![Stary Sącz Pomnikiem Historii. Zobacz inne takie obiekty w Małopolsce [ZDJĘCIA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/e4/30/5c13e5aa26fdd_o_large.jpg)

"Bochnia - kopalnia soli"
została uznana za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 26 września 2000 r. Kopalnia soli w Bochni jest bezcennym zabytkiem techniki, o wybitnym znaczeniu dla historii Polski. Świadczy o górniczym rodowodzie i unikalnym charakterze miasta istniejącego od 750 lat. Turyście dostarcza niezapomnianych wrażeń, natomiast dla geologa i historyka żupa stanowi niezwykle cenny obiekt badawczy. Jest najstarszą, działającą nieprzerwanie od połowy XIII w. do XX w., kopalnią soli w Polsce (sól kamienną na ziemiach polskich odkryto w Bochni, kilkadziesiąt lat wcześniej niż w Wieliczce). Z połowy XIII w. pochodzi szyb Sutoris, najstarszy czynny szyb solny w Polsce, którym zjeżdżają obecnie do podziemi turyści i kuracjusze.

"Kalwaria Zebrzydowska – krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego"
został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 30 października 2000 roku. Zespół obejmuje 44 obiekty architektoniczne położone na powierzchni 160 ha. Przebiega od klasztoru OO. Bernardynów i kościoła głównego oraz dawnego pałacu Czartoryskich, dalej w kierunku wschodnim kolejno do Brodów wraz z Górą Oliwną i zamku w Lanckoronie, następnie na zachód do mostu na Cedronie, dalej do Bugaju wraz z górą Synaj, aż do zamku w Barwałdzie i z powrotem w kierunku północno-wschodnim do Góry Oliwnej i klasztoru. Kościół, klasztor oraz kompozycja architektoniczno-krajobrazowa Drogi Krzyżowej i Dróżek Matki Boskiej to wspaniałe dzieła sztuki, zabytki, a także żywe centrum kultu.

"Kraków - historyczny zespół miasta"
został uznany za Pomnik Historii zarządzeniem Prezydenta RP z 8 września 1994 r. Historyczny zespół urbanistyczno-architektoniczny Krakowa, złożony z następujących elementów: zamku królewskiego na Wawelu, średniowiecznego miasta Krakowa, średniowiecznego miasta Kazimierz z jego przedmieściem Stradomiem. Historyczny zespół urbanistyczno-architektoniczny Krakowa, ukształtowany w ciągu blisko tysiącletniej nieprzerwanej historii, stanowi jeden z czołowych kompleksów artystyczno-kulturowych w tej części Europy. Rozległe założenie urbanistyczne miasta, którego lokacja nastąpiła w 1257 r. aktem lokacyjnym Bolesława Wstydliwego i późniejszy jego rozwój uczynił Kraków jednym z największych ośrodków miejskich. Wyznacznikami skali zespołu miejskiego są zachowane do dziś wielkie budowle użyteczności publicznej oraz liczne kościoły i klasztory kryjące we wnętrzach zabytki malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego.