https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Krakowska kończy 80 lat. Jubileusz będzie świętować w 2025 roku

Ewa Wacławowicz
WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki ma 80 lat! Jubileusz będzie świętować przez cały 2025 rok, pod hasłem: Nauka – Technika - Kultura – Sztuka. W programie obchodów są m.in.: konkurs na Kampus Przyszłości w Czyżynach i politechniczny mural, promocja technologii PK w Dolinie Krzemowej czy krakowska szopka inspirowana PK.

- Celem naszych działań w ramach obchodów jubileuszu jest nie tylko upamiętnienie ważnej dla nas rocznicy, ale też wskazanie istotnego wkładu Politechniki w rozwój nauki, gospodarki, przemysłu,  kultury oraz przypomnienie ważnego znaczenia uczelni dla Małopolski i Krakowa. Osiem dekad działalności Politechniki Krakowskiej to przecież ogrom osiągnięć naukowych i organizacyjnych uczelni oraz  blisko 120 tys. absolwentów – inżynierów, znakomicie przygotowanych do wykonywania zawodu – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Jak zapowiada rektor, w roku jubileuszowym uczelnia będzie się starała zaprezentować wszechstronność swoich działań – w obszarach nauki, techniki, ale też kulturze i sztuce. Stąd właśnie hasło jubileuszu

Politechnika to z jednej strony wybitni inżynierowie i naukowcy, a z drugiej wielu wspaniałych artystów, twórców kultury, sportowców, biznesmenów. Naszymi studentami byli m.in. Zdzisław Beksiński, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Andrzej Mleczko, Sebastian Karpiel-Bułecka, Wojciech Zabłocki, Renata Knapik-Miazga, Krzysztof Ingarden czy Ryszard Florek przypomina rektor PK.

80-lecie ma być nie tylko okazją do podsumowań i wspomnień chlubnych kart historii, ale też do spojrzenia w przyszłość – podjęcia nowych wyzwań. W obszarze nauki jednym z najważniejszych są przygotowania do konkursu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Inauguracyjna akademicka szopka

Bogate obchody jubileuszu Politechniki Krakowskiej zostały zaplanowane na cały 2025 rok, a preludium do nich stanowi grudniowy 82. Konkurs Szopek Krakowskich z ważnym politechnicznym udziałem. W czwartek 5 grudnia ­– po raz pierwszy w historii – w tradycyjnym konkursie krakowskim wystartuje szopka z akademickim rodowodem. Dzieło inspirowane jubileuszem Politechniki – architekturą jej kampusów, tradycjami i postaciami z historii uczelni – stworzył utytułowany mistrz szopkarstwa Filip Fotomajczyk.

2-metrowa szopka czerpie m.in. z zabytkowej architektury koszar arcyksięcia Rudolfa, w których mieści się dziś główny kampus Politechniki, są też nawiązania do Pałacu w Łobzowie czy kamienicy przy ul. Kanoniczej.

Szopka inspirowana Politechniką 5 grudnia zostanie zaprezentowana na stopniach pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie, a stąd trafi do Pałacu Krzysztofory (tu 8 rudnia rozstrzygnięcie 82. konkursu szopek). Od 9 grudnia będzie ją można podziwiać na wystawie pokonkursowej.

17 grudnia szopka zawita na kampus główny Politechniki na Wigilię Akademicką.

Świętowanie jubileuszu w 2025 roku

Oficjalna inauguracja obchodów 80-lecia odbędzie się 13 stycznia 2025 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Krakowskiej w Teatrze im. J. Słowackiego. Nieznane karty z historii Politechniki, zwarte w rodzinnych kronikach, odkryją członkowie rodziny Stella-Sawickich, wnukowie założyciela uczelni Izydora. Otwarta zostanie wystawa fotografika Jana Zycha, od kilkudziesięciu lat kronikarza dziejów uczelni. Wiosną fotograficzna opowieść o Politechnice przeniesie się w przestrzenie miasta.   

Co jeszcze w programie?

  • międzynarodowy, otwarty konkurs „Kampus Przyszłości” (we współpracy z SARP) na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach z rozstrzygnięciem podczas Biennale Architektury  (październik 2025) – dla zawodowych zespołów architektonicznych i studentów z Polski i zagranicy

  • wystawa „Osobowości 80-lecia Politechniki Krakowskiej” (luty), prezentująca 80 wybitnych postaci historycznych uczelni

  • konkurs na politechniczny mural – zostanie ogłoszony 3 grudnia 2024 r.,  z planowanym odsłonięciem dzieła na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki podczas majowego Święta Szkoły

  • Bieg Kościuszkowski, który wróci na ulice Krakowa (marzec)

  • Juwenalia Krakoskie w Strefie Polibudy (maj) dla rekordowej liczby uczestników

    Święto Szkoły połączone z piknikiem (wspólnym z Uniwersytetem Ekonomicznym)  i pokazem specjalnym oraz świętem patrona PK Tadeusza Kościuszki w ramach Nocy Muzeów (maj)

    Kraków Concrete Canoe Competition - pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody betonowych kajaków na torze Kolna (czerwiec)

  • uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w Muzeum Lotnictwa Polskiego z udziałem szerokiego grona krajowych i międzynarodowych gości, połączona ze Zjazdem Absolwentów oraz koncertem w Filharmonii Krakowskiej (październik). W programie koncertu m.in. recital organowy i chóralny na tematy muzyczne inspirowane twórczością Marka Grechuty – absolwenta PK oraz awangardowa kompozycja do tekstów opowiadań Stanisława Lema „Bajki robotów”

  •  finałowa Gala 80-lecia z wręczeniem nagród i odznaczeń (listopad)

  • Wigilia akademicka PK 2025, koncert kolęd oraz promocja albumu fotograficznego „Kronika 80-lecia PK” (grudzień)

W roku jubileuszu Politechnika połączy też siły z Miastem Kraków przy organizacji nowych wydarzeń, kierowanych do wszystkich krakowian, chcących sprawdzić swoje talenty w dziedzinach, z których słynie uczelnia. Jakich? Uczelnia wkrótce odkryje karty.

Z okazji jubileuszu ciekawe inicjatywy, uzupełniające główny program obchodów, przygotowały też wydziały Politechniki. Każdemu z 8 wydziałów poświęcony będzie jeden miesiąc z jubileuszowego roku. Zaproszą m.in. na studencki maraton programowania Kościuszkon, Festiwal Mechanika ze zlotem samochodów zabytkowych i pokazami bolidów – wodorowego i elektrycznego, bicie rekordów z okazji Dnia Liczby Pi czy Dnia Inżynierii Materiałowej, Dzień Lądowca z otwartym dla krakowian zwiedzaniem Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Zorganizują też wystawy, konferencje naukowe i dni branżowe.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska