"Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia"
Inauguracja 100. roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie rozpoczęła się mszą świętą w intencji społeczności uniwersytetu w Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Miasta Krakowa.
– Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia – mówił abp Marek Jędraszewski do studentów i całej społeczności uniwersyteckiej.
W homilii metropolita krakowski tłumaczył, że zadaniem nauki jest odkrywanie prawdy, formułowanie hipotez, praw naukowych i przekazywanie ich innym, a rozwój nauki musi odnosić się do wszystkich wymiarów tego, co nauka pragnie pojąć, zrozumieć, zinterpretować, przekazać.
– Nie bójcie się stawiać trudnych pytań naukowych. Nie bójcie się szukać rozwiązań. Nawet jeśli te rozwiązania będą wydawały się iść pod prąd dotychczasowym ustaleniom i swoistym prawdom uznanym przez naukę za dogmaty. (…) Nie bać się spotkania z trudnościami. Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. I stąd szukać, mieć odwagę myślenia – mówił metropolita krakowski, który homilię zakończył modlitwą do anioła stróża.
Przed błogosławieństwem duszpasterz akademicki o. Łukasz Piskulak OCD skierował zaproszenie do studentów na spotkania co wtorek o godz. 19.00. "Jak towarzyszą nam aniołowie w ziemskiej drodze do Boga, pomagają przetrwać różnego rodzaju trudności, tak samo inni ludzie są takimi aniołami na tej drodze. We wspólnocie akademickiej studentów pomagamy sobie nawzajem osiągnąć cel tej drogi i wspierać się w tych trudnościach, które są na niej" – mówił duszpasterz.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
O godzinie 10.00 z Budynku Głównego UEK wyruszył uroczysty pochód, w którym uczestniczyli: Członkowie Rady Uczelni, Przedstawiciele uczelni zagranicznych, Władze Rektorskie, Dziekani Kolegiów oraz Dyrektorzy Instytutów. Przy śpiewie Breve Regnum w wykonaniu chóru UEK „Dominanta” Rektorzy i Dziekani, pierwszy raz w swojej kadencji, zajęli miejsca przy stole prezydialnym.
– Niech ten jubileusz będzie czasem naszego rozwoju i wzrostu naszej uczelni. Jak przed stu laty założyciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, tak i my – powtarzając za profesorem Bollandem – „patrzeć na ten wzrost będziemy z tą radością, z jaką patrzą ludzie na wschodzący plon swojej pracy. Doda nam ten widok otuchy i sił do pracy, którą wszyscy tu tak umiłowaliśmy”. Dziś tę pracę kontynuujemy – otwieram Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rok naukowy setny! – powiedział JM Rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK podczas uroczystej inauguracji 100. roku akademickiego, która odbyła się 2 października 2024 r.
Tegoroczna inauguracja rozpoczęła nie tylko kolejny rok akademicki, ale otworzyła jubileuszowy, setny rok uczelni – czas obfitujący w wiele wydarzeń i szczególnych uroczystości.
– Inauguracja nowego roku akademickiego jest zawsze wydarzeniem niezwykle ważnym dla całej Wspólnoty Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W tym roku przybiera jednak szczególny charakter, gdyż rozpoczynamy nim uroczyste obchody 100-lecia istnienia Uczelni– mówił JM Rektor i dodał: "Świętujemy przeszłość, aby obudzić przyszłość” – powiedział w roku 1960 John F. Kennedy. Jakże aktualne są te słowa dziś dla nas tu zebranych. Pozwólcie więc Państwo, że nie będę odnosił się jedynie do historii i przeszłości naszej Uczelni, a zamiast tego skupię się na tym co tu i teraz, i tym, co przed nami. (…) Jest dla mnie powodem do ogromnej radości i dumy, że możemy wspólnie tworzyć historię tego niezwykłego miejsca, jakim jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Wszyscy tu obecni stanowimy bowiem część tej 100-letniej tradycji, na którą składają się chwile podniosłe, radosne, pełne nadziei i zaufania, ale i te trudne, smutne i wymagając".
JM Rektor UEK powitał również nowych studentów uczelni: "Wybraliście największą uczelnię ekonomiczną w Polsce, o bogatej – jak usłyszeliście przed chwilą – historii i tradycji" - mówił.
Podczas Inauguracji swoje przemówienia wygłosił Minister Finansów, Andrzej Domański, będący jednocześnie absolwentem uczelni.
Immatrykulacja nowych studentów
Kolejnym punktem programu tradycyjnie była immatrykulacja nowych studentów, którą poprowadziła Prorektor ds. Kształcenia i Studentów, dr hab. Małgorzata Tyrańska, prof. UEK. Inauguracja była także okazją do uczczenia Jubileuszu 50-lecia pracy profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: prof. dr hab. Józefy Famielec, prof. dr hab. Wandy Sułkowskiej prof. dr. hab. Jana Czekaja oraz prof. dr. hab. Janusza Czekaja. Prorektor ds. Polityki Finansowej i Rozwoju, dr hab. Janusz Nesterak, prof. UEK, wygłosił mowę, w której dziękował Jubilatom za lata pracy naukowej na Uczelni.
Jak co roku, podczas uroczystości wręczono również Nagrodę im. Profesora Andrzeja Malawskiego dla młodych naukowców za wybitny wkład w rozwój ekonomii matematycznej. Tegorocznymi Laureatami zostali: dr Piotr Dworczak oraz dr Bartłomiej Wiśnicki. Tę cześć uroczystości poprowadzili prof. dr hab. Sławomir Śmiech, Prorektor ds. Nauki oraz prof. dr hab. Jacek Osiewalski, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Prof. Malawskiego.
W czasie inauguracji swoje przemówienie wygłosił Przewodniczący Parlamentu Studenckiego, Krystian Słowikowski.
Tegoroczny Wykład Inauguracyjny pt. „Poza racjonalnością wpływ zniekształceń poznawczych i pamięciowych na nasze zachowania” wygłosiła dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska prof. UEK, która od lat zajmuje się tematyką wpływu reklamy na konsumentów i zapamiętywania reklam, a także badaniem błędów poznawczych, zachowań konsumenckich i manipulacji.
Uroczyste odsłonięcie Rzeźby Jubileuszowej
Drugą część tegorocznej uroczystości stanowiło odsłonięcie Rzeźby Jubileuszowej w Ogrodzie Profesorskim UEK.
– Autorem Rzeźby Jubileuszowej, którą za chwilę odsłonimy, jest Pan Profesor Jerzy Nowakowski – absolwent, wieloletni pracownik, a także dziekan i prorektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Cieszę się, że od lat stanowią także codzienność naszego kampusu i pozwalają naszej Społeczności Akademickiej obcować ze sztuką w przestrzeni uniwersyteckiej –powiedział JM Rektor.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
