Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki zaliczają Nowy Sącz

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Katarzyna Gajdosz-Krzak
Arch. Politechniki Krakowskiej
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej przygotował 80 koncepcji zagospodarowania placu Zamkowego przy synagodze

Są pierwsze koncepcje zagospodarowania placu przy ul. Kazimierza Wielkiego w Nowym Sączu. Opracowali je studenci Politechniki Krakowskiej w ramach prac semestralnych.

- To efekt współpracy, jaką miasto zawiązało z uczelnią - wyjaśnia Mirosław Trzupek, szef Wydziału Architektury UM w Nowym Sączu.

W kwietniu miasto porozumiało się z władzami uczelni. Studenci dostali dostęp do pełnej dokumentacji w wydziale architektury miejskiej. Ich zadaniem było przygotowanie propozycji zagospodarowania wskazanych przez miasto miejsc. - Podaliśmy dziesięć propozycji. Uczelnia wybrała kilka, nad którymi pochylili się przyszli architekci - mówi Mirosław Trzupek, wyliczając plac przy ul. Kazimierza Wielkiego, teren przy ruinach zamku, tak zwaną Starą Sandecję oraz przestrzeń pod budowę osiedla przy ul. 29 Listopada i I Brygady. Przyznaje, że największym zainteresowaniem młodych architektów cieszyła się pierwsza z propozycji. Miasto chce, by w miejscu parkingu przy synagodze powstał trzykondygnacyjny budynek. Na parterze miałyby się mieścić lokale usługowe, a na piętrach mieszkania. Studenci zaprezentowali 80 prac na ten temat.

- Niektóre z nich są naprawdę ciekawe - mówi Trzupek, nie ukrywając, że przedstawiona obok wizualizacja jest jedną z najlepszych. - Jeszcze trudno powiedzieć, która z koncepcji ma szansę na realizację. Ale na pewno są brane pod uwagę - zaznacza architekt miejski.

Nie może się on doczekać kolejnych obron prac studentów. Szczególnie liczy na ich pomysłowość, jeśli chodzi o teren Starej Sandecji.

- Współpraca uczelni z miastami rozwija się w bardzo ciekawym kierunku - uważa dr Krystyna Paprzyca z Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej.

Nowy Sącz jest trzecim miastem, z którym uczelnia podpisała umowę o współpracy. Studenci przygotowywali już koncepcje dla Oświęcimia i Krakowa. Współtworzyli m.in. projekt parku kulturowego pod Wawelem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska