Z okazji 100 lat niepodległości Polski powstaje mnóstwo akcji patriotycznych związanych naszymi symbolami, tradycją i odwołujących się do historii. Jedną z nich jest #KiedyMyŻyjemy – akcja, która propaguje poprawne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Banał, można pomyśleć, ale prawda jest niestety brutalna. Polacy znają hymn na wyrywki, kilka wersów, które składają się w całość. Wielokrotne powtarzanie błędnych wersetów sprawiło, że osadziły się w pamięci i to niemałej grupie Polaków.
#KiedyMyŻyjemy akcja na 100-lecie niepodległości
Ile razy zamiast „kiedy” usłyszałeś „póki my żyjemy”? Z tym błędnym zestawieniem słów postanowili zawalczyć organizatorzy akcji #KiedyMyŻyjemy.
100 lecie niepodległości obchodzimy w tym roku nie tylko 11 listopada. Niektóre uroczystości i wydarzenia trwają już od stycznia. Akcja "Kiedy my żyjemy" rozpoczęła się 3 listopada.
Na czym poleca akcja „Kiedy my żyjemy”?
Akcja „Kiedy my żyjemy” rozpoczęła się 3 listopada Przed meczem Legia Warszawa – Górnik Zabrze, piłkarze stołecznej drużyny wyszli na murawę w koszulkach z hasłem #KiedyMyŻyjemy. Pierwszymi ambasadorami akcji zostali: Arkadiusz Malarz, Artur Jędrzejczyk i Michał Kucharczyk. Niedługo później dołączyli do nich inni sportowcy, aktorzy i celebryci.
Ambasadorzy akcji #KiedyMyŻyjemy
Ambasadorami i osobami, które wspierają akcję są popularni sportowcy, aktorzy i celebryci. Lista z pewnością nie jest jeszcze zamknięta:
- Arkadiusz Malarz
- Artur Jędrzejczyk
- Michał Kucharczyk
- Kamil Stoch
- Dawid Kubacki
- Stefan Hula
- Przemysław Babiarz
- Sebastian Fabijański
- Joanna Jędrzejczyk
- Artur Boruc
Kibice Legii zrobili sporo zamieszania rozwieszając ogromne banery w najbardziej turystycznych miejscach Warszawy. Mural pojawił się również przy najczęściej odwiedzanej stacji metra Centrum. Kibice przed meczem z Górnikiem przygotowali również wyjątkowa oprawę, w której zwracali uwagę na najczęściej popełniany błąd. „Póki my żyjemy” to często słyszany werset w polskim hymnie. Jak się okazuje, zupełnie błędny. Zamiast słowa „póki” powinno być „kiedy”. Takie jest też główne hasło kampanii - #KiedyMyŻyjemy
