Spalarnia w Mogile będzie droższa niż planowano

Piotr Rąpalski
Spalarnia odpadów ma stanąć przy ulicy Giedroycia
Spalarnia odpadów ma stanąć przy ulicy Giedroycia fot. archiwum
Miasto ma zielone światło, aby ruszyć z budową spalarni odpadów. Urzędnicy mają już potrzebne dokumenty. Jest i wykonawca - konsorcjum z firmą Budimex na czele. Niestety inwestycja będzie droższa o 43 mln zł, bo firma, która proponowała tańszą ofertę, ogłosiła upadłość i została wykluczona z przetargu. W ten sposób koszt wzrósł z 700 mln zł do 743 mln zł.

Pociechą może być jednak to, że za budowę mogliśmy zapłacić aż o 96 mln zł więcej. Jednakże protest trzeciej firmy, która odpadła w rywalizacji (Posco z Korei Południowej), został wczoraj odrzucony przez Krajową Izbę Odwoławczą. Gdyby tak się nie stało, przetarg trzeba byłoby powtórzyć, bo koszt przekraczałby możliwości gminy. Wtedy jednak nie zdążylibyśmy wybudować zakładu do roku 2015 i Kraków straciłby 370 mln zł unijnej dotacji.

743 mln zł. Tyle trzeba będzie zapłacić konsorcjum Budimexu z zbudowanie spalarni

Protesty przeciwników budowy spalarni w Mogile ciągle trwają, ale urzędnicy wierzą, że nie zagrożą już inwestycji. - Mamy już wszystkie potrzebne decyzje, aby na przełomie sierpnia i września podpisać umowę z wykonawcą - mówi Grzegorz Ostrzołek, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który nadzoruje inwestycję. Sąd rozpatruje jeszcze protest stowarzyszenia Zielona Mogiła, ale to już nie wstrzymuje budowy. Poza tym urzędnicy są przekonani, że zostanie odrzucony. Po podpisaniu umowy rozpocznie się projektowanie spalarni. Prace budowlane wystartują w sierpniu 2013 r. Zakład ma być gotowy we wrześniu 2015 r.
Walka o kontrakt na budowę była bardzo zacięta. Do finału przetargu dostały się trzy konsorcja. Najlepszą ofertę zgłosiła grupa firm z przedsiębiorstwem PBG na czele. Spalarnia miała powstać za 700 mln zł na bazie francuskiej technologii.

Niestety PBG niespodziewanie ogłosiło upadłość i miasto musiało wybrać drugą w kolejności ofertę konsorcjum z firmą Budimex (technologia hiszpańsko-belgijska). - Oferta jest nieco droższa, ale dotyczy bardziej stabilnej finansowo firmy. To niesie ze sobą mniej zagrożeń niż oferta firmy upadającej. Ponadto przepisy nakazują nam wykluczyć z przetargu podmiot w stanie upadłości - mówi Ostrzołek. Spalarnia będzie więc o 43 mln droższa. - Kwota zaproponowana przez Budimex mieści się w środkach jakie przeznaczyliśmy na budowę, czyli w 750 mln zł. Biorąc pod uwagę zwrot podatku VAT i refundację unijną to cena jest wyższa zaledwie o 14 mln zł - twierdzi prezes KHK.

Ponadto Budimex zaproponował niższe koszty rocznego utrzymania spalarni -16 mln zł. PBG proponowało 23 mln zł, a Koreańczycy aż 52 mln zł. Spalarnia budowana przez PBG byłaby jednak bardziej ekologiczna. Firma dostała najwięcej punktów w przetargu za dodatkowe obniżenie emisji szkodliwych substancji. Holding zapewnia, że zakład i tak będzie spełniał wyśrubowane normy.

- Żądaliśmy od wykonawców uzyskania poziomów emisji znacznie niższych niż wymagane prawem. Na przykład dla pyłu zawieszonego PM 10 oraz tlenków azotu mniejszych aż o 50 proc. - tłumaczy Jarosław Gurbiel, kierownik projektu. Ponadto jeśli wykonawca nie dotrzyma paramentów emisji, które zagwarantował w ofercie, będzie płacił kary. I to przez 10 lat od wybudowania spalarni.

- Wszelkie rozwiązania techniczne będą weryfikowane i akceptowane jeszcze na etapie projektowania zakładu - zapewnia Gurbiel. Co na to protestujący?

- Pogodziliśmy się z tym, że spalarnia powstanie, ale ta inwestycja jest źle przygotowana i zapłacimy więcej. Będziemy dalej ją oprotestowywać -deklaruje Marek Ziemianin ze Stowarzyszenia Zielona Mogiła. - Najgorsza jest lokalizacja. Tereny kombinatu byłyby lepsze - kwituje.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Na rynku brakuje mieszkań w wielkiej płycie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
ROBIN HOOD

Dlaczego spalarnia ma być zlokalizowana w Hucie?, a nie np. w Baryczy. Mamy dość zatrutego powietrza z Huty Sendzimira i EC Łegu. Precz ze spalarnią, nie pozwolimy aby powietrze nowohuckie nas zatruło. W takim razie po 200 000 zł rekompensaty dla każdego mieszkańca N.H. i wtedy wszyscy się przeniosą do Krakowa.

n
nowohucian

spalarnia w Mogile to zatrucie całego Miasta bo kominy tej spalarni mają mieć około 100 metrów i w dodatku jest to teren zalewowy już teraz ciężko się oddycha przy 30 stopniach a co będzie jak tego śmierdziucha postawią ,przecież nie zmienili technologi dalej będą wszystko spalać w temp. 800 stopni zamiast 1500 stopni jak w spalają w wysoko rozwiniętych krajach
NIE DAMY SIĘ OSZUKAĆ ABY NAS ZATRULI PRECZ ZE STARĄ TECHNOLOGIĄ

M
Musi być MIŚ

Krakusek - sam o sobie pisze ,że jest inteligentny. Musi się sam pocieszać bo nikt o nim by tak nie powiedział. A może ma w tym jakiś interes. Nie ważne dla niego ile kosztuje zakład . Ile pozostawia po sobie zanieczyszczeń i popiołow. Że chcą go bezmyślnie wybudować w terenie zalewowym i korytażu ekologicznym przewietrzającym całe miasto. Że jest to teren cenny przyrodniczo . W mieście np. Dreżnie nie ma ani spalarni ani wysypiska śmieci . Budując zakład typu MBS całkowicie pozbawiono się problemu śmieciowego. A jest jeszcze wiele tańszych i nowoczesnych rozwiązań o czym jakoś nasi decydenci nie chcą słuchać. Dla ciekawskich można wpisać w wyszukiwarce - system EKO AB sortownik śmieci - Ale nie w Krakowie jest kilku decydentów ,którzy chcą aby było drogo i bez sensu. Musi być drogo i ze szkodą dla ludzi i przyrody. Wiec ten "krakusek" pewnie jest jakąś" ważną" i "szanowaną" osobistością w mieście . To niech się przedstawi powie gdzie mieszka . Wybudujemy ten zakład w pobliżu jego domu . Skoro jest taki bezinteresowny i obeznany w temacie to szybko zdobędzie poparcie u swoich sąsiadów na budowe Spalarni w poblizu ich miejsca zamieszkania.

M
Mark

Pokrętnie pisze ten redaktor. Raz ,że protestują przeciwnicy -poczym ,że się pogodzili że spalarnia powstania a zaraz znowu pisze ,że będa dalej oprotestowywać tą inwestycję. Widocznie słucha bez zrozumnienia.
h******www.zielonamogila.pl/?list-otwarty-do-prezydenta-miasta-krakowa!,118

k
krak

powietrze w Krakowie. Od smrodu nikt nie umarł, ale od dioksyn już tak.

S
Stanisław

Cytuję: "- Wszelkie rozwiązania techniczne będą weryfikowane i akceptowane jeszcze na etapie projektowania zakładu - zapewnia Gurbiel. Co na to protestujący?"

Owszem - tak może być, ale to sporo kosztuje i trwa w czasie (którego nie ma). Protestujący po prostu zalewają się ze śmiechu. Proponuję im żeby sprawdzili zapis w SIWZ o ile można powiększyć (bez dodatkowego przetargu!) wartość zamówienia. Jak ten PROCENT poznają i przeliczą kwotę to dokładnie będą pękać ze śmiechu.

Protestujący po prostu pytają czy stać Miasto Kraków na dalsze zadłużanie się realizując szkodliwą inwestycję?

S
Stanisław

Cytuję: "- Żądaliśmy od wykonawców uzyskania poziomów emisji znacznie niższych niż wymagane prawem. Na przykład dla pyłu zawieszonego PM 10 oraz tlenków azotu mniejszych aż o 50 proc. - tłumaczy Jarosław Gurbiel, kierownik projektu."

Szanowny DECYDENCIE ! W jaki sposób można za pomocą przyjętego w decyzji środowiskowej systemu oczyszczania spalin uzyskać o 50% mniejsze zapylenie oraz NOX ? Przecież to brednie! Ekolodzy porównajcie co i za jaką kasę w ofercie zaproponowały firmy gwarantujące NAJNIŻSZE EMISJE ? Sprawdźcie co było zapisane w decyzji środowiskowej? Sprawdźcie też jaki system oczyszczania spalin (co Wam obiecano!) był z Wami konsultowany?

Cytuję: "Ponadto jeśli wykonawca nie dotrzyma paramentów emisji, które zagwarantował w ofercie, będzie płacił kary. I to przez 10 lat od wybudowania spalarni."

Po pierwsze: Jeżeli tak się stanie to spalarnia nie zostanie dopuszczona do eksploatacji!

Po drugie: Poznajcie najnowsze wymagania przepisów dot. emisji w UE i .... zdrowia i poczucia humoru życzę!

Po trzecie: Oferenci/wykonawcy nie zapłacą ani złotówki kary, ponieważ w dokumentacji pisze się o tzw. "odpadach resztkowych" i dlatego OFERENCI podjęli ryzyko złożenia ofert takich na ile sobie mogli pozwolić! Każdy według swego uznania :) A prawda jest taka, że spalane będą odpady komunalne zmieszane - wożone bezpośrednio do "KREMATRIUM" na Mogile. Piszę "KREMATRIUM" ponieważ tak będzie z uwagi na to, że spalane tam będą odpady komunalne zmieszane z zawartością całej gamy odpadów niebezpiecznych wewnątrz!

Po czwarte: Koszt inwestycji wraz z kosztami eksploatacji trzeba będzie rozliczać i płacić DUŻĄ KASĘ przez okres dłuższy niż 10 lat.

S
Stanisław

Cytuję: "Ponadto Budimex zaproponował niższe koszty rocznego utrzymania spalarni -16 mln zł. PBG proponowało 23 mln zł, a Koreańczycy aż 52 mln zł. Spalarnia budowana przez PBG byłaby jednak bardziej ekologiczna. Firma dostała najwięcej punktów w przetargu za dodatkowe obniżenie emisji szkodliwych substancji. Holding zapewnia, że zakład i tak będzie spełniał wyśrubowane normy."

Już z powyższego widać, że kosztem zdrowia Mieszkańców Krakowa oraz ochrony środowiska naturalnego DECYDENCI przyjęli rozwiązanie tańsze w eksploatacji! Jak tak można - Kraków to ŚWIĘTOŚĆ, to miasto chronione z zabytkami ..... To jednocześnie miasto z już przekroczonymi normami jeżeli idzie o zapylenie, ...

A Holding zapewnia ....

S
Stanisław

Cytuję: "Kraków straciłby 370 mln zł unijnej dotacji."

Kraków nie otrzyma ani złotówki z UE ponieważ zarówno Komisja Europejska jak też OLAF - odpowiednio do wartości dowodów zebranych przez lokalnych ekologów - rozliczy dotację. A z tego co się orientuję są podstawy by twierdzić, że dotacja bardzo mocno stopnieje!

S
Stanisław

Ekologom z Krakowa proponuję aby szczegółowo przejrzeli dokumentację przetargową dotyczącą kontraktu na budowę spalarni w Mogile. Mają pełne prawo do otrzymania kopii całości tej dokumentacji i warto niezwłocznie zrobić jej szczegółową analizę. U nas w Białymstoku szeroko przejrzeliśmy na oczy po lekturze tych dokumentów.

k
krakusek

W Krakowie dominują wiatry zachodnie i wszystko będzie wywiewać na wschód, w stronę Pobiednika ... a poza tym odpady z Baryczy nie śmierdzą ??? Za parę lat tam by nie było miejsca i gdzieś byś chciał aby składowali śmieci ? Może pod twoim domem ? Ja się cieszę, że spalarnia powstanie. Miejsce jest odpowiednie, te tereny wyglądają jak 3 świat, same łąki i nieużytki, syf, kiła i MOGIŁA.

N
N,H

Swieta prawda

M
Mieszkaniec N Huty

Beda normy jak na Hucie gdzie po poludniu wylacza sie filtry i pyl leci hen i tu pewnie tez tak bedzie

l
lc

Poza tym urzędnicy są przekonani, że zostanie odrzucona-Czyżby wróciła komuna

a
atd43

no a pewnego pięknego dnia powita nas wiaterek z dioksyn...
i to nie w Hucie, ale w ścisłym centrum...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3