Krakowskie duszpasterstwa akademickie to przestrzenie, gdzie młodzi ludzie rozwijają się duchowo i intelektualnie, nawiązują relacje, realizują swoje pasje i odkrywają nowe talenty, jak również uczą się współdziałania i służby drugiemu. Dodatkowo poszczególne DA są na siebie otwarte i chętnie podejmują współprace, co widać przy okazji takich wydarzeń jak np. Akademicka Droga Światła i Droga Krzyżowa, Planszówki duszpasterstw akademickich czy Turniej duszpasterstw akademickich Krakowa w piłkę nożną i siatkówkę o puchar Metropolity.
Oprócz duszpasterstw dobrze znanych i działających od kilkudziesięciu lat (DA św. Anny, Beczka, DA Mrowisko, DA Na Miasteczku, Wspólnota Akademicka Jezuitów WAJ, DA Na Górce, DA Karmel), w swoje szeregi zapraszają również te młodsze – DA Na Budowie, DA Ruczaj, DA U Dobrego oraz Duszpasterstwo Widok na Boga.
Duszpasterstwo akademickie "Na Widoku"
Kameralną wspólnotę akademicko-postakademicką, działającą przy parafii św. Jana Kantego na os. Widok, aktualnie tworzą studenci, doktoranci, absolwenci i inni młodzi dorośli. Jej główne filary to Słowo Boże, liturgia i jedność w modlitwie. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą i poczęstunkiem, po których następuje część formacyjna.
W pierwszą środę miesiąca młodzi omawiają książkę, którą czytają. W tym semestrze jest to „Praktykowanie drogi” J. M. Comera; w drugą przypada spotkanie biblijne; w trzecią zgłębiają poszczególne elementy liturgii; w ostatnią środę uczestniczą we wspólnej Mszy świętej, a następnie w integracji lub spotkaniu z gościem.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i niezdecydowanych, każdą osobę, która chciałaby wspólnie z nami odkrywać bogactwo, które mamy w Chrystusie, a także pogłębić z Nim osobistą relację. Do naszej wspólnoty można dołączyć w każdym momencie roku formacyjnego – zachęca Łucja. Spotkania odbywają się w każdą środę miesiąca o godz. 19.15 w salce nr 6 przy kościele św. Jana Kantego.
Oaza a może chór?
Należy pamiętać, że w Krakowie oprócz duszpasterstw akademickich działają również grupy parafialne, oazy i chóry.
Dla przykładu, Chór Frater Cantans, działający przy parafii św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303, zaprasza wszystkich pasjonatów muzyki na próby, które odbywają się w piątki o godz. 18:30 w Domu Parafialnym. To obecnie 25 osób w różnym wieku i różnych profesji. Chór śpiewa podczas uroczystości parafialnych, jak również bierze udział w wielu koncertach (wykonuje muzykę kościelną, klasyczną, pieśni sefardyjskie i gospel). Celem grupy są regularne koncerty chóralne z różnorodnym repertuarem. Cotygodniowe spotkania, warsztaty, praca nad nowymi utworami integrują członków „Śpiewającego Brata”, niosą radość i pozwalają rozwijać pasję.
Duszpasterstwo Beczka
– Przyjazd do Krakowa ze wsi znacznie poszerzył moją perspektywę i możliwości wyboru własnego miejsca w Kościele, przyczyniając się do pogłębienia wiary i lepszego kontaktu z moją duchowością. W odróżnieniu od mojej niewielkiej miejscowości z małą, lokalną parafią, będąc na studiach, mogę wybierać spośród całej gamy zgromadzeń, wspólnot i proponowanych przez nie form przeżywania własnej religijności. Dzięki studiowaniu w mieście, mam częstszy dostęp do rekolekcji, mogę uczestniczyć w licznych uwielbieniach i wielu rozwijających spotkaniach oraz wydarzeniach katolickich. Nie bez znaczenia jest także znacznie większa dostępność mszy, które często są odprawiane w krakowskich kościołach aż do późnych godzin wieczornych – mówi w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej -Julia, studentka czwartego roku polonistyki.
Studentka dodaje również, że dzięki Beczce i spotkaniom w dedykowanych, mniejszych grupach studenckich, ma okazje nawiązywać nowe znajomości z ludźmi o tych samych wartościach, brać udział w ciekawych konferencjach, wyjazdach i wolontariacie.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
