Spis treści
Stypendia socjalne dla studentów – jakie są kryteria w 2023 roku?
Kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studentów to dochód na osobę w rodzinie studenta. Od 1 stycznia 2023 roku miesięczny próg dochodowy został ustalony na poziomie 1294,4 zł, co oznacza wzrost z ubiegłorocznego poziomu 1051,7 zł.
Jak wyjaśnia komunikat MEiN, decyzję o podwyższeniu progu dochodu podejmuje rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim. Stypendium socjalne przyznane studentowi na rok akademicki 2022/2023 na podstawie podwyższonego progu dochodu może być wypłacane od 1 stycznia 2023 r.
Kto może uzyskać stypendium i jaka jest procedura?
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu dochodu ustalonego w uczelni.
Szczegółowe kwestie dotyczące organizacji procesu przyznawania stypendiów socjalnych na podstawie zmienionego progu dochodu, w tym składania przez studentów wniosków, pozostają w kompetencji uczelni – czytamy w komunikacie MEiN
Stypendia socjalne i inne świadczenia dla studentów – podstawa prawna
Kwestie świadczeń dla studentów w tym stypendiów socjalnych regulują następujące przepisy:
- art. 86–95 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.),
- ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.) – w zakresie zasad ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie,
- regulamin świadczeń dla studentów ustalany przez rektora w porozumieniu z samorządem studenckim,
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) – do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przyznawania świadczeń.
O jakie inne wsparcie mogą się ubiegać studenci?
Jak czytamy w art. 86 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studenci oprócz stypendium socjalnego mogą otrzymać wsparcie w formie:
- stypendium dla osób niepełnosprawnych;
- zapomogi;
- stypendium rektora;
- stypendium finansowanego przez jednostkę samorządu terytorialnego;
- stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną, lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.
