- Najważniejsza jest świadomość. Wszystko zależy od nas - mówił dziś podczas inauguracji akcji STOP pożarom traw Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Chcemy prowadzić kampanię edukacyjną i profilaktyczną.
- 90% pożarów traw jest spowodowanych przez człowieka - wskazywał komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Trudny czas walki strażaków z pożarami wznieconymi przez ludzi podczas wypalania traw rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do maja. W ubiegłym roku w pożarach traw zginęło 6 osób, 81 zostało rannych.
W 2016 r. pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich pożarów w kraju
Po pierwsze wypalanie traw jest zabronione. Za wypalanie traw grozi kara aresztu, nagany lub grzywny od 20 do 5000 zł. Po drugie - co roku doprowadza do tragicznych skutków w postaci ofiar śmiertelnych i wielu rannych osób. Po trzecie prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Z pewnością nie pomaga.
Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna