Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sportowe Talenty” wkraczają do szkół. Obowiązkowe testy sprawnościowe na lekcjach WF-u od roku szkolnego 2023/2024

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie począwszy od roku szkolnego 2023/2024 będą brali udział w obowiązkowych testach sprawnościowych (nie podlegają one ocenie).
Uczniowie począwszy od roku szkolnego 2023/2024 będą brali udział w obowiązkowych testach sprawnościowych (nie podlegają one ocenie). Freepik
W roku szkolnym 2023/2024 rusza program „Sportowe Talenty”, w ramach którego na lekcjach WF-u przeprowadzane będą testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Ministerstwo Sportu przypomina, że celem tego programu jest zweryfikowanie, jak przebiega rozwój fizyczny uczniów, a także odnalezienie dzieci i młodzieży odznaczających się wybitnymi osiągnięciami sportowymi.

Spis treści

Zmiany na lekcjach WF-u. Na czym polega program „Sportowe Talenty”?

Program „Sportowe Talenty” realizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

– Chcemy zbadać podstawowe kompetencje sportowe uczniów, a więc szybkość, wytrzymałość, skoczność i siłę. Dzięki uzyskanym rezultatom będziemy w stanie systemowo wyszukać utalentowane jednostki z każdego objętego programem rocznika, a z czasem sprawdzić, jak przebiega ich rozwój fizyczny. Cieszę się, że edycja pilotażowa przebiegła pomyślnie i teraz program wprowadzamy do wszystkich szkół w Polsce – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, cytowany w komunikacie resortu.

Testy sprawnościowe na WF-ie. Jak będą wyglądały?

Obowiązkowe testy sprawnościowe obejmą uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie będą musieli zmierzyć się z następującymi testami sprawnościowymi:

  • skok w dal z miejsca - mierzący skoczność i siłę;
  • beep test, czyli 20-metrowy bieg wahadłowy służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych;
  • wahadłowy bieg po kopercie 10 x 5 m, badający zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjne ucznia;
  • „deska”, znaną również jako plank, wskazującą na zdolności siłowo-wytrzymałościowe.

Wyniki przeprowadzanych testów sprawnościowych nie będą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Jak wskazuje Ministerstwo Sportu program "Sportowe Talenty" zawiera w sobie bardzo ważny wymiar prozdrowotny i diagnostyczny:

„Dzięki wynikom sprawnościowym uzyskanym podczas testów dzieci i młodzieży, możliwa będzie identyfikacja problemu i reakcji na niepokojące zjawiska. Celem Programu jest również zaszczepianie pasji do sportu wśród uczniów oraz uświadamianie, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem dbałości o zdrowie”.

Zainteresowani nauczyciele będą mogli skorzystać z 67 dodatkowych testów wydolnościowych, sprawnościowych, lekkoatletycznych i pływackich dostępnych na platformie sportowetalenty.gov.pl. Jak wynika ze statystyk pilotażu, nauczyciele chętnie testowali m.in. szybkość uczniów podczas biegów na 30 i 60 metrów, przewrót w przód, czy rzut piłeczką palantową.

– Docelowo zanonimizowane wyniki testów będą udostępniane związkom i klubom sportowym, które – za pośrednictwem szkoły – będą mogły kontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy sportowy rozwój ich dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyrównane zostaną szanse uczniów z mniejszych ośrodków, którym jest ciężej pojechać na testy lub nabory do klubów sportowych – informuje resort.

Warto zaznaczyć, że niezwykle ważne jest budowanie wśród uczniów postawy zachęcającej do wysiłku fizycznego, zwłaszcza dziś, w czasach popandemicznych, kiedy aktywność uczniów jest naprawdę niewielka.

– Wbrew pozorom najważniejszy nie jest sam udział w lekcjach, ale przede wszystkim stworzenie spontanicznego podejścia, mówiącego o tym, że sport jest istotny. Sukcesem nas jako nauczycieli powinno być nie to, że dziecko ćwiczy w ramach zajęć, ale że udało się wytworzyć podejście do życia, zgodnie z którym ruch jest ważny. Jeśli dzieci i młodzież po skończeniu szkoły będą starały się we własnym życiu wprowadzać pewne formy aktywności, to znaczy, że osiągnęliśmy zamierzony cel – mówił Strefie Edukacji dr Dariusz Rutkowski, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW.

Wyłanianie przyszłych sportowców

Ministerstwo przekazało także, że dane uczniów objętych programem „Sportowe Talenty” są w pełni bezpieczne.

– Klubom i związkom sportowym nie będą udostępniane żadne informacje pozwalające na identyfikację ucznia. Otrzymają one jedynie dostęp do wyników sportowych, wieku, płci, wagi, wzrostu oraz informację o gminie, na terenie której uczeń uzyskał wynik z testów sprawnościowych. Zainteresowany danym wynikiem klub będzie mógł zostawić swoje dane kontaktowe w systemie „Sportowe Talenty”, a wówczas zgłoszenie zostanie przekazane do szkoły danego ucznia, która poinformuje o zainteresowaniu rodziców lub opiekunów. To rodzic, opiekun lub pełnoletni uczeń będą decydować czy skorzystają z oferty klubu czy polskiego związku sportowego – czytamy.

Raz w ciągu roku uczniowie, bądź rodzice niepełnoletnich uczniów, mają przekazywać szkole dane o wadze i wzroście ucznia. Mają przekazywać je w formie elektronicznej (chyba, że szkoła określi inny sposób ich przekazania).

Ministerstwo Sportu informuje, że dużym ułatwieniem dla nauczycieli będzie połączenie platformy programu z Systemem Informacji Oświatowej, dzięki któremu listy uczniów będą pobierane automatycznie.

Projekt „Sportowe Talenty” realizowany jest przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Zakres działań obejmuje przede wszystkim stworzenie procedur i instrukcji dla dyrektorów szkół, administratorów szkół, nauczycieli wprowadzających dane, administratorów związkowych oraz klubów i indywidualnych użytkowników.

Po raz pierwszy szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogóle w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, będą musiały złożyć wnioski o dostęp do ewidencji „Sportowe Talenty” nie później niż na miesiąc przed terminem prowadzenia testów sprawnościowych, czyli do końca stycznia 2024 roku.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Sportowe Talenty” wkraczają do szkół. Obowiązkowe testy sprawnościowe na lekcjach WF-u od roku szkolnego 2023/2024 - Strefa Edukacji

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska