https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studniówka 2023. Tak się bawił Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

Paulina Szymczewska
Studniówka krakowskiego "mechanika" ZSM nr 1
Studniówka krakowskiego "mechanika" ZSM nr 1 Joanna Urbaniec
Tradycyjnym polonezem maturzyści z krakowskiego Zespołu Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie rozpoczęli swój przedmaturalny bal. Zabawa była przednia! Chcecie to zobaczyć? Zajrzyjcie do naszej galerii!

Na miejsce studniówki uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 wybrali Starą Zajezdnię przy ul. św. Wawrzyńca. Na balu świetnie bawiło się ponad stu maturzystów z sześciu czwartych klas ZSM nr 1 wraz z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi gośćmi. Prócz tradycyjnego poloneza nie zabrakło także innych atrakcji, jak choćby zabawnego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów.

Przypomnijmy, krakowski Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 to szkoła z tradycjami, jej historia sięga bowiem 1834 roku, kiedy to – zgodnie z zapisem dokonanym w testamencie przez Szczepana Humberta, architekta i filantropa pochodzenia francuskiego – powstał Instytut Techniczny. Była to średnia szkoła techniczna, najstarsza tego typu na ziemiach polskich. Obecnie Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 jest jednym z kontynuatorów tradycji Instytutu Technicznego. Dotąd placówka wykształciła już ponad 40 tysięcy fachowców.

W skład ZSM nr 1 wchodzą Technikum Mechaniczne nr 15 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 14. Technikum kształci w zawodach: technik robotyk, technik automatyk, technik mechanik, technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych. Natomiast w szkole branżowej można zdobyć zawód: mechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika pojazdów samochodowych, mechanika motocyklowego, blacharza samochodowego i operatora obrabiarek numerycznych.

Placówka ma na swoim koncie wiele sukcesów edukacyjnych. Wymieńmy choćby niektóre: I miejsce w kategorii ciężarówki na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, I miejsce w kategorii silniki spalinowe w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej, aż 10 miejsc na podium i wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Technik-Absolwent 2022. ZSM nr 1 może się pochwalić również tym, że jej projekt „Car for Water” zakwalifikowany został do międzynarodowego konkursu Xplore New Automation Award.

ZSM nr 1 współpracuje z szeregiem instytucji i organizacji, wspomagających proces dydaktyczno-wychowawczy. Stałym partnerem edukacyjnym jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Ponadto wymienić trzeba również: Instytut Odlewnictwa, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Krakowski Park Technologiczny, Stowarzyszenie Robotyków Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i Krakowski Instytut Technologiczny.

Warto również wspomnieć o szerokiej współpracy ZSM nr 1 z krakowskimi uczelniami wyższymi. Są to: AGH, UJ, Politechnika Krakowska, ASP, UP, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości oraz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron”.

Kształcenie zawodowe na wysokim poziomie udaje się szkole zapewnić także dzięki współpracy z firmami i tworzeniu klas patronackich. Wymieńmy tu choćby takie firmy jak: Toyota Anwa, Multiprojekt Automatyka czy Grupa Cichy Zasada i RM Filipowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 stycznia, 21:24, Zbigniew Rusek:

Technikum to ma sens, gdyż daje zawód, a liceum zawodu - niestety - nie daje. Studia też nie zawsze dają zawód.

zawód to może być też zawód....... powiedz coś o trolejbusach i tramwajach i zielonej fali

Z
Zbigniew Rusek
Technikum to ma sens, gdyż daje zawód, a liceum zawodu - niestety - nie daje. Studia też nie zawsze dają zawód.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska