https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zalewiska, wielkie zapadliska i podtopienia w powiecie olkuskim. Samorządowcy proszą premiera o pomoc

Paweł Mocny
"Księżycowy krajobraz w Hutkach" - dziś dziesiątki zapadlisk, które utworzyły się w tamtym miejscu znajdują się na dnie wielkiego zalewiska
"Księżycowy krajobraz w Hutkach" - dziś dziesiątki zapadlisk, które utworzyły się w tamtym miejscu znajdują się na dnie wielkiego zalewiska Paweł Mocny
W ostatnim czasie wójtowie Klucz, Trzyciąża i Bolesławia, burmistrzowie Olkusza, Bukowna i Wolbromia oraz Starosta Olkuski zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o pomoc w sprawie szkód górniczych, które od około trzech lat powstają na terenie powiatu olkuskiego. Mowa tu o wielkich zapadliskach, ogromnych zalewiskach i podtopieniach.

Samorządowcy z olkuskiego proszą premiera o pomoc

Pod koniec listopada tego roku Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Radosław Kuś, Burmistrz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz, Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński, Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny oraz Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów z apelem w sprawie ochrony terenów powiatu olkuskiego przed zalaniami, podtopieniami i szkodami górniczymi.

- Zaprzestanie działalności górniczej, a przede wszystkim wyłączenie pomp odwadniających, wywołało na terenie powiatu olkuskiego poważne skutki w środowisku oraz rozpoczęło zmiany stosunków wodnych, które w konsekwencji skutkują poważnymi zagrożeniami w postaci: zalań, podtopień oraz zapadlisk. Władze samorządowe wszystkich gmin z terenu naszego powiatu nie będą w stanie realnie i skutecznie przeciwdziałać takim zagrożeniom bez uzyskania odpowiedniego wsparcia ze strony administracji rządowej. Mieszkańcy z terenu powiatu z coraz większym niepokojem patrzą w najbliższą przyszłość, a zagrożone są tutaj zarówno prywatne posiadłości, jak i infrastruktura publiczna – czytamy w piśmie samorządowców.

Autorzy pisma zwrócili się o zaangażowanie służb administracji rządowej i podjęcie odpowiednich działań takich jak: wprowadzenie regulacji prawnych, które pozwolą określić podmiot odpowiedzialny za szkody górnicze, przeprowadzenie inwentaryzacji, która wskaże lokalizacje dawnych wyrobisk oraz przygotowanie projektu „specustawy” dotyczącej finansowania i podejmowania działań związanych z przeciwdziałaniem i ochroną terenów zagrożonych powstawaniem szkód górniczych.

- Realne przeciwdziałanie takim zagrożeniom wymaga bardzo dobrej współpracy właściwych służb administracji rządowej ze stroną samorządową. Dostrzegając powagę sytuacji oraz istniejące w tym zakresie zagrożenia, jako samorządowcy z terenu powiatu olkuskiego deklarujemy gotowość i otwartość na konstruktywny, merytoryczny dialog oraz wzajemne współdziałanie, które pozwoli odpowiednio zabezpieczyć i ochronić nasze tereny oraz naszych mieszkańców – podsumowali włodarze gmin i powiatu.

Z pełną treścią apelu możecie się zapoznać w naszej galerii.

Trzy lata szkód górniczych w powiecie olkuskim. Najpierw zniknęła rzeka

Podczas funkcjonowania kopalni „Olkusz-Pomorzany” konieczne było wypompowywanie wody z górotworu. Ta odprowadzana była do wybetonowanego kanału Baby skąd płynęła do Bukowna zasilając rzekę Sztołę. W ten sposób z kopalni odprowadzano aż 250m3 wody na minutę. Taka ilość wody wypełniłaby basen olimpijski w zaledwie 10 minut.

Tak wyglądała rzeka Sztoła w 2021 roku - przed wyłączeniem pierwszych pomp odwadniających kopalnię
Tak wyglądała rzeka Sztoła w 2021 roku - przed wyłączeniem pierwszych pomp odwadniających kopalnię
Paweł Mocny

Pod koniec 2021 roku rozpoczął się proces wyłączania pomp odwadniających olkuskie kopalnie. Najpierw mieszkańcy Bukowna mogli zauważyć spadek wody w korycie przebiegającym przez miasto.

Już po wyłączeniu pierwszych pomp odwadniających olkuskie kopalnie poziom wody w Sztole się obniżył
Już po wyłączeniu pierwszych pomp odwadniających olkuskie kopalnie poziom wody w Sztole się obniżył
Paweł Mocny

Później przeprowadzona została akcja odławiania ryb ze Sztoły. Wędkarze z Bukowna, Bolesławia i okręgów PZW Częstochowa odłowili prawie 570 ryb. W styczniu wyłączono ostatnie pompy a rzeka całkowicie wyschła.

Dziś koryto Sztoły jest suche. Woda pojawia się tam jedynie po dużych opadach czy roztopach
Dziś koryto Sztoły jest suche. Woda pojawia się tam jedynie po dużych opadach czy roztopach
Paweł Mocny

Taki stan utrzymuje się do dziś. Woda płynie jedynie po dużych opadach czy roztopach. 

Wielkie kratery w lasach, dziura w obwodnicy, zapadający się park i zagrożony cmentarz

Chwilę po zniknięciu Sztoły w Hutkach (gmina Bolesław) pojawiło się pierwsze zapadlisko. Szkoda, która w momencie powstania miała kilkanaście metrów średnicy i głębokości utworzyła się w lesie nieopodal ulicy Kluczewskiej.

Pierwsze zapadlisko w powiecie olkuskim. Dziura utworzyła się w Hutkach
Pierwsze zapadlisko w powiecie olkuskim. Dziura utworzyła się w Hutkach
Grzegorz Przetakiewicz

Aż do dziś w całym powiecie powstało około dwieście zapadlisk. Większość z nich utworzyła się na terenach leśnych. Niestety nie brakuje kilku wyjątków – jak choćby obwodnica Bolesławia, gdzie najpierw dziura utworzyła się w nasypie drogi a później w asfalcie. W efekcie od lutego ubiegłego roku droga pozostaje nieczynna.

Zapadlisko w obwodnicy Bolesławia
Zapadlisko w obwodnicy Bolesławia
Paweł Mocny

Innym przykładem są zapadliska w bolesławskim parku. Tuż obok zabytkowego dworku, w którym mieści się centrum kultury wystąpiły już dwie szkody górnicze. Znaczna część parku pozostaje wyłączona z użytkowania.

To nie wszystko. „Nieczynna” jest również część cmentarza w Bolesławiu. Pod nekropolią stwierdzono dwie puste podziemne komory, które mogą doprowadzić do powstania zapadliska.

Spora część cmentarza w Bolesławiu jest objęta zakazem wstępu. Wszystko przez puste komory podziemne, które mogą skutkować powstaniem zapadliska
Spora część cmentarza w Bolesławiu jest objęta zakazem wstępu. Wszystko przez puste komory podziemne, które mogą skutkować powstaniem zapadliska
Paweł Mocny

W ostatnim czasie sporo mówi się także o zagrożeniach budynków mieszkalnych. Jedna z mieszkanek Bolesławia otrzymała nawet pismo od ZGH „Bolesław”, w którym została poinformowana o fakcie, że pod jej domem znajdują się wyrobiska tak zwanego „górnictwa historycznego”.

Zapadlisko w drodze pożarowej w Olkuszu
Zapadlisko w drodze pożarowej w Olkuszu
Paweł Mocny

Wielka woda. Przez ostatnie lata w powiecie powstało już kilka ogromnych zalewisk

W dawnych kopalniach piasku w powiecie olkuskim powstają zalewiska. Najsławniejsze z nich nazywane jest przez mieszkańców powiatu „Pojezierzem Olkuskim” lub „Jeziorem Bolesławskim”. Mowa tu o zbiorniku, który powstał przy ulicy Osadowej w Bolesławiu.

Tak dziś prezentuje się zalewisko przy Osadowej w Bolesławiu. Warto zaznaczyć, że zbiornik cały czas rośnie
Tak dziś prezentuje się zalewisko przy Osadowej w Bolesławiu. Warto zaznaczyć, że zbiornik cały czas rośnie
Paweł Mocny

O ile zbiornikowi nie można odmówić uroku o tyle nie należy on do miejsc, które warto wpisywać na listę miejsc do odwiedzenia. Podobnie jak pozostałe zalewiska jest on objęty zakazem wstępu ze względu na panujące tam zagrożenie – osuwające się do wody skarpy i grząskie dno.

Ogromne
Ogromne
Paweł Mocny

To jednak nie jedyne zagrożenie nad „Pojezierzem Olkuskim”. Jak wskazał krakowski WIOŚ w wodzie znajduje się… tal. Jak wykazały badania jego stężenie w zalewisku przy Osadowej to około 0,0035mg/l. Niestety w obecnie obowiązujących przepisach ochrony środowiska parametry i dopuszczalne wartości skażenia środowiska tym pierwiastkiem nie są wskazane. Za śmiertelną uważana jest dawka 15mg/m2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska