FLESZ - Kto przynosi świąteczne prezenty?
W swoim komunikacie przed zbliżającymi się świętami krakowska kuria zwraca uwagę, że dyspensa udzielona 17 października przez metropolitę krakowskiego odnosi się zarówno do niedzielnego, jak i świątecznego obowiązku uczestniczenia w mszy świętej. Oznacza to, że wierni nie maja obowiązku tradycyjnego uczestniczenia w świątecznych mszach świętych, w tym Pasterce. A jednocześnie przekazano księżom, że ilość i godziny mszy należy tak zorganizować w zgodzie z normami prawa, by mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba wiernych. Kuria wskazuje, że w tym celu można zaprosić do pomocy księży spoza parafii, np. księży profesorów oraz ojców zakonnych.
"Konieczne jest poświęcenie wielu godzin na przedświąteczną spowiedź, zorganizowana być może dla każdego z rejonów parafii osobno, z zachowaniem właściwych rygorów sanitarnych" - czytamy w komunikacie. Przekazano również, że możliwe są - po konsultacjach z chorymi i ich domownikami - przedświąteczne odwiedziny z sakramentami świętymi.
Co z kolędą w czasie pandemii? Znane są już zalecenia kurii ...
Zbiorowa spowiedź we Włoszech
Tymczasem biskupi z północno-wschodnich Włoch zezwolili na rozgrzeszenie ogólne przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia ze względu na zagrożenie pandemiczne. Jest to trzecia forma sprawowania sakramentu pojednania, zwana także absolucją zbiorową. Stosuje się ją wówczas, gdy okoliczności nie pozwalają na spotkanie penitenta z kapłanem w konfesjonale. Wówczas każdy kapłan, za pozwoleniem swojego biskupa, może rozgrzeszyć grupę ludzi bez wysłuchania ich grzechów.
Księża złożą życzenia wideo?
Symbolicznym znakiem łączności wiernych z parafią mają być błogosławione i zabierane z kościoła opłatki, woda święcona, świece na stół wigilijny. A jeśli warunki na to pozwolą, 24 grudnia parafie powinny zorganizować transmisje życzeń od duszpasterza, o określonej godzinie.
Co do wieczora wigilijnego, księżom zaleca się, by przypomnieli wiernym m.in. o śpiewie kolęd i "wspólnym oglądaniu transmisji Mszy świętej w nocy".
Spowiedź w maseczce
Episkopat Polski prosi wszystkich wiernych o rozważne podejście do kwestii spowiedzi przed świętami. “Prosimy, aby w okresie Adwentu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni Adwentu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych. Prosimy także, aby podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności” – czytamy w komunikacie.
W komunikacie można przeczytać także, że podczas spowiedzi w konfesjonale pomiędzy kapłanem, a spowiednikiem powinna znajdować się folia ochronna. Każdy z nich powinien posiadać na twarzy maseczkę ochronną, a folia powinna być dezynfekowana po każdym z wiernych. “Zalecana jest jednak spowiedź święta poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła” – informuje arcybiskup.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
