
JEDNOSTKA OSP: Ochotnicza Straż Pożarna Gołaczewy, w powiecie olkuskim
To jednostka utworzona w 1927 roku, a obecnie zrzeszająca 47 druhów. Ochotnicy na wyposażeniu posiadają dwa samochody ratowniczo-gaśnicze. Pod koniec ubiegłego roku udało im się zakupić ciężki wóz bojowy scanię za kwotę ponad miliona złotych. To właśnie z tego pojazdu strażacy są dumni najbardziej. Kabina może pomieścić sześć osób, posiada dwa zbiorniki o pojemności łącznie 16 tys. litrów: wodny i ze środkiem pianotwórczym.
Samochód ma także w pompę o wydajności 6 tys. litrów na minutę. Ponadto na wyposażeniu znajduje się m.in. podstawowy sprzęt gaśniczy, aparaty powietrzne, kamera termowizyjna, pilarki i inne. Jak mówił Adam Zielnik, burmistrz gminy Wolbrom, zakup nie udałby się, gdyby nie liczne dotacje i sponsorzy. Poza tym podkreśla, że to jednostka z największą liczbą wyjazdów w okolicy.
SMS pod nr 72355 o treści: SJ.901

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Uszew, powiat brzeski
Uszew w gminie Gnojnik tryska dumą ze swojej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
SMS pod nr 72355 o treści SN.33

Strażak Ochotnik Roku, Stanisław Antosz OSP Mszana Dolna, powiat limanowski
W jego rodzinie nie było tradycji strażackich. Stanisław Antosz został zwerbowany do Ochotniczej Straży Pożarnej Mszana Dolna na jednej z imprez, które odbywały się w remizie.
- Grałem wówczas po weselach w zespole na gitarze basowej. Podczas jednej z zabaw strażacy zaproponowali mi, żebym zasilił ich szeregi - wspomina Stanisław Antosz, który jest również radnym Mszany Dolnej. To było 30 lat temu. Stanisław Antosz zasilił nie tylko orkiestrę OSP Mszana Dolna, której tradycja sięga 116 lat, ale równie dobrze sprawdził się w akcjach ratowniczych.
- Teraz już mniej biorę w nich udział - przyznaje prezes OSP. Z uwagi na swą funkcję musi zadbać o finansowe sprawy OSP Mszana Dolna, która w tym roku obchodzi 140-lecie.
SMS pod nr 72355 o treści ST.192

Jednostka OSP, Ochotnicza Straż Pożarna w Limanowej
„W 1874 roku grono poważnych mieszczan odczuło potrzebę założenia Straży Pożarnej celem ochrony obywateli od łuny pożaru” - czytamy o początkach OSP Limanowa na stronie internetowej jednostki.
Założycielami Straży w mieście byli: adiunkt sądowy Karol Góra, radny miasta Eugeniusz Rozwado-wski oraz jego ówczesny burmistrz Antoni Janik. Od początku swego istnienia limanowska straż dawała przykład, jak należy nieść skuteczną pomoc tym, których dotknęła klęska ognia czy powodzi. Gaszono pożary nie tylko w mieście, ale również w sąsiednich wioskach a nawet, co notują kroniki, wyjeżdżano z pomocą do Nowego Sącza.
Dziś jednostka zrzesza 60 czynnych ochotników oraz 10 członków honorowych i czterech wspierających.