https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewiercili Kopiec Kościuszki z góry na dół. Politechnika Krakowska pomaga zadbać o bezpieczeństwo i przyszłość Pomnika Historii

(MM)
Opracowanie:
Kopiec Kościuszki - Pomnik Historii - wymaga kompleksowej naprawy
Kopiec Kościuszki - Pomnik Historii - wymaga kompleksowej naprawy Andrzej Banaś
Politechnika Krakowska i Komitet Kopca Kościuszki zacieśniają współpracę. Ekspertyzy inżynierskie, badania, wsparcie fachowców w zapewnianiu bezpieczeństwa kopca, któremu zagrażają ulewne deszcze, a ponadto inicjatywy służące promocji historii oraz dorobku Tadeusza Kościuszki, przedsięwzięcia muzealne i edukacyjne - oto co planuje uczelnia i KKK w ramach podpisanej właśnie umowy.

W Muzeum Politechniki umowę o współpracy podpisali rektor PK prof. Andrzej Szarata i prof. Piotr Dobosz, prezes zarządu Komitetu Kopca Kościuszki. Krakowską uczelnię i Komitet łączy postać wspólnego patrona, jak też realizowane już razem projekty dotyczące m.in. stabilności konstrukcji Kopca Kościuszki i zagospodarowania jego terenu czy konkurs wiedzy o Naczelniku. Odtąd natomiast współpraca ma mieć szerszy wymiar, a jej ważną częścią będzie zadbanie o przyszłość i bezpieczeństwo kopca, który ma status Pomnika Historii.

- To, co Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki może wnieść w działalność Komitetu, to wiedza merytoryczna z zakresu stabilności oraz konstrukcji obiektu Kopca, ale także doświadczenie naszych ekspertów w kwestiach dotyczących dziedzictwa kulturowego czy historycznego. Nasz patron i Kopiec to de facto jedność, więc w roku jubileuszu 80-lecia naszej uczelni tym bardziej doniosłe jest podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy. Łączy nas Tadeusz Kościuszko i szerokie plany kooperacji - podsumował prof. Andrzej Szarata, rektor PK.

Studenci na Kopiec

Zawarte porozumienie przewiduje prowadzenie wspólnych badań naukowych nad dziedzictwem postaci Tadeusza Kościuszki oraz architektonicznym, urbanistycznym i krajobrazowym dziedzictwem Kopca Kościuszki. Planowane są też inicjatywy promujące postać bohatera narodowego i upamiętniającej go budowli, a także działania na rzecz planowania zagospodarowania i rozwoju terenów wokół  Kopca. Prowadzone będą również wspólne projekty badawcze.

- Musimy też sprawdzić stan techniczny części obiektów fortecznych. Potem chcielibyśmy organizować wystawy poświęcone Tadeuszowi Kościuszce wspólnie z Muzeum Politechniki Krakowskiej. Nasze muzea łączą starania w poszukiwaniach oryginalnych eksponatów opowiadających historię Kościuszki. Jesteśmy też otwarci na udostępnianie terenu Kopca oraz jego okolic studentom pod różne projekty, które będą związane z historią i architekturą tego miejsca - wymienia prof. Piotr Dobosz, prezes KKK - opiekuna kopca.

Tereny zarządzane przez Komitet będą nieodpłatnie udostępniane studentom PK na miejsce plenerów malarskich i architektonicznych. Komitet złożył również propozycję finansowego wsparcia studenckich kół naukowych PK, zaangażowanych w promocję postaci Tadeusza Kościuszki lub Kopca. Organizowane będą również konkursy dla studentów i doktorantów zajmujących tą tematyką w swoich pracach dyplomowych czy naukowych.

Dzięki umowie bliższą współpracę nawiążą Muzeum PK i Komitet Kopca Kościuszki. W grę wchodzi m.in. wzajemne wypożyczanie eksponatów oraz muzealiów znajdujących się w zbiorach obu instytucji.

Eksperci z pomocą wobec gwałtownych zjawisk pogodowych

Eksperci z Politechniki Krakowskiej posłużą swoją wiedzą i doświadczeniem przy ewentualnym projektowaniu zmian architektoniczno-budowlanych obiektów będących w zarządzie Komitetu Kopca Kościuszki. Przykładem może być planowanie nowego systemu zasilania opartego o odnawialne źródła energii czy nowych systemów wentylacji i klimatyzacji.

Kontynuowany będzie również - rozpoczęty w 2010 roku - proces monitorowania i nadzorowania stabilności kopca przez specjalistów Wydziału Inżynierii Lądowej PK przy pomocy nowoczesnych technologii. To coraz ważniejsze wyzwanie w sytuacji, gdy narasta problem gwałtownych zjawisk pogodowych, przede wszystkim takich jak ulewne deszcze, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla stabilności Kopca Kościuszki. Jak podkreśla uczelnia, eksperckie wsparcie Politechniki Krakowskiej ma realny wpływ na stan bezpieczeństwa konstrukcji.

- Kopiec trzeba przebadać bardzo dokładnie. Zrealizowaliśmy już szerokie badania geologiczne, które obejmowały całe Wzgórze Błogosławionej Bronisławy. Wykonane zostały w nim otwory na długość około 100 metrów. Przewierciliśmy Kopiec z góry na dół w celach poznawczych, by dowiedzieć się, co stanowi dla niego największe zagrożenie - sama konstrukcja czy wapienna skała, na której został wzniesiony. Badania wykazały, że główną siłą niszczycielską jest woda, która przenosi grunt z Kopca do wapiennej podstawy, naruszając w ten sposób jedno i drugie - mówi dr inż. Rafał Sieńko, wiceprezes Komitetu Kopca Kościuszki i pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. - Obecnie stan bryły jest nadzorowany przy pomocy specjalnych czujników. Wiemy, że Kopiec wymaga remontu - mamy w tym celu gotową dokumentację - ale szukamy finansowania dla tego przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska