Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa przygotował dwa rodzaje ankiet: dla mieszkańców (dwie ankiety – dotycząca preferencji mieszkaniowych oraz zapotrzebowania społecznego na usługi, jakie ma świadczyć SAN) i dla właścicieli mieszkań. Konsultacje mają formę online, ankiety są dostępne na www.krakow.pl
Uchwałę w sprawie poparcia działań prezydenta Krakowa zmierzających do utworzenia Społecznej Agencji Najmu, krakowscy radni zatwierdzili podczas niedawnej sesji (6 marca). Miasto podjęło też starania o dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego na stworzenie SAN.
Nowy program ma być kierowany przede wszystkim do prywatnych właścicieli, którzy nie wynajmują mieszkań ze względu na obawy związane np. z zachowaniem lokatorów (dewastację lokalu, problemy z eksmisją itp.). W skrócie - ramach SAN stroną ma być gmina (nie osoba wynajmująca), co dla właściciela nieruchomości ma być gwarancją/zabezpieczaniem, że wszystko będzie w porządku zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym.
Projekt zakłada, że novum poprowadzi podmiot zewnętrzny (np. organizacja pozarządowa), we współpracy z gminą. SAN ma dzierżawić lokale mieszkalne od ich właścicieli i wynajmować je osobom, których dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania na warunkach rynkowych.
Pierwsze krakowskie konsultacje w sprawie SAN odbyły się jesienią ubiegłego roku. Projekt uzyskał również poparcie Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
- Określone zostały też warunki uprawniające przyszłych najemców do zawarcia umowy najmu, m.in.: obowiązek spełnienia kryterium dochodowego i brak tytułu prawnego do lokalu. Kryterium dochodowe uprawniające do starania się o najem lokalu w SAN to dla jednoosobowego gospodarstwa domowego maksymalny dochód w wysokości 6 346,15 zł, a dla każdej kolejnej osoby - 2 538,46 zł. Ponadto konieczne jest spełnienie jednego z dodatkowych kryteriów, np. wykonywania pracy w deficytowym zawodzie czy zamieszkiwania w gospodarstwie domowym wspólnie m.in.: z dziećmi, osobą do 35. roku życia, osobą powyżej 65. roku życia, osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, uchodźcami z Ukrainy – podaje Wydział Mieszkalnictwa UMK.
Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!
