Strajk nauczycieli w Krakowie. Rośnie desperacja wśród nauczycieli. Strajk prawie pewny

Ł. Bobek, R. Gąsiorek, K. TokarczykPiotr SubikZaktualizowano 
Protest głodowy w kuratorium w Krakowie zaczęły trzy osoby Joanna Urbaniec / Polska Press
W Krakowie początek głodówki w okupowanej siedzibie kuratorium, a w całej Polsce niespotykane wcześniej poparcie dla strajku.

Pomiędzy 80 a 90 proc. uczestników referendum przeprowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w szkołach na terenie Małopolski opowiedziało się za zaplanowanym na 8 kwietnia strajkiem w oświacie. Pełne wyniki głosowania w naszym regionie będą znane najpewniej już dziś, ale nie ulega wątpliwości, że nauczyciele są za zaostrzeniem akcji protestacyjnej.

Przybliżone ogólnopolskie wyniki referendum podał wczoraj także szef ZNP Sławomir Broniarz. Według ZNP, w spór zbiorowy z rządem weszło 85 proc. placówek oświatowych, a za tym, żeby protest przybrał na sile, opowiedziało się od 85 do 90 proc. nauczycieli. - Organizowałem w życiu cztery strajki, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Ludzie są zdesperowani, od dawna nikt nie traktuje poważne nauczycieli - mówi wprost Arkadiusz Boroń, wiceprezes Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP w Krakowie.

Tymczasem informacje ZNP o skali poparcia dla strajku neguje ministerstwo edukacji. Powołując się na dane przekazane do kuratoriów przez dyrektorów szkół i przedszkoli, MEN podało, że referendum nie przeprowadzono w 52 proc. szkół i w 71 proc. przedszkoli.

Cierpliwość stracili tymczasem członkowie oświatowej „Solidarności”. Wczoraj pierwsze trzy osoby rozpoczęły głodówkę w okupowanej od dwóch tygodni siedzibie Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie.

- To dopiero początek, akcja ma charakter kroczący, choć mamy nadzieję, że kogoś na górze ruszy sumienie i głodujący nie będą musieli narażać swojego zdrowia - mówi Jolanta Zawistowicz z nauczycielskiej „S” w Krakowie, która bierze udział w strajku okupacyjnym.

W poniedziałek w Warszawie związkowcy usiedli do rozmów m.in. z wicepremier Beatą Szydło i minister edukacji Anną Zalewską. Po południu przerwano je. Na razie niewiele wskazuje na to, by udało się uniknąć strajku w szkołach.

Wszystko wskazuje na to, że tylko pojedyncze szkoły w Krakowie nie wezmą udziału w planowanym na 8 kwietnia strajku. Ale które, nie wiadomo, bo wciąż trwa zliczanie głosów w referendum strajkowym. - Szykuje się naprawdę poważny strajk, już za długo czekamy, aby rządzący wzięli na siebie odpowiedzialność za polską oświatę - nie ukrywa Arkadiusz Boroń, wiceszef małopolskiego ZNP.

Upublicznione w poniedziałek przez szefa ZNP Sławomira Broniarza niemal ostateczne wyniki referendum strajkowego pokazują, że zaostrzenia akcji protestacyjnej chce 9 na 10 szkół w całej Polsce. Do tego rezultatu nie przyniosło wczorajsze spotkanie nauczycielskich związkowców z ZNP i „Solidarności” m.in. z wicepremier Beatą Szydło i minister edukacji Anna Zaleską.

Pierwsza z propozycji strony rządowej dotyczy przyspieszenia podwyżek - zamiast od stycznia 2020 r, miałyby one nastąpić od nowego roku szkolnego, czyli września 2019 r. Z wyliczeń MEN wynika, że wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie dla nauczyciela stażysty o 371 zł, dla nauczyciela kontraktowego o 381 zł, dla nauczyciela mianowanego o 432 zł, dla nauczyciela dyplomowanego o 508 zł - w porównaniu z 2018 r.

- Jesteśmy również skłonni zastanowić się nad propozycją, jaką złożył już premier Morawiecki, który powiedział, że chciałby, aby w przyszłym roku średnio nauczyciel dyplomowany zarabiał 6 tysięcy złotych - kontynuowała Szydło. Dziś nauczyciel dyplomowany zarabia według danych ZNP 3483 zł brutto (bez dodatków), a według Ministerstwa Edukacji Narodowej 5603,19 zł brutto (z dodatkami, na podstawie Karty nauczyciela).

Ostatecznie rozmowy przerwano, bez żadnych uzgodnień. Ustalono, że będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Dokładnie tydzień przed planowaną datą rozpoczęcia strajku przez nauczycieli.

A to może oznaczać, że co najmniej do tego czasu potrwa rozpoczęta wczoraj przez związkowców i nauczycieli związanych z „Solidarnością” głodówka w siedzibie Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jako pierwsi rozpoczęli ją Monika Ćwiklińska z Dąbrowy Górniczej, Ewa Sroka z Olkusza oraz Piotr Pakosz z Opolszczyzny. Zapowiadają, że protestować w ten sposób będą do skutku. - Płyną do nas głosy wsparcia z całego kraju, dlatego z dnia na dzień głodujących będzie przybywać - mówi Jolanta Zawistowicz z nauczycielskiej „Solidarności” w Krakowie.

Protestujący mają do dyspozycji osobne pomieszczenie z materacami oraz zapasami wody mineralnej. Powtarzali wczoraj, że „na bycie nauczycielem w Polsce niewiele osób może sobie pozwolić”, bo bez wsparcia finansowego małżonka nie są w stanie godnie żyć.

Fala strajkowa rozlać się może na całą Małopolskę. W Nowym Sączu na 25 placówek oświatowych, ostrzejszej formy protestu nie zamierzają wprowadzić tylko cztery. Nie będzie tam też strajku w szkołach specjalnych, ale to akurat ze względu na ich specyfikę. W Tarnowie ponad połowa szkół już wczoraj do południa zadeklarowała udział w strajku. Miałby on objąć m.in. Szkoły Podstawowe nr 2,5,15 oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, a także Liceum Ogólnokształcące nr III oraz V.

Nauczyciele zamierzają strajkować także na Podhalu. W Zakopanem w referendach zakładowych za strajkiem opowiedziało się większość nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych w mieście. Dodatkowo strajkować chcą także panie zatrudnione w dwóch publicznych przedszkolach.

Samorządy przygotowują się na strajk. - Układamy plan awaryjny. Egzaminy ósmoklasistów na pewno się odbędą. W komisjach zasiądą nauczyciele, którzy nie będą strajkowali. Mamy także możliwość zatrudnienia na ten jeden dzień nauczycieli emerytów - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Ile zarabia nauczyciel

ZNP SZACUJE na podstawie tzw. pasków wypłat, że od stycznia 2019 r. stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynoszą brutto: stażysty - 2538 zł, czyli o 121 zł więcej niż w 2018 r.;

  • kontraktowego - 2611 zł, (o 124 zł więcej);
  • mianowanego - 2965 zł, (o 141 zł więcej);
  • dyplomowanego - 3483 zł, (o 166 zł więcej).

Protestujący domagają się podwyżek swoich pensji o 15 proc. w tym roku i o 15 proc. w kolejnym. Łącznie ma to dać kwotę ok. tysiąca złotych.

Współpraca: Ł. Bobek, R. Gąsiorek, K. Tokarczyk

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Barometr Bartusia. Tylko rozwój gospodarki zapewni środki na „piątkę Kaczyńskiego”

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
n
nie dla ZNP

Odeszliście od dzieci. Jesteście zerami.

I
Izka

Hahahaha
Czytam te komentarze skierowane przeciwko nauczycielom i śmieję się
Jacy to zapracowani ludzie piszą komentarze w godzinach pracy
Jak widać nauczyciele nie piszą bo w tym czasie zajmują się pewnie waszymi dziećmi
A wy macie czas na ciasteczko i kawkę i kosmetyczkę ?
Zazwyczaj szczekające buźki nie mają czasu dla swoich dzieci
Duuuuzo krzyczą a z obowiązku rodzicielskiego się nie wywiązują
Nauczyciele coraz częściej i liczniej odchodzą z tego dobrobytu
Bo mają przecież wszystko za darmo i czasu co niemiara
Zwłaszcza jak nawiedzone mamuśki wydzwaniają wieczorami do nauczycieli
Jak jadą na wycieczkę kilkudniową z aniołkami i tam wypoczywają przy kawie i blasku księżyca
Jak nocami sprawdzają kartkówki
A jak się dzieciątko nie nauczy to pisze poprawę a nauczyciel znowu sprawdza
No ale przecież to nie praca bo wtedy nauczyciel jest w domu
Żenada
I wstyd za tych co źle mówią o nauczycielach
Miernoty tylko obrzucać błotem potrafią
A panie z kasy czy panowie z budowy są całkiem mili i nie słyszałam takich opinii od nich
Zatem zwykłe miernoty podszywają się pod nich i rzucają błotem

G
Gość

A jak nauczyciel uczy dzieci....cała nauka w domu z rodzicem i podwyżki ?! za co..

w
władziowie

To jest zwykły solidarnościowy wygłup.Swoi związkowcy/solidarność/ przeciw swojemu rządowi. Ciekawe ile już otrzymali pod stołem kasy ?

G
Gość

było się uczyć a nie teraz płakać

P
Propozycja

Tylko prywatyzacja zapewni godne płace w oświacie.
Przykład korepetycje , wszystko prywatne. Wszyscy zadowoleni. Nic tylko przenieść to od godz. 8.00 do 15.00. Problem nieuki-nauczyciele będą bez grosza i tu jest problem

G
Gość

ZA 18 GODZIN TYGODNIOWO , I MNÓSTWO WOLNEGO ( FERIE , WAKACJE , REKOLEKCJE , SWIĘTA , ZIELONE SZKOLY , WYCIECZKI , ITP.) TO WYNAGRODZENIE AŻ NADTO WYSTARCZAJĄCE ,
a DLACZEGO JEST WALKA O GODZINY PONADWYMIAROWE ??

e
elbud

Nauczyciele są otyli więc nie dziwota , że głodują !

O
OEOEO

@Alternatywa.
Nie po to studiowali często p kilka fakultetów żeby iść na kasę albo na budowę. Zresztą Lidl pracownikom na kasie w Polsce płaci 3000 a w Niemczech 8000. Dlaczego nie tyle samo? Chcesz żeby wszyscy byli parobkami we własnym kraju jak ty?

G
Gość

Witam Wszystkich miłych Panów, Mam na imie Oliwia i mam 24 lata :). Napisz do mnie na https://wyspakobiet.eu/profilOliwia jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Serdecznie.

m
malinka97

Heja, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na https://wyspalasek.pl/malinka97/ jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)

A
Alternatywa

Do kasy w hipermarkecie, albo na budowę. Wtedy zobaczycie jak ludzie pracują. Uczyciele.

m
mmmm

niech strajkują,ale na egzaminy muszą się zameldować.jesli nie-do zwolnienia z zawodu,bo to w pewny sensie sabotaż państwowy

P
Podpisek

W całej Polsce rośnie poparcie dla nauczycieli??? Chyba tylko w TVN i AGORZE.
DOBRE SOBIE. Do roboty darmozjady co pracują po 3-4 godziny lekcyjne dziennie i rocznie mają 4 mc wolnego.
Posłuchajcie może teraz Bronka , którego Pan Broniarz popierał. Weźcie kredyt lub pracę zmieńcie.

M
Memory

Co za żenujący spektakl.....niech Broniarz wam przywiezie kroplówki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3