Msza św. w bazylice św. Floriana w Krakowie
- Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek – poznając Go i miłując – mógł otrzeć także do pełnej prawdy o sobie – pierwszymi słowami encykliki „Fides et ratio” św. Jana Pawła II powitał metropolitę i społeczność Politechniki Krakowskiej na początku mszy św. proboszcz parafii św. Floriana, ks. Łukasz Michalczewski. Wyraził radość, że po raz kolejny właśnie w murach bazyliki rozpoczynają kolejny rok akademicki.
Metropolita krakowski w homilii przywołał, wspominaną na początku Eucharystii przez proboszcza parafii św. Floriana, preambułę encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, w której papież wskazywał na fakt, iż dla rozwoju nauki i ludzkości są potrzebne dwa skrzydła: rozumu i wiary. Jak zaznaczał metropolita krakowski, jeśli zabraknie rozumu, nauka łatwo daje się przekształcić w system przeniknięty emocjami lub ideologiami. Tak działają współczesne ideologie, dla których trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie.
Arcybiskup zacytował przy tej okazji również słowa hymnu „Prowadź mnie Światło”, który napisał John Henry Newman. W pewnym momencie swego życia autor utworu, który niedawno wyniesiony został do chwały ołtarzy, zrozumiał, że prawda jest jedynie w Kościele katolickim.
– Dał się prowadzić światłu. Nie bał się dialogu z tym światem. Nie bał się spotkania Jerozolimy z Atenami, a potem nie bał się wybrać, wbrew wszystkiemu i wszystkim, tego Światła, które prowadzi na spotkanie Prawdy Najwyższej. Nie bał się tego, zachęcając nas do podobnej sobie odwagi – podkreślił abp Marek Jędraszewski.
Na zakończenie Mszy św. ks. Łukasz Michalczewski podziękował arcybiskupowi za wygłoszone słowo i zaprosił całą wspólnotę akademicką Politechniki Krakowskiej do współtworzenia duszpasterstwa przy parafii św. Floriana: zarówno profesorów, jak i studentów.
Metropolita krakowski udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa na cały zbliżający się rok akademicki.
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej
– Nasza uczelnia jest w pełni tego słowa znaczeniu wspólnotą akademicką typu universitas – uniwersytetem, posiadającym cztery różne oblicza, zwrócone w czterech kierunkach: nauki, techniki, kultury i sztuki. Patrząc na naszą 80-letnią historię możemy z dumą pochwalić się licznymi osiągnięciami wybitnych inżynierów, ich wkładem w rozwój kraju i świata. Ale Politechnika Krakowska to nie tylko inżynierowie i myśl techniczna. W naszych murach studiowali także wybitni artyści: Zdzisław Beksiński, Sławomir Mrożek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Andrzej Mleczko, Sebastian Karpiel Bułecka. To pokazuje, że nasza uczelnia potrafi w umiejętny sposób integrować te pozornie odległe obszary ludzkiej aktywności i skutecznie zaszczepiać je w sercach i duszach swoich wychowanków - mówił rektor prof. Andrzej Szarata.
Rektor Szarata podczas inauguracji przedstawił również grono rektorskie, w którym pracować będą w kadencji 2024-2028 m.in. dwie nowe prorektor dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik (ds. nauki) i dr hab. inż. Katarzyna Bizon (ds. kształcenia i współpracy z zagranicą).
Podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. "CERN: A marvel of technology to explore the laws of the universe" wygłosił prof. Christoph Schäfer z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Inauguracji towarzyszył tradycyjnie wpis do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki. W tym roku zaszczytu tego dostąpił m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt i muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i medale KEN oraz nagrody naukowe.
12 tysięcy studentów i doktorantów
W 80. roku akademickim kształcenie rozpoczęło na Politechnice Krakowskiej 12 tys. studentów i doktorantów, w tym 3,6 tys. polskich i zagranicznych studentów nowo przyjętych na studia I i II stopnia na ponad 30 kierunkach studiów. W rekrutacji na studia I stopnia największą popularnością cieszyły się kierunki kierunki informatyczne (informatyka, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej), a także: architektura, budownictwo, architektura krajobrazu, elektrotechnika i automatyka, automatyka i robotyka oraz odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. Główne obchody jubileuszu 80-lecia Politechnika zaplanowała na cały 2025 rok.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
