https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Siedlecki. Kiedy 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę, mężczyzna popełnił samobójstwo

(R)
Stanisław Siedlecki ur. 19 lutego 1877 roku we wsi Simie (dziś obwód włodzimierski - Federacja Rosyjska). Swoją pierwsze kroki w działalności politycznej rozpoczął już w gimnazjum - utworzył organizację rewolucyjno-patriotyczną.

Było to przyczyną wydalenia Stanisława ze szkoły w 1894 r. W 1900 r. uzyskał dyplom inżyniera chemii na Politechnice Lwowskiej. Rok wcześniej rozpoczął działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej. Stanisław Siedlecki był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Od 1919 roku mieszkał w Warszawie, tam był jednym z czołowych działaczy ruchu politycznego i intelektualnego w okresie międzywojennym skierowanym politycznie przeciwko ZSRR (ruch prometejski). W 1926 roku stworzył Instytut Wschodni, którego był prezesem do maja 1939. Stanisław Siedlecki był senatorem w latach 1922-1927 i 1935-1938. 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W obliczu tej agresji Stanisław Siedlecki 17 września popełnił samobójstwo.

Cykl powstaje przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

88
Facet jeszcze nie wiedzial o nadchodzacej niezlomnej przyjazni polsko- sowieckiej. Nauka z tego :Nigdy nie wierz w bzdury kreowane przez ekipe przy zlobie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska