https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci wrócili do Krakowa. Duszpasterstwa akademickie, wspólnoty i grupy parafialne rozpoczynają spotkania formacyjne. Gdzie się zapisać?

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Akademicka Droga Światła
Akademicka Droga Światła Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Studenci wrócili do Krakowa, by rozpocząć nowy rok akademicki. Tymczasem duszpasterstwa akademickie, różne wspólnoty oraz grupy parafialne już rozpoczynają spotkania formacyjne. Dla wszystkich tych, którzy szukają swojego miejsca w Kościele, a także pomiędzy zajęciami na uczelni, codziennymi sprawami i poznawaniem miasta, chcą pobyć z rówieśnikami i skupić się na wierze, w Krakowie przygotowano bogatą ofertę.

Krakowskie duszpasterstwa akademickie to przestrzenie, gdzie młodzi ludzie rozwijają się duchowo i intelektualnie, nawiązują relacje, realizują swoje pasje i odkrywają nowe talenty, jak również uczą się współdziałania i służby drugiemu. Dodatkowo poszczególne DA są na siebie otwarte i chętnie podejmują współprace, co widać przy okazji takich wydarzeń jak np. Akademicka Droga Światła i Droga Krzyżowa, Planszówki duszpasterstw akademickich czy Turniej duszpasterstw akademickich Krakowa w piłkę nożną i siatkówkę o puchar Metropolity.

Oprócz duszpasterstw dobrze znanych i działających od kilkudziesięciu lat (DA św. Anny, Beczka, DA Mrowisko, DA Na Miasteczku, Wspólnota Akademicka Jezuitów WAJ, DA Na Górce, DA Karmel), w swoje szeregi zapraszają również te młodsze – DA Na Budowie, DA Ruczaj, DA U Dobrego oraz Duszpasterstwo Widok na Boga.

Duszpasterstwo akademickie "Na Widoku"

Kameralną wspólnotę akademicko-postakademicką, działającą przy parafii św. Jana Kantego na os. Widok, aktualnie tworzą studenci, doktoranci, absolwenci i inni młodzi dorośli. Jej główne filary to Słowo Boże, liturgia i jedność w modlitwie. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą i poczęstunkiem, po których następuje część formacyjna.

W pierwszą środę miesiąca młodzi omawiają książkę, którą czytają. W tym semestrze jest to „Praktykowanie drogi” J. M. Comera; w drugą przypada spotkanie biblijne; w trzecią zgłębiają poszczególne elementy liturgii; w ostatnią środę uczestniczą we wspólnej Mszy świętej, a następnie w integracji lub spotkaniu z gościem.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i niezdecydowanych, każdą osobę, która chciałaby wspólnie z nami odkrywać bogactwo, które mamy w Chrystusie, a także pogłębić z Nim osobistą relację. Do naszej wspólnoty można dołączyć w każdym momencie roku formacyjnego – zachęca Łucja. Spotkania odbywają się w każdą środę miesiąca o godz. 19.15 w salce nr 6 przy kościele św. Jana Kantego.

Oaza a może chór?

Należy pamiętać, że w Krakowie oprócz duszpasterstw akademickich działają również grupy parafialne, oazy i chóry.

Dla przykładu, Chór Frater Cantans, działający przy parafii św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303, zaprasza wszystkich pasjonatów muzyki na próby, które odbywają się w piątki o godz. 18:30 w Domu Parafialnym. To obecnie 25 osób w różnym wieku i różnych profesji. Chór śpiewa podczas uroczystości parafialnych, jak również bierze udział w wielu koncertach (wykonuje muzykę kościelną, klasyczną, pieśni sefardyjskie i gospel). Celem grupy są regularne koncerty chóralne z różnorodnym repertuarem. Cotygodniowe spotkania, warsztaty, praca nad nowymi utworami integrują członków „Śpiewającego Brata”, niosą radość i pozwalają rozwijać pasję.

Duszpasterstwo Beczka

– Przyjazd do Krakowa ze wsi znacznie poszerzył moją perspektywę i możliwości wyboru własnego miejsca w Kościele, przyczyniając się do pogłębienia wiary i lepszego kontaktu z moją duchowością. W odróżnieniu od mojej niewielkiej miejscowości z małą, lokalną parafią, będąc na studiach, mogę wybierać spośród całej gamy zgromadzeń, wspólnot i proponowanych przez nie form przeżywania własnej religijności. Dzięki studiowaniu w mieście, mam częstszy dostęp do rekolekcji, mogę uczestniczyć w licznych uwielbieniach i wielu rozwijających spotkaniach oraz wydarzeniach katolickich. Nie bez znaczenia jest także znacznie większa dostępność mszy, które często są odprawiane w krakowskich kościołach aż do późnych godzin wieczornych – mówi w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej -Julia, studentka czwartego roku polonistyki.

Studentka dodaje również, że dzięki Beczce i spotkaniom w dedykowanych, mniejszych grupach studenckich, ma okazje nawiązywać nowe znajomości z ludźmi o tych samych wartościach, brać udział w ciekawych konferencjach, wyjazdach i wolontariacie.

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska