy muzeum radzą zapisywać się na listę rezerwową, ponieważ doświadczenia pokazują, że część osób odwołuje swój udział w warsztatach na krótko przed ich terminem (informacje pod nr tel. 12/289-16-33).
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Barometr Bartusia. Zagadka bezrobocia - przedsiębiorcy chcą zatrudniać, a chętnych brak?
