https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studencie! Zostań w domu i ucz się w Gorlicach

Anna Jadach
W całym mieście wiszą reklamy zachęcające do podjęcia nauki w gorlickich szkołach
W całym mieście wiszą reklamy zachęcające do podjęcia nauki w gorlickich szkołach Anna Jadach
W naszym powiecie młodzi ludzie po szkołach średnich mają wiele możliwości na kontynuowanie nauki. Czeka na nich bogata oferta zamiejscowych ośrodków dużych uczelni, szkoły prywatne. Alternatywą są także szkoły policealne.

W Gorlickiem największą popularnością cieszą się kierunki związane z finansami i rachunkowością. W tym roku mury szkół średnich opuściło ponad 1400 uczniów. Wszyscy stoją przed wyborem miejsca dalszego kształcenia. Aby im pomóc, przedstawiamy ofertę szkół, które działają w naszym powiecie.

W 2006 roku rozpoczął w naszym mieście działalność Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Obecnie, na kierunku zarządzanie Akademia Ekonomiczna proponuje osiem specjalności: controlling i zarządzanie finansami przedsiębiorstw, euromarketing, funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw, rachunkowość, zarządzanie firmą, zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu, zarządzanie turystyką i hotelarstwem, zarządzanie zasobami ludzkimi. Studenci mogą uczyć się także na kierunku turystyka i rekreacja o specjalizacji turystyka międzynarodowa oraz hotelarstwo i gastronomia.
W Gorlicach działa także Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna z Warszawy. Uczelnia ta oferuje naukę na studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika oraz drugiego stopnia na politologii.

Stowarzyszenie "Centrum Szkolenia Zawodowego" we współpracy z Wyższą Szkołą Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki oraz Wyższą Szkołą Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie organizuje studia zaoczne pierwszego i drugiego stopnia na ciekawych kierunkach. Studenci mogą się więc kształcić jako politolodzy, pedagogowie, dziennikarze i specjaliści od stosunków międzynarodowych.

Co roku na studia na różne kierunki w Gorlicach zgłasza się około stu osób. Zaletą jest cena nauki. Koszty są dużo niższe niż w wielkich miastach. W Gorlicach zapłacimy od 1500 do 2000 złotych. Istotne jest także to, że ludzie nie muszą wyjeżdżać do innego miasta. Studenci nie zawsze są jednak zadowoleni z zajęć na studiach w małych ośrodkach.

Kasia studiuje w Akademii Ekonomicznej w Gorlicach. Skarży się na podejście wykładowców do osób uczących się tam: - Czasem mam wrażenie, że robią to na siłę. Traktują nas źle, dając do zrozumienia, że skoro płacimy za studia, to nam nie zależy. Często odwołują wykłady i nie przykładają się do zajęć - wymienia studentka, która bojąc się wykładowców, nie podaje nazwiska.

Oprócz studiów na tegorocznych maturzystów czekają także szkoły policealne. Zapewniają zdobycie wiedzy w szybki i tani sposób. Uczelnie te są najczęściej dwuletnie, często bezpłatne. Oferują wiele promocji dla osób, które chcą się zapisać na zajęcia. Poza tym mają ciekawą ofertę dla uczniów. W Centrum Szkolenia Zawodowego w Gorlicach można uczyć się na następujących kierunkach: technik masażysta, ratownik medyczny, fryzjer, kosmetyczka, technik bezpieczeństwa i higiena pracy, ochroniarz. Młodzi ludzie mogą także kształcić się w Niepublicznej Szkole Biznesu w Gorlicach.

Wykształcą się przyszli biznesmeni. Niepubliczna Szkoła Finansów i Administracji w Gorlicach oferuje takie specjalizacje, jak przedstawiciel handlowy, pracownik administracji publicznej, hotelarz, księgowość oraz pilot wycieczek. W Policealnym Niepublicznym Studium Ekonomicznym w Gorlicach kształcą się technicy rachunkowości, administracji, handlowiec i informatyk. Szkoła Policealna Pracowników Ochrony "Grom" w Gorlicach wykształci osoby specjalizujące się w ochronie. Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych pomoże osobom, które chcą zostać opiekunką środowiskową czy terapeutą zajęciowym. Zespół Szkół Technicznych kształci techników bhp i informatyków. W Zespole Szkół Zawodowych w Bieczu młodzi ludzie mogą uczyć się w zawodzie technika obsługującego ruch turystyczny, technika ekonomisty o specjalności podatki oraz technik spawacz.

Portal Pracuj.pl podaje, że w Polsce mamy blisko dwa miliony studentów, a w zeszłym roku ponad 430 tysięcy absolwentów opuściło mury uczelni. Wciąż największym zainteresowaniem młodych osób cieszą się kierunki humanistyczne, choć - jak wynika z ogólnopolskiego badania Campus przeprowadzonego dla portalu Pracuj.pl - już na starcie liczą się z tym, że trudno będzie im znaleźć pracę w zawodzie. W sumie, źle swoje szanse na znalezienie pracy w kraju ocenia 45 proc. studentów i absolwentów. Tak wynika z raportu Pracuj.pl.

Uczniowie, którzy kończą studia w małych miasteczkach, często boją się, że będą mieli problem ze znalezieniem pracy. Pocieszające dla nich może być zdanie Elżbiety Flasińskiej, specjalistki od wizerunku z serwisu Pracuj.pl

- Dyplom jest oczywiście ważną sprawą, ale pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie kandydatów, osobowość, umiejętność pracy w zespole - ocenia specjalistka. Więc zeszyty do ręki i do szkoły!

Naszym zdaniem

Edukacja jest niezwykle ważna, aby odnaleźć się na rynku pracy. Cieszy więc, że gorliczanie mają szansę na naukę w swoim mieście. Jednak również istotne jest to, żeby nauczyciele i wykładowcy przykładali się do swoich obowiązków. W końcu to od nich zależy, jacy ludzie skończą szkoły, w których oni pracują. A przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że gruntowne wykształcenie daje większą szansę na dobrą przyszłość.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska