Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Starosta olkuski oskarża burmistrza Wolbromia i jego zastępczynię o przestępstwo. Ci nie pozostają dłużni. Sprawa trafi przed sąd

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Burmistrz Wolbromia i jego zastępczyni oskarżeni o popełnienie przestępstwa (zdjęcie poglądowe)
Burmistrz Wolbromia i jego zastępczyni oskarżeni o popełnienie przestępstwa (zdjęcie poglądowe) Archiwum GK / UMiG Wolbrom
Tego w spokojnym dotąd powiecie olkuskim jeszcze nie było. W listopadzie, przed olkuskim Sądem Rejonowym ma ruszyć sprawa z oskarżenia publicznego przeciwko Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom Adamowi Zielnikowi i jego zastępcy Bożenie Koniecznej. Samorządowcy są oskarżeni o podżeganie funkcjonariusza publicznego do popełnienia przestępstwa. Chodzi tu o próbę namówienia Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka o przekroczenie uprawnień. Ale nic tu nie jest oczywiste. Burmistrz Zielnik złożył zawiadomienie w sprawie składania fałszywych zeznań, fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i tworzenia fałszywych dowodów przez starostę, wicestarościnę i inne jeszcze osoby.

Burmistrz Wolbromia i jego zastępczyni oskarżeni o popełnienie przestępstwa. Była awantura

Do Sądu Rejonowego w Olkuszu trafiła sprawa toczona z oskarżenia publicznego przeciwko Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom Adamowi Zielnikowi i jego zastępcy Bożenie Koniecznej. Samorządowcy są oskarżeni o podżeganie funkcjonariusza publicznego do popełnienia przestępstwa. Chodzi tu o próbę namówienia Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka do niewydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy syna zastępczyni burmistrza Wolbromia. Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma odbyć się 21 listopada.

Cała sprawa miała swój początek 5 października 2021 roku. Wówczas policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy, który w Wielmoży przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę. Tym kierowcą był syn powołanej na początku stycznia tego roku Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Bożeny Koniecznej (wtedy pełniła funkcję dorady społecznego burmistrza).

Burmistrz i jego doradza wybrali się do olkuskiego starosty

Już dzień po "zdarzeniu" w Wielmoży burmistrz Adam Zielnik wraz z Bożeną Konieczną pojechali do Starostwa Powiatowego w Olkuszu, aby spotkać się ze Starostą Olkuskim Bogumiłem Sobczykiem. Jak informuje Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olkuszu Rafał Ziętek, podczas spotkania mieli oni nakłaniać starostę do niewydawania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy syna obecnej zastępczyni burmistrza Wolbromia. Starosta odmówił.

Wizyta nie przybiegła w spokojnej atmosferze. Na korytarzach słychać było krzyki. - Darli się na siebie - mówi mimowolny świadek. Po urzędzie "wieść niesie", że po wyjściu z gabinetu starosty gości trzeba było posprzątać. Na podłodze leżała rozbita lampa i porozrzucane dokumenty z biurka.

Warto nadmienić, że prawo jazdy syna Bożeny Koniecznej miało zostać zatrzymane jedynie na okres trzech miesięcy.

Co starosta ma do zatrzymanego prawa jazdy?

Gdy policjant zatrzyma kogoś np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, zatrzymuje prawo jazdy od razu i przekazuje je staroście, który wydał prawo jazdy. Gdy prawo jazdy trafi do urzędu, starosta wydaje decyzję o jego zatrzymaniu z rygorem natychmiastowej wykonalności, licząc trzymiesięczny okres od dnia, w którym policjant zabezpieczył dokument.

Sprawą najpierw zajęła się prokuratura w Wadowicach

Swoją kontynuację sprawa znalazła dopiero w marcu 2022 roku. Wówczas Prokuratura Rejonowa w Wadowicach rozpoczęła dochodzenie. Zarzucany burmistrzowi i jego następcy czyn, to podżeganie funkcjonariusza publicznego do popełnienia przestępstwa. Po przeprowadzeniu śledztwa we wrześniu tego roku przekazała sprawę Sądowi Rejonowemu w Olkuszu. Ten po zapoznaniu się z dokumentami zaplanował pięć terminów rozpraw (dwa na listopad, dwa na grudzień i jedno na styczeń).

Jak informuje Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olkuszu Rafał Ziętek, za zarzucany burmistrzowi Wolbromia i jego zastępczyni czyn grozi kara pozbawienia wolności na okres od roku do dziesięciu lat.


Ta sprawa wcale nie jest tak oczywista. Adam Zielnik przekonuje, że było zupełnie inaczej.

- W wielkim skrócie: zostaliśmy oskarżeni o usiłowanie podżegania funkcjonariusza publicznego w osobie starosty do przekroczenia uprawnień, czyli co by było gdyby. Natomiast oskarżenie nastąpiło w oparciu o fałszywe zeznania i oskarżenia starosty, wicestarosty i jeszcze kilku osób - twierdzi burmistrz Wolbromia.

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu prowadziła postępowanie w sprawie składania fałszywych zeznań, fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i tworzenia fałszywych dowodów przez starostę, wicestarostę i inne osoby, ale w efekcie odmówiła wszczęcia śledztwa. Burmistrz Zielnik przekonuje, że ma nagranie z wizyty w starostwie, odwołał się od decyzji prokuratury i ta sprawa też trafi na wokandę - Autentyczność nagrania została potwierdzona przez trzech biegłych i nie ma tam nic z tego, co zawierało zawiadomienie - zapewnia burmistrz.

Możliwe, że rozprawa wyznaczona na 21 listopada zostanie odroczona, bo została zlecona jeszcze jedna ekspertyza nagrania. Strony muszą mieć czas na zapoznanie się z nią.

Próbowaliśmy skontaktować się ze starostą Bogumiłem Sobczykiem w tej sprawie. Nie znalazł dla nas czasu.

Pewne w tej chwili jest jedno - na razie nie przestanie iskrzyć na linii Olkusz - Wolbrom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska