
Jak bezpiecznie spowiadać się w czasie epidemii? Zalecenia i podpowiedzi [LISTA]
Parafie co roku apelują, by nie zostawiać spowiedzi na ostatnie dni przed Wielkanocą, podejść do konfesjonału z wyprzedzeniem. Kiedyś była to kwestia generalnie czasu spędzonego w kolejce, teraz, podczas kolejnej fali koronawirusa, chodzi o zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa chcącym się wyspowiadać.
- Z zachowaniem wszelkiej ostrożności należy przed Świętami umożliwić wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania - zaapelował też w swoich wskazaniach na Wielki Tydzień 2021 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na co warto zwrócić uwagę oprócz odpowiednio wybranego terminu spowiedzi? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>>
ZALECENIA I PODPOWIEDZI >>>

DEZYNFEKCJA
Ze względu na stan epidemii spowiedź powinna się odbywać z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa i higieny. Na kratki konfesjonału powinna być nałożona folia zabezpieczająca, dezynfekowana po każdej spowiedzi. To osoba spowiadająca się powinna przetrzeć folię po zakończonej spowiedzi. Jednak dla pewności i własnego bezpieczeństwa warto pomyśleć o przetarciu folii, gdy podchodzi się po kimś do kratek konfesjonału.

KRÓTSZA SPOWIEDŹ
Kiedy istnieje niebezpieczeństwo zewnętrzne dla penitenta (spowiadającego się) lub dla spowiednika, spowiadający się jest zwolniony z obowiązku szczegółowego wyznawania grzechów. Taka sytuacja może mieć miejsce właśnie, gdy występuje niebezpieczeństwo zakażenia, a także w sytuacji niemożności zachowania odpowiedniej dyskrecji wyznania grzechów. W takich okolicznościach wystarczy krótkie wyznanie popełnionych grzechów.

Nie tylko konfesjonał
Jak przekazywało duszpasterzom Prezydium Konferencji Episkopatu Polski już rok temu, w warunkach epidemii wskazane jest zrezygnować z konfesjonałów na rzecz wietrzonych i większych pomieszczeń tak, aby można było zachować odpowiednią odległość (ok. 2 metry) między penitentem i spowiednikiem. Takim pomieszczeniem może być np. kościół, kaplica, zakrystia, sala katechetyczna, kancelaria parafialna lub inne godne miejsce.