Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy wniosek o dopłaty do pszenicy, jeśli sprzedałem po 14 kwietnia 2023 r.? ARiMR powoli kończy nabór

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnik nadal może uzyskać dopłatę, czas na zbieranie faktur minął.
Rolnik nadal może uzyskać dopłatę, czas na zbieranie faktur minął. Agata Wodzień-Nowak
Skończył się czas na sprzedaż zboża, ale trwają jeszcze nabory wniosków o dopłaty do pszenicy i gryki. Co z pszenicą sprzedaną od 15 kwietnia? Przedstawiamy obowiązującą stawkę dopłaty zależnie od terminu sprzedaży i przypominamy terminy, jakie mogą pojawić się na fakturze i datę zakończenia naboru. Emocje budził zapis o kolejności zgłoszeń. ARiMR wydała komunikat.

Spis treści

Do kiedy wnioski o dopłaty do pszenicy 2023?

Tylko w ciągu 2 pierwszych dni do ARiMR trafiło 12 tysięcy wniosków od tych, którzy sprzedali pszenicę lub grykę od 15 kwietnia 2023. Do 25 lipca Agencja dostała 111 tys. wniosków. Dokumenty można składać do 31 lipca 2023 r. Czas na sprzedaż minął 15 lipca i to najpóźniejsza data, która może pojawić się na fakturze.

Wnioski można składać do ARiMR:

  • bezpośrednio w placówce Agencji,
  • przez platformę ePUAP,
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl
  • bądź rejestrowaną przesyłką pocztową.

Komisja Europejska zgodziła się na zmienione warunki udzielenia pomocy rolnikom.

Co z kolejnością zgłoszeń po dopłaty do pszenicy?

Co ważne, „pomoc jest udzielana do wysokości środków przewidzianych na realizację tej pomocy w planie finansowym Agencji, według kolejności złożenia wniosków”, podała ARiMR.

Ten zapis wzbudzał oburzenie rolników, którzy bali się, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. ARiMR opublikowała wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości:

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przyznawania pomocy producentom pszenicy i gryki w ramach naboru prowadzonego od 12 czerwca do 31 lipca 2023 r. uprzejmie wyjaśniamy, że wnioski będą rozpatrywane według kolejności składania i w ten sposób będzie również wypłacane wsparcie. Na ten cel przewidziano 2 mld zł. Zapraszamy do składania wniosków.

Dalej agencja zapewnia, że jeżeli okaże się, że pula środków nie będzie wystarczająca, zostanie ona zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki do otrzymania pomocy, uzyskali ją.

Dopłaty do pszenicy sprzedanej od 15 kwietnia

Pomoc dla producentów pszenicy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym, dostaną podwyższone wsparcie. Do pszenicy sprzedanej między 15 kwietnia a 14 maja obowiązywała kwota dopłaty na poziomie 2200 zł do hektara. Podniesiono ją i można uzyskać pomoc 3025 zł/1 ha do pszenicy sprzedanej od 15 maja do 30 czerwca 2023 roku.

Zboże można sprzedać do 30 czerwca 2023 r. w skupie lub u rolnika-hodowcy. Do wniosku należy dołączyć dowód sprzedaży, czyli fakturę VAT lub VAT RR. Wnioski 12 czerwca zaczęły przyjmować biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a nabór potrwa do 31 lipca.

Minister rolnictwa Robert Telus przekazał we wtorek (6.06) w Dorohusku, że na pierwszą transzę pomocy zbożowej za sprzedaż od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia tego roku, do ARiMR trafiło do tej pory 47 tysięcy wniosków na pszenicę i kukurydzę oraz 8 tysięcy wniosków na pozostałe zboża.

– Od poniedziałku będzie można składać wnioski o dopłaty w ramach kolejnej transzy sprzedaży od 15 kwietnia – poinformował 6 czerwca Telus.

Dopłaty do zbóż mają zrobić miejsce w silosach

To pomoc z budżetu państwa, która ma zrekompensować rolnikom spadki cen rynkowych, ale też pomóc w opróżnieniu magazynów przed zbliżającymi się żniwami. Rolnicy nie byli skłonni sprzedawać zboża po spadkach cen w skupach. Rekompensata ma wyrównać straty.

Pszenica sprzedana od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. podlega pomocy w wysokości uzależnionej od województwa. Więcej o pomocy piszemy tu: Dopłaty do pszenicy, kukurydzy i gryki.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz warunki pracy w rolnictwie?

Pełne w wielu gospodarstwach silosy ze zbożem albo rzepakiem niosły zagrożenie dla sytuacji na rynku wobec kolejnych żniw. Pierwsze zbiory miejscami zaczną się prawdopodobnie – zależnie od pogody – na początku lipca. Minister rolnictwa przekazał w poniedziałek 5 czerwca, że w marcu wyeksportowano z Polski 1,054 mln ton zbóż, w kwietniu było to 1,152 mln ton i podobna wielkość została wyeksportowana w maju.

– Daje to łącznie dobrze ponad 3 mln ton zbóż wyeksportowanych z Polski. Jednocześnie spada import. W lutym było to 270 tys. ton, w marcu 260 tys. ton, a w kwietniu tylko 49 tys. ton – podał 5 czerwca Robert Telus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy wniosek o dopłaty do pszenicy, jeśli sprzedałem po 14 kwietnia 2023 r.? ARiMR powoli kończy nabór - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska