https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec Kościuszki w Krakowie wciąż zagrożony i wymaga pilnego remontu. Opiekunowie Pomnika Historii szukają 30 mln zł

Małgorzata Mrowiec
Ten Pomnik Historii wymaga pilnej, kompleksowej naprawy
Ten Pomnik Historii wymaga pilnej, kompleksowej naprawy Andrzej Banaś
30 mln złotych ma kosztować ratowanie krakowskiego Kopca Kościuszki, a dodatkowo stworzenie tam nowej przestrzeni wystawienniczej i nowej atrakcji turystycznej. Taki jest projekt. Przechylający się i osuwający zabytek potrzebuje remontu od lat, a teraz mija kolejny rok, kiedy się go nie doczeka. Opiekunowie kopca liczyli, że uda się ruszyć z pracami dzięki pieniądzom z europejskiego programu Feniks, który ma wspierać m.in. remonty Pomników Historii. Niestety: Kopiec Kościuszki wprawdzie jest jednym z nich, ale okazało się, że... musiałby jeszcze być budynkiem.

Kopiec Kościuszki góruje nad Krakowem od 200 lat. Został usypany na wzgórzu bł. Bronisławy w latach 1820-1823. Obecnie jest stale podglądany przez elektroniczne czujniki monitorujące jego stan, ponieważ nie ma się dobrze. A zagrożenie dla niego stanowią przede wszystkim długotrwałe deszcze: może po prostu spłynąć wraz z nimi.

- Przygotowaliśmy się i startowaliśmy na początku tego roku w pierwszej edycji programu Feniks, przeznaczonego dla Pomników Historii. W tym programie pieniądze unijne na remonty i inwestycje rozdziela Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, ministerstwo stwierdziło, że o te fundusze mogą aplikować tylko Pomniki Historii, które są budynkami, a nie obiektami - i nasz wniosek przepadł - relacjonuje Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Przedstawiciel Komitetu zaznacza, że w wytycznych unijnych nie ma takiego ograniczenia, nie mówią one nic o tym, że pieniądze są na budynki, a na obiekty nie. KKK dostał natomiast z ministerstwa szerokie uzasadnienie odrzucenia, odnoszące się do regulaminu.

- Co ciekawe, teraz przy ogłaszaniu naboru do drugiej edycji programu Feniks (która trwa do końca września) ministerstwo dopisało w regulaminie, że kopalnie też mogą w nim uczestniczyć. My wnioskowaliśmy o poprawkę, żeby także kopiec został uwzględniony, ale nie było żadnego oddźwięku; może za słabo lobbowaliśmy? - zastanawia się Leszek Cierpiałowski. - Liczymy, że w kolejnej edycji zmieni się stanowisko ministerstwa również w sprawie Pomnika Historii, jakim jest Kopiec Kościuszki i on również będzie mógł startować w konkursie - mówi.

Na razie, niestety, Komitet Kopca Kościuszki "kompletuje" tylko porażki w staraniach o finansowanie, wszędzie jest odrzucany. Przykładowo: gdy starał się o wsparcie z funduszy na osuwiska - stwierdzono, że wprawdzie osuwisko jest, ale kopiec to sztuczna góra, a tu kwalifikują się tylko osuwiska na naturalnych stokach.

Remont konieczny i od dawna wyczekiwany

Tymczasem ten szczególny krakowski zabytek, od 2017 r. mający też status Pomnika Historii, wymaga pilnej, kompleksowej naprawy, w tym stabilizacji jego bryły. Kopiec Kościuszki przechyla się w stronę południową i coraz bardziej osiada. W latach 1999-2002, po katastrofie budowlanej po ulewnych deszczach, przeszedł generalny remont z zastosowaniem nowatorskich wtedy metod i technologii. Ale już w 2010 r. kolejne ulewy pokazały, że nie wszystkie tamte rozwiązania zdały egzamin. Kopiec się znów przechylił, obniżył, doszło do popękania i oberwania ścieżek. Wtedy dokonano napraw, które przywróciły możliwość zwiedzania kopca, ale na zabezpieczenie przed dalszymi deformacjami ten obiekt wciąż czeka.

Jest od dawna gotowy i zaakceptowany przez miejskiego konserwatora projekt budowlany. Założona metoda ratowania zabytku zakłada m.in. rozbiórkę górnej około jednej trzeciej kopca i wykonanie jej na nowo z innego materiału (tak by odciążyć górną część bryły), obłożenie całego obiektu specjalnymi matami oraz siatkami wypełnionymi tłuczniem i humusem, odpowiednio kotwionymi, w końcu - obsypanie ziemią i obsianie trawą. "Niezbędnym elementem jest także wykonanie instalacji nawadniającej, która zapewni odpowiednie warunki w miejscach silnie nasłonecznionych" - opisuje też KKK. Po wykonaniu tych wszystkich prac - jak przekazują opiekunowie obiektu - kopiec będzie wysmuklony i odzyska właściwą sylwetkę.

Przejąć i zagospodarować Bastion nr III

Komitet obecnie ma już opracowany szerszy projekt, którego koszt opiewa na ok. 30 mln złotych. Oprócz naprawy kopca obejmuje on m.in.: stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej w kaponierze południowej fortu Kościuszko u stóp kopca, z dodaniem windy, urządzenie tam wystawy, a także maping na Kopcu Kościuszki – wprowadzenie darmowych, wyświetlanych przez projektory wieczornych prezentacji o historii kopca, Zwierzyńca i Krakowa. W sumie – powstałaby nowa atrakcja turystyczna dla odwiedzających to miejsce.

- Komitet ma szersze plany i zwrócił się też z wnioskiem do krakowskiego magistratu o przyznanie mu odbudowanego ostatnio Bastionu nr III, z myślą o odtworzeniu tam niegdysiejszego hangaru wewnętrznego, dwukondygnacyjnego. Dzięki temu powstałaby nowa kubatura, którą chcielibyśmy zagospodarować na cele wystawiennicze lub muzealne. Toczą się już rozmowy o przejęciu tego bastionu z Wydziałem Skarbu Miasta i Zarządem Budynków Komunalnych - informuje dyrektor biura KKK.

Leszek Cierpiałowski zapowiada, że Komitet będzie znów próbował zawalczyć o możliwość uczestnictwa i zdobycia środków w konkursie Feniks. Spodziewa się, że kolejna, trzecia edycja może zostać ogłoszona z początkiem przyszłego roku. O środki w Ministerstwie Kultury teraz będzie się starał nowy prezes Komitetu prof. Piotr Dobosz (zarazem nowy dziekan Wydziału Prawa UJ) i nowy zarząd. KKK ma ponadto deklarację ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, że tu będzie mógł liczyć na dofinansowanie uzupełniające – ale nie na uzyskanie głównej kwoty, bo to zbyt duża suma jak na możliwości SKOZK.

Schody prowadzące do kopca w opłakanym stanie

Dodajmy, że na naprawę czekają również dojścia na kopiec. Popularne schody prowadzące do kopca miejscami są w rozsypce, brakuje części kamiennych płyt. Zapytaliśmy krakowski magistrat, co z ich remontem.

"W sierpniu br. Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec podjęła uchwałę w sprawie wniosku dotyczącego wprowadzenia do Wieloletniej Prognozy Finansowej zadania inwestycyjnego polegające na modernizacji schodów łączących aleję Waszyngtona z terenem Kopca Kościuszki. Termin realizacji to lata 2025-2027. Zadanie finansowane będzie w ramach środków wydzielonych do dyspozycji Dzielnicy VII Zwierzyniec" - odpowiadają urzędnicy.

Za realizację tego zadania ma odpowiadać Zarząd Zieleni Miejskiej.

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska