https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Synthos ufundowała milion złotych nagrody

Bogusław Kwiecień
Spółka Synthos ufundowała milion złotych nagrody
Spółka Synthos ufundowała milion złotych nagrody Bogusław Kwiecień
Synthos S.A., europejski lider w produkcji kauczuków syntetycznych oraz polistyrenów do spieniania EPS, ogłosił konkurs dla naukowców – badaczy w obszarze chemii. Kapituła Konkursu, w której skład wchodzą wybitni polscy chemicy, wybierze osobę, która za swoje odkrycia naukowe otrzyma nagrodę w wysokości miliona złotych. To pierwszy w historii polskiej nauki konkurs, w którym do wygrania jest taka kwota. Zgłoszenia do Synthos Chemical Award są przyjmowane od 1 maja do 31 lipca.

Synthos Chemical Award jest adresowany do polskich naukowców, którzy swoją działalność naukową i badawczą realizują w dziedzinie chemii.
- Od lat Synthos rozwija działania badawczo- rozwojowe i wiemy, że inwestujemy w naszą przyszłość. Chcemy, aby nagroda Synthos Chemical Award pokazała jak prężnie rozwija się innowacyjna branża chemiczna w Polsce. Wierzymy, że zachęcimy młodych ludzi do działań badawczych w dziedzinie chemii, bo przyszłość narodowej gospodarki zależy od osiągnięć naukowych rodzimych naukowców - podkreśla Tomasz Kalwat, prezes spółki.

Konkurs Synthos Chemical Award skierowany jest do osób, które nie ukończyły 50. roku życia, posiadają obywatelstwo polskie i dokonały odkrycia naukowego, które zostało wdrożone lub ma szansę na wdrożenie i może przyczynić się do rozwoju polskiego przemysłu chemicznego.

Kapitułę Konkursu tworzą wybitni polscy naukowcy – prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza – oraz przedstawiciele Synthos S.A.. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 maja do 31 lipca 2016 roku, a zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2017 roku.
Synthos S.A. jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, wiodącym europejskim producentem kauczuków NdBR i SSBR oraz polistyrenu do spieniania. Firma od 2009 roku rozwija obszar badań i rozwoju. W ciągu ostatnich 5 lat zakończono prace nad 17 projektami, które zaowocowały wprowadzeniem na rynek 17 nowych produktów. Obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowe prowadzi prace nad ponad 20 projektami.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, w tym regulamin i zasady zgłoszeń, dostępne są na oficjalnej stronie: www.synthosaward.com
Patronat instytucjonalny nad konkursem sprawują: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Instytut Sobieskiego

Źródło: Gazeta Krakowska

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ankaa
Wow 6 miesięcy na przygotowanie do konkursu to bardzo dużo czasu i pewnie zgłosi się sporo młodych ludzi. Ja trzymam kciuki najbardziej za tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w karierze, ale mają ciekawe, innowacyjne pomysły.
K
Krzysztof
Nie wiem czy słyszeliście, ale termin składania zgłoszeń w tym konkursie został przedłużony do 31 października, naukowcy będą mieć więcej czasu, może to i dobrze.
a
as
Czekam na wyniki konkursu, miejmy nadzieję, że do lutego 2017 o nim nie zapomnę. W sumie nie orientuje się w temacie, ale wydarzenie jest ciekawe, także warto śledzić jego przebieg. Nie wiem czy to szansa dla naukowców, raczej dobry sposób promocji nauki wśród młodych ludzi. Tak czy inaczej milion na pewno się komuś przyda.
z
zano
Wyniki tego konkursu będą znane dopiero w następnym roku, długo trzeba czekać. Nie mniej jednak nagroda jest wysoka, także w sumie nie można się dziwić, że kandydaci muszą przejść aż trzy etapy.
f
franek
Szkoda, że z innych dziedzin nauki nie są organizowane tego typu wydarzenia.
k
krzysztof
Trzeba byłoby zapytać samych zainteresowanych tj. chemików, jak się zapatrują na tego typu wydarzenia. Nam może się wydawać, że tytuł najlepszego chemika w Polsce to duże wyróżnienie, oni być może podchodzą do tego inaczej, poza tym wiele osób robi karierę poza granicami naszego kraju. Tak czy inaczej, warto pochwalić firmę Synthos, że w ogóle chce inwestować w takie przedsięwzięcia.
m
marlena
Konkurs na pewno wzbudzi zainteresowanie wśród młodych naukowców, być może będzie to dobry motywator dla osób, które zastanawiają się nad podjęciem badań naukowych na rzecz polskiego przemysłu chemicznego. Tak czy inaczej, milion złotych za osiągnięcie naukowe, to nagroda jak najbardziej adekwatna.
T
Technik chemik
Jako technik chemik mam nadzieję, że ta nagroda Synthos Award przyczyni się do rozwoju branży a w konsekwencji do wzrostu płac dla pracowników takich jak ja. DObrze, ze ktoś dostrzegł w końu ptrzebę wsparcia dla polskich naukowców, jak to mówia lepiej późno niż wcale,
m
michal34
Każdy się ekscytuje wysokością nagrody, ale... za badania naukowe, które pomagają w rozwoju polskiej gospodarki, milion to chyba nie jest dużo pieniędzy. Taki chemik moim zdaniem zasługuje na dużo więcej.
A
Ana64
W sumie to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie Synthos. Firma inwestuje dużo pieniędzy w badania naukowe i prowadzi ścisłą współpracę z polskimi naukowcami. Taki konkurs to ciekawe wydarzenie w świecie nauki, nigdy wcześniej nie było organizowane takie przedsięwzięcie w Polsce.
G
Gośććć
pytanie czy będzie komu przyznać tę nagrodę? Pewnie wszyscy najlepsi dawno już pracują w światowych ośrodkach badawczych jeśli chcą się rozwijać bo tu u nas to można ale sie zwijać. NIemniej jednak brawa dla firmy Synthos za pomysł, może to będzie pierwsza jaskółka zwiastująca wiosnę??
M
Moniuszko
Milion na pewno trafi w dobre ręce, zobaczcie sobie skład kapituły. Nagroda robi wrażenie, ale weźcie pod uwagę to ile pieniędzy firma rocznie inwestuje w badania naukowe, z tego co przeczytałem to ponad 60 milionów złotych.
t
tania
Synthos znowu inwestuje, podobno wraz z Centrum Badań i Rozwoju uruchamiają partnerski program z pulą 30 mln zł na badania. Ciekawe tylko, czy rzeczywiście pomoże.
c
chemik Jan
W końcu ktoś coś zaczyna robić dla polskich naukowców. Brawo Synthos za inicjatywę, inni niech się od Was uczą. Obyście tylko ten milion mogli przyznać jakiemys zdolnemu chemikowi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska