https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Standard & Poor's: wiarygodność kredytowa Polski bez zmian

Zbigniew Biskupski AIP
Przemek Swiderski/Polska Press
Agencja Standard & Poor's podtrzymała swoją wcześniejszą ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Część ekspertów spodziewała się jej podwyższenia, dlatego też w piątek kurs złotego wobec innych walut był bardzo korzystny.

20 października 2017 r. agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski.
Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Rating Polski pozostaje na poziomie BBB+/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.

Agencja S&P w komunikacie prasowym wskazuje na solidne fundamenty polskiej gospodarki oraz zyskowny i dobrze skapitalizowany sektor bankowy. Ponadto S&P zauważyła wzrastające wpływy środków z Unii Europejskiej oraz silny popyt zewnętrzny. Agencja podkreśla również, że mimo ostatniego wzrostu płac pozostają one relatywnie niskie w porównaniu do strefy euro a poziom wykształcenia w Polsce pozostaje wysoki.

Agencja S&P przedstawiła prognozy poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe lata. Szacuje, że wzrost realnego PKB w 2017 r. wyniesie 4,2 proc., a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych 2,6 proc.

Wśród zagrożeń polskiej gospodarki S&P wymieniła m.in. malejącą liczbę osób aktywnych zawodowo, niskie inwestycje prywatne czy przewidywany przez agencję wzrost deficytu rachunku obrotów bieżących.

Podniesienie oceny ratingowej Polski wg agencji możliwe jest w przypadku mniejszego niż spodziewany deficytu rachunku obrotów bieżących lub zmniejszenia zadłużenia rządowego netto i kosztów obsługi długu.

Rating może zostać podniesiony także w przypadku uwzględnienia w polityce budżetowej w większym stopniu sytuacji demograficznej oraz w przypadku silniejszego wzrostu potencjalnego PKB, umożliwiającego dalszą konwergencję PKB per capita Polski ze strefą euro. Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku pogorszenia sytuacji finansów publicznych lub działań instytucji państwowych negatywnie na nie wpływających.

Rating może być obniżony także na skutek potencjalnego osłabienia, w ocenie agencji, niezależności Narodowego Banku Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kapitalizm to raj
dla pasożytów, cwaniaków , bandytów, korpogangów i wszelkich szumowin. nie może być inaczej skoro to bandyci i gangsterzy stworzyli ten ustrój.
a
asd
Agencje rejtingowe są głównymi sprawcami kryzysu w 2008 r. bo za pieniądze banków i instytucji finansowych wystawiały dobrą ocenę ich śmieciowym obligacjom. Nie wiem więc po co zawracać sobie tą wydmuszką głowę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kibice na meczu Wieczysta - Zagłębie dopingowali swoje drużyny

Kibice na meczu Wieczysta - Zagłębie dopingowali swoje drużyny

Bieg Herosa na Pustyni Błędowskiej za nami. Tak bawili się uczestnicy

Bieg Herosa na Pustyni Błędowskiej za nami. Tak bawili się uczestnicy

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska